Yemek Duası

YEMEK DUASI

Yemekten önce yemek duası etmek peygamber efendimizin kendisinin yemeklerden önce okuyarak ve hiç ihmal etmediği bir âdetidir. Peygamber Efendimizin sünneti olarak da bizlerin de sofralarımıza oturmadan önce ve yemekten sonra bu dualardan okumamız gereklidir. Okuyacağımız bu duaların Arapçasını çocuklarımıza öğretmek ya da kendi açımızdan ezberlemek zor olabileceği için bizler için okuyabileceğimiz Türkçe yemek duaları bulunmaktadır. Bu şekilde hem iz hem çocuklarımız yemeklerden önce ve sonra bu duaları okuyarak hem peygamber efendimizden bizlere gelen bırakılan bu sünneti gerçekleştirmiş olacağız hem de Allah’ bize sunduğu nimetlerden ötürü hamd ve teşekkürlerimizi iletmiş olacağız.

Yemek Duası

Ya Rabbi! Bize verdiğin bütün nimetlerden dolayı sana şükrediyoruz. Bizi Şükredenlerden eyle! Nankörlerden eyleme!

Ya Rabbi! Fayda vermeyen ilimden, korkmayan kalpten, doymayan gözden, kabul olunmayan duadan sana sığınırız,

Senden; sıhhat afiyet ve ahlakın en güzelini dileriz, işlerimize kolaylık, kalplerimize genişlik, sofralarımıza bereket ver.

 

Bir başka yemek duası olarak da;
Nimeti Celilullah, Bereketi Halilullah, Şefaat Ya Rasülullah, Bismillahi açtır Allah’ım, Nimeti taştır Allah’ım, Cemaline ulaştır Allah’ım, Mekke Medineyi dolaştır Allah’ım, Bu sofralar nurdur, Kaza belaları, Geri durdur Allah’ım,  Bu sofralar Mamurdur, Bu sofralarda; Halilibrahim bereketi, Bulundur Allah’ım, Artsın Eksilmesin, Taşsın Dökülmesin, Bu sofranın sahibi, Yokluk kıtlık görmesin Allah’ım, Yiyenlere helal,Yedirenlere hayır ,hasenat, Olması için;Ölmüşlerimizin ruhu için, Allah Rızası için…

El-Fatiha

Peygamber efendimiz (s.a.v) yemek duası okumaya çok önem verir. Ve bizleri de bu konu da bizlere çeşitli nasihatler da bulunmuştur. Birçok hadisi şerifinde Allah’ a şükür etmenin önemini vurgulamış ve yemek dualarıyla birlikte Allah’ın bize sunduğu bu nimetlere şükür etmemiz gerektiğini vurgulamıştır. Bizler de bu konuda gereken hassasiyeti göstermeli ve çocuklarımıza bu konuda yeteri kadar bilgilendirmeliyiz. İslam’ın kolaylıklar dini olduğu buradan da anlaşılabileceği gibi Arapça olarak ezberleyemediğimiz bu duaları Türkçe olarak da okuyabilir.

Bizleri yokken vareden, bizlere yedirip-içiren Yüce Rabbimize hamdolsun, Kâinatın efendisi sevgili peygamberimize salât ve selâm olsun. Mağfiret ve rahmet bütün Müslüman kardeşlerimizin üzerine olsun.

Başka bir yemek duası da

Ya Rabbi! rızık ve nimet veren sensin! Sen kapına yönelenleri boş çevirmezsin. Biz aciz kullarız, Senin sonsuz ikram ve ihsanına muhtacız. Bizlere dünya ve âhirette güzel nimetler ihsan eyle!
Ey güzel Rabbimiz! Bu sofrada tattırdığın nimetlerin daha güzellerini ebedî mutluluk yurdu olan cennetinde de tatmayı bizlere nasip eyle!
Ya Rabbi! bu helâl gıdaların şükrünü eda edebilmeyi ve Sana kullukta bulunabilmeyi bizlere nasip eyle!
Ya Rabbi! Bu sofranın hazırlanmasında emeği geçen kardeşlerimizin kazançlarına bereket, kendilerine sağlık huzur ve mutluluk ihsan eyle! Âilelerinden âhirete göç edenlere ve geçmişlerimize merhamet eyle!

