Yeni Zelanda

Yeni Zelanda, Güney Yarımkürede,  Avustralya’nın yaklaşık 1.500 km güney doğusunda yeralan bir ada ülkesidir. İki büyük (North Island ve South Island) ve birçok küçük adadan oluşur. Kuzey Adası Güney Adası’ndan küçük olmasına karşın burada daha çok kişi yaşamaktadır.

new-zealand-map

Yeni Zelanda adı Felemenkçe “Zeeland” adından gelir. Maori dilinde Yeni Zelanda’ya, Uzun Beyaz Bulutların Ülkesi anlamına gelen “Aotearoa” denir. Dünyanın en uzun isimli tepesi “Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu” burda yeralır.

2006 verilerine göre Yeni Zelanda’da 4,027,947 kişi yaşar. Ülke nüfunusunun çoğunluğunu Avrupa kökenliler oluşturmuş. Yeni Zelanda’nın yerli halkı Maoriler nüfusun  %14.9’unu bulunur.

Başkenti Wellington olan Yeni Zelanda’nın en büyük ve kozmopolit şehri Auckland’dır. Yüzüklerin Efendisi film üçlemesi Yeni Zelanda’da çekilmiştir.

yuzukler

Yeni Zelanda halkı kendilerine Yeni Zelanda’da yaşayan uçamayan bir ulusal kuş olan “Kivi” derler.

Hıristiyanlık ülkede en yaygın dindir. 2006 nüfus sayımına göre halkın %55.6’sı Hıristiyan, %34.7’ı herhangi bir dine mensup olmayanlar, geri kalanlar ise Hinduizm, Budizm ve İslam dinine mensuptur.

Yeni Zelanda meşruti monarşi ve parlementer demokrasi ile yönetilmektedir.

Yeni Zelanda’ya 1000 yıl önce ilk olarak Polinezyalı Maoriler yerleşmiş. 1642’de Hollandalı Abel Tasman adaya ilk ayak basan beyaz adam olmuştur. 1769-1779 yılları arasında ülkeyi 4 kez ziyaret eden İngiliz kâşif James Cook tarafından şimdiki ismi “New Zealand” olarak adlandırılmıştır. Tüm kolonileri arasında en çok Maorilerden çeken İngiliz Kraliyeti, 1840’da Maori şefleri ile Waitangi anlaşmasını yaparak Yeni Zelanda’yı İmparatorluğu’nun kolonisi olarak ilan etmiştir.

Yeni Zelanda’nın Güney Yarımküre’de olması nedeniyle yazın en sıcak ayları Ocak ve Şubat, en soğuk aylar Haziran ve Temmuz’dur.

Genellikle ılıman bir iklime sahip olan ülkenin kuzey kesimleri suptropikal iklimin etkisi altındadır. Kışın, Guney Ada’nın (South Island) iç kesimleri -10 dereceye kadar inerken, Okyanus kıyıları daha yumuşak ve yağışlı bir iklime sahiptir. Yazlari 20-33 dereceler arasında olup oldukça da güneşlidir. Yeşilin ve mavinin adeta iç içe geçtiği bir ülkedir.

Yeni Zelanda’nın resmi dili İngilizce olup aynı zamanda yerli dili Maori’de konuşulmaktadır. Para birimi Yeni Zelanda Dolarıdır. İşsizlik oranı : %5.9 (1996), kişi başına düşen yıllık gelir : 38.227 USD, enflasyon oranı : %2.8’dir.

10 yıllık temel eğitim zorunlu olup ülkedeki okur yazar oranı %99’dur. Yeni Zelanda’da öğrenci olacakların özel sağlık sigortası yaptırmaları zorunludur. 6 ay ve daha uzun süreli eğitim alan yabancı öğrencilere haftada 20 saat çalışma izni verilmektedir.

Ülkede olağandışı bir sağlık tehlikesi yoktur. Şehir şebeke suyu rahatlıkla içilebilir. Tıbbi bakım ve tedavi masrafları çok pahalı değildir. Hayat standardı oldukça yüksek, özellikle sosyal güvenlik açısından epey gelişmiş bir ülkedir. Yeni zelanda sosyal güvenlik sisteminde, geliri belli bir sınırın altına düşen her vatandaş devletten yardım isteme ve alma hakkına sahiptir. 65 yaşına gelen herkes, çalışma geçmişine bakılmaksızın, ev sahibi olan birinin günlük ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek kadar emekli maaşı almaktadır. Ayrıca, emeklilere ev sahibi olma konusunda da kolaylık sağlanmış; sahibinin oturduğu ev vergiden muaf tutulmuştur.

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından hazırlanan küresel rekabet 2014 raporunda 146 ülkenin karşılaştırması yapılmış. Bu rapora göre; Yeni Zelanda’da 1 günde şirket kurulabiliyorken, Güney Amerika’da yer alan Surinam’da iki yıla yakın sürüyor.

Türkiye 1958 yılından bu yana Yeni Zelanda’lılara vize uygulamıyor. Yeni Zelanda’nın vize uygulamasını kaldırması için çalışmalar devam ediyor.

Yeni Zelanda, doğal güzellikleriyle Dünya’nın görülmesi gereken yerlerinden biridir. Tatil planınızı yaparken burayı da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Merak edenler aşağıdaki Yeni Zelanda foto galerisini inceleyebilir.

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. yeni_zelanda Yeni Zelanda için yorumda bulun

    Yeni Zelanda için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yeni Zelanda için ilk yorumu yapabilirsin.