Zayıflatan Yaz Meyveleri Nelerdir ?

Kış aylarının soğuğundan rehavetinden midir, yaz aylarının sıcağından neminden midir bilinmez, çağ boyu kış mevsimi kilo alma yaz mevsimi ise kilo verme dönemi olarak nitelenmiştir. Soğuk kara kışın ardından zamanı gelip havalar biraz ısınmaya başlayınca hepimizi bir kilo verme telaşı sarıverir. Alınan kiloları vermek ya da mevcut kiloyu kontrol altında tutabilmek için, çoluk çocuk akşam yürüyüşleri ya da tıklım tıklım doldurduğumuz spor salonları derken beslenme şeklimizi çoğu zaman arka plana atabilmekteyiz. Ancak beslenme ve egzersizin birbiri ile doğru orantılı olan iki önemli unsur olduğunu unutmaktayız. Yaşamı, her hafta başı diyete başlayacağım deyip çekilmez hale getirmek yerine; yediğimiz besinleri değiştirip mevsiminde sebze ve meyve tüketmek, hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımız için daha yerinde ve radikal bir karar olacaktır. Eğer sizler de kışın kilo alıp yazın bu kilolardan kurtulma derdine düşenlerdenseniz, mutlaka yaz meyvelerinin yağ yakıcı özelliklerinden faydalanmalısınız demektir.

ÇİLEK: Hem görüntüsü hem de lezzeti ile insanı baştan çıkaran bu meyve, antioksidanlar bakımından oldukça zengin olup, vücudun C vitamini ihtiyacını karşılamada da son derece önem bir göreve sahiptir. Bu özellikleri ile çilek iyi bir ödem attırıcı olurken yapısındaki adiponektin ile de vücuttaki fazla yağın hızlı bir şekilde yakılmasını desteklemektedir.

KAYISI: Kabızlığı gidermede ilk akla gelen meyve olan kayısı, bu yönü ile sindirimi ve hazmı kolaylaştırmakta, aynı zamanda içeriğindeki lif deposu ile tokluk hissi verip kötü kolesterolü de kontrol altında tutmaktadır.

ŞEFTALİ: Enerji verici özelliğe sahip olan şeftali, halsizlik problemi yaşayanlar için etkili bir meyvedir. Bunun yanı sıra, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını kolaylaştırmaktadır.

KARPUZ: Yazın en çok tüketilen meyvelerinden biri olan karpuz, içinde bol miktarda su barındırdığından günlük su ihtiyacını gidermeye destek olmaktadır. Bu sulu meyve, ana öğünlerin yanında ekstradan tüketilmek yerine, ana öğün gibi tek başına tüketilirse tokluk hissi vererek zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Ancak ana öğünler ile birlikte tüketilirse şişkinliğe ve hazımsızlığa sebep olabilir.

ERİK: Mineral ve vitamin bakımından zengin olan erik, kalori kaybını hızlandırarak açlığı bastırmaktadır.

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. zayiflatan-yaz-meyveleri Zayıflatan Yaz Meyveleri Nelerdir ? için yorumda bulun

    Zayıflatan Yaz Meyveleri Nelerdir ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Zayıflatan Yaz Meyveleri Nelerdir ? için ilk yorumu yapabilirsin.