Ya Rabbi! Mülkün sahibi sensin, dilediğine mülkü verir, dilediğinden alırsın. Dilediğini azîz, dilediğini zelîl edersin. Bizleri; aziz kıldığın ve nimet verdiğin kullarından eyle!
Ya Rabbi! Bizleri nimetlerinden mahrum eyleme. Sağlık, huzur ve mutluluğumuzu daim eyle.
Ya Rabbi! Bizleri, mümin kardeşlerimizi ve tüm insanlığı her türlü kaza, bela, afet ve musîbetlerden muhafaza eyle! Barış ve esenlik dolu bir dünyada yaşayabilmemizi bizlere lütfeyle! Amin ve selâmün alel-mürselîn vel-hamdü lillâhi rabbil-âlemîn

Bu dua da diğer dualarda olduğu gibi Allah’a şükür söz konusudur. Dua ederken dikkat edeceğimiz en önemli husus bu duaları gerçekten Allah rızası için etmektir. Gösteriş için edilen dua kabul olunmaz. Bir başka önemli hususa bakacak olursak dua ederken samimiyet ve içtenlik çok önemlidir. Ayrıca toplu yemeklerde dua etmenin fazileti daha fazladır.

Yemek duası herkesin sofraya oturmasıyla başlar ve yemekten sonra herkes sofradayken okunur. Yemek duası etmenin birçok faydası bulunmaktadır. Yemek duası ettiğimiz de yediğimiz besinler bizim için daha sağlıklı ve hayırlı hale gelir. Yemek duası ettiğimiz de soframızın bereketi artar ve rızkımız çoğalır. Yemek duası okurken sadece ezber yetmez çünkü okuduğumuz duayı ezberlemekten çok anlamının farkına vararak okumak daha önemli ve esastır. Birçok büyük İslam âlimleri de yemek duası etmenin faziletine vurgu yapmışlardır.

Yemek dualarında önce ve sonra yemek duaları bulunurken aynı zamanda önemli günlerde okunacak dualar da bulunur. Örneğin ramazan günlerinin vazgeçilmezi ve esası olan iftar sofralarında iftar duaları vardır. İftarda bu duaları okumanın büyük sevabı vardır.

Yemek Duasnın Faziletleri

 

Dua etmek bizi birçok açıdan rahatlatır. Hem manevi huzur sağlar hem de bize Allah aracılığıyla gelen sayısız nimet bereketlenir. Dua Allah ile kul arasındaki iletişimi sağlar. Bu sebeple dua etmek çok önemli bir husustur. Dua ederek hem Allah’tan af diler hem de bize sunulan sayısız nimetlere şükür ederiz. Her gün önümüze konulan çeşit çeşit yiyecek ve içecekten şüphesiz hepimiz fazlası ile faydalanıyoruz. Peki ya dua ve şükür? Yemek yedikten sonra hepimiz karnımız tok bir şekilde rahat rahat koltuğumuza yaslanırız. Ama aklımızdan belki de dua etmek geçmez. Ama yemek duasının birçok fazileti olduğunu bilseydik böyle mi devam ederdik. Yemek duasının sayısız fazileti bulunuyor. Ve başta peygamber Efendimiz (s.a.v) daha sonra da sahabeler ve İslam âlimleri yemek duasının büyük faziletleri olduğunu bizlere aktarıyorlar.

Peygamber Efendimiz yemek duasına oldukça önem verirdi. Birçok hadisi şerifinde de bu durumdan bahseder ve bizden de Allah’a şükür manasına gelen bu duayı etmemizi ister. Peygamber efendimiz sofradan sonra birkaç farklı yemek duası etse de en çok kullandığı dua “Bizi doyuran, bizi sulayıp kandıran ve bizi Müslümanlardan olmamızı sağlayan Allah’a hamd olsun.” Duasıydı.

Biz de yemek duası ederken peygamber efendimizin dualarını veya bazı büyük âlimlerin dualarını kullanılabilir.

Sofra duası peygamber efendimizin her yemekten sonra okuduğu dualardır. Bu dualarda Allah’ın ona sunmuş olduğu sayısız nimete şükür eder. Biz de yemeklerimizden sonra dua edelim. Böylece peygamber efendimizin bir sünnetini gerçekleştirmiş oluruz. Ayrıca Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadisi şerifinde Allah kulunun yemek yiyip veya su içip de şükredip hamt etmesinden razı olur.” Buyurmuşlardır

Yemek duası sofranızdaki yiyeceklere ve içeceklerin gerçek sahibi Allah’a teşekkür etmenizi sağlayan bir araçtır. Yemek duası ile birlikte sofranız bereketlenir. Ve yemiş olduğunuz besinler sizin için daha hayırlı ve sağlıklı hale gelir.

Yemek duası Allah ile kulun arasında iletişimi sağladığından dolayı okunması çok gerekli olan bir duasıdır. Ayrıca yemek duası nefsin terbiyesini de sağlar.

Şüphesiz hepimiz soframızın bereketli ve rızkımızın bol olmasını isteriz. İşte tam da burada yemek duası oldukça önemlidir. Allah sofradan sonra dua edenin rızkının artacağını bize müjdeliyor.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ahmet dedi ki:

    Yemek duası ile ilgili yazmış olduğunuz makale gerçekten çok faydalı.

  2. herbalife dedi ki:

    Aslında çoğu insanın bilmesi gereken bir duadır yemek duası. Paylaşım için teşekkürler.