Zeytinyağının Saça Olan Yararları

Eski topraklar daha sağlıklı yaşamak organik besinlerle beslenmiş ve diğer nesilleri de organik besin tüketmeleri için teşvik etmişlerdir. Özellikle yağ konusunda engin bilgilere sahip olan atalarımız, organik yağları tüm yemkelerinde kullanmışlar, ayrıca bunun vücuda olan faydalarından da haberdar olmuşlardır. En sağlıklı yağ türlerinden biri olan zeytinyağı da bu yağ türlerinden biri ve gerek organlara gerekse de vücuda olan yararları saymakla bitmez. Bu yazımızda yemeklerimizin ve salatalarımızın olmazsa olmazı olan zeytinyağının saçlar üzerindeki faydalarından bahsedeceğiz. Böylece saçları konusunda yardıma ihtiyacı olan herkes zeytinyağı mucizesi ile yeni bir sayfa açabilecekler.

zeytin

ZEYTİNYAĞININ SAÇLARA OLAN YARARLARI

Öncelikle zeytinyağının vücuda yararlarından bahsetmemiz gerekiyor. Yapılan araştırmalar zeytinyağının vücudun neredeyse her yerine yararı olduğunu kanıtlamış durumda. Özellikle doğal zeytinyağıyla cilde yapılan bakımın, cildin yenilenmesine büyük katkıda sağladığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca bağışıklı ve sindirim sistemine yardımcı olması sayesinde, bazı kanserlere karşı doğal bağışıklık sağlanmasına yardımcı olur.

Zeytinyağının saçlar üzerindeki yararlarına gelecek olursak, saçlar için yapılmış çoğu bakım ürününden daha faydalı olduğuna emin olabilirsiniz. Doğal zeytinyağı ile saçlara yapılacak olan masaj sayesinde saçlarınız daha canlı ve parlak gözükmeye başlayacaktır. Kullanmaya başladıktan 2-3 haftaya kadar bu etkileri göstermeye başlayacak olan zeytinyağı masajı sayesinde saçlarınız daha da hacimli gözükmeye başlayacak. Ayrıca zeytinyağının saçlar üzerindeki etkisi bununla da sınırlı değil. Saçlarınızın kepeklenmesinden şikayetçi iseniz zeytinyağı bu sorununuza da iyi gelecektir. Kepek sorunu genellikle kuru saç türlerinde görülen bir şikayettir ve zeytinyağı kullanılmaya başlandıktan sonra saç derisinde görülen nemlilik kepeklerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Zeytinyağı ile saçınıza masaj yaparak nemlendirme özelliği sayesinde kepeklerden kurtulmanız mümkün olacaktır.

Zeytinyağının saçlar üzerindeki diğer etkilerinden biri de saç uçlarının kırılmasını engellemeye yardımcı olmasıdır. Soğuk kış aylarında ve güneşin zararlı ışınlarından çok fazla etkilenildiği zamanlarda saçlar dayanıksızlaşır ve kırılmalar yaşanabilir. Zeytinyağı bu olumsuz durumların etkilerini azaltabilmek için saçı besler ve etkilere karşı güçlenmesine yardımcı olur. Haftada bir kez diplerden uçlara doğru zeytinyağı sürüp 20-25 dakika bekledikten sonra saçınızı durulayın. 2-3 hafta sonra farkı görmeye başlayacaksınız.

Zeytinyağı saçlara birçok yönden faydalıdır. Özellikle sert saçlara sahipseniz ve saçlarınızı kolay şekillendirememekten şikayet ediyorsanız, zeytinyağı ile saçınıza yapacağınız masaj sayesinde daha yumuşak ve kolay şekil alan saçlara sahip olabilirsiniz. Ancak bu ve yukarıdaki önerileri uygularken dikkat etmeniz gereken bir husus var. Saçlarınıza doğal zeytinyağından başka hiçbir yağı sürmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. sertaç dedi ki:

    Biriside tere yağ iyi geliyor demişti sonra bitlendi çocuk 🙂