Yâsîn Suresi’nin Faziletleri

İslam kolaylıklar dinidir. Rabbimiz bizleri sever ve gözetir. Bu sebeple herhangi bir sıkıntıya düştüğümüzde dua ile onun kapısını çalmaktan başka çaremiz yoktur. Her gecenin sabahı olduğu gibi her derdin de bir çaresi vardır. Şüphesiz ki tüm dertlerin çaresi, tüm karanlıkların aydınlığı Rabbimiz sayesinde karşımıza çıkar. Yasin Suresi hayatımızda öne çıkması gereken surelerden biridir. Yasin Suresi’nin faziletleri saymakla bitmeyecek şekilde çoktur. Bu sebeple Yasin Suresi’ni okumayı ihmal etmemeliyiz. Sureler aracılığıyla Allah’tan yardım dilenirken inanmalı ve kalbimizi temiz tutmalıyız. Bu şekilde Rabbimizden yardım isteyebiliriz.

Yasin Suresi’nin başlıca faziletleri şöyledir. Kayıp olanların bulunması, garip ve fukarının yardım bulması, ölüm vakti gelmemişlerin iyileşmesi, bekar kimselerin evliliğe adım atması, ölüm esnasında acının duyulmaması ve ölüm esnasında meleklerin görülmesi, ihtiyaç sahiplerinin ihtiyacını bulması, rızık bolluğu. Yukarıda da söylediğimiz gibi Yasin Suresi’nin birçok fazileti bulunmaktadır. Birçok durumda Yasin Suresi okunarak Allah-ü Teala’dan yardım istemelisiniz.

Resulullah (sav) Hz. Ali (ra)’ya şöyle buyurmaktadır; “Ya AIi! Yasin Suresini oku, zira Yasin Suresinde on bereket vardır.” Bu on bereketi sizler için derledik;
1 – Korku duyulan şeyden emin olunulur.
2 – Susuz okunması halinde su bulunur.
3 – Ölümcül hastalık durumlarında okunursa acının dinmesine yardımcı olur.
4 – Kaybedilen şey bulunur.
5 – Hapis durumundaki kimse mahpustan kurtulur.
6 – Açlar doyar. (Aç kimselere başka yerlerden rızık bulunur.)
7 – Çıplak kimseler giydirilir. (Elbisesi olmayanlara elbise nasip olur.)
8 – Bekar kimseler evlenir.
9 – Hastalık iyileştirir. (Hasta kimseler okuması durumunda şifaya kavuşur.)
10 – Yolculukta yardım görülür. (Yolculuk esnasında veya yolculuk öncesi okunursa yardım görülür.)

Özellikle Yasin Suresi sayesinde niyet ettiklerinize kavuşmanız daha kolaylaşacaktır. Tüm yeryüzünün sahibi Allah, bizlere sureleri aracılığı yardım eder. Allah rızası için gece Yasin Suresi okuyan kimseler affedilir. Kırk bir adet Yasin Suresi, 7 güne bölünerek sabah namazından önce okunursa niyet edilen her neyse ona ulaşmasına tesir eder.

Efendimiz (sav) her şeyin bir kalbinin olduğunu ve Kur’an-ı Kerim’in kalbinin de Yasin Suresi olduğunu buyurmuşlardır. Özellikle ölüm ve ölüm sonrasında Yasin Suresi okunmalıdır. Ölüm döşeğindeki hastalara Yasin Suresi okumak onların acısını ve ızdırabını dindirmede yardımcı olur. Azrail geldiğinde hastanın canını alırken acı çekmesini engeller.

Cuma günleri kabristan ziyaretinde ana – baba ve atalarımız için okuduğumuz Yasin-i Şerif’te okunulan harf kadar bağışlanma kaybettiklerimize bahşedilir.

Yasin Suresi Allah-ü Teala katında Aziz olarak adlandırılmış, okuyanlara da Şerif denilmiştir. Kur’an-ı Kerim’in kalbi bu sure her ne sebeple olursa olsun okunduğu taktirde tesir eder. Okunması esnasında kalbin ferah olması ve Allah rızası için okunması önemlidir. Şüphesiz Allah içimizi de dışımızı da bilendir. Bu sebeple hastalıkta, sağlıkta, darlıkta, bollukta yardım dilemek ve hamd etmek için Yasin okunmalıdır.

 

Hazreti Fahri Âlem Efendimiz şöyle buyurmuştur:

“Yâsîn okunduğu herşey içindir”

“Herşeyin bir kalbi vardır. Kur’ân’ın kalbide Yâsîn’dir. Kim bu sureyi okursa, Allah ona, Kur’ân’ı on kere okumuş gibi sevap yazar.”

“Yâsîn’i her gece okumaya devam eden kimse vefat ederken şehit olarak vefat eder.”

“Ya Ali! Sana Sure-i Yâsîn ile tavsiye ederim, zira onda yirmi bereket vardır. Onu aç okursa doyar, susuz okursa suya kanar, çıplak okursa giyinir, bekar okursa evlenir, korkak okursa korktuğundan kurtulur, yolcu okursa yolculuğunda yardım görür, malı çalınan okursa malı yerine gelir.”

YÂSÎN SURESİ’NİN FAZİLETLERİ 

1- Gayrimeşru ve haram olmayan herhangi bir dileği olan kişi 3 veya 7 gün, güneş doğmadan önce ya da yatsı namazından sonra (41) kere “Yâsîn Suresi”ni okur veya okutursa çok kısa zamanda arzu ettiği şeye kavuşur.

2- Yüksek bir makamda işi olan burdaki kişilerin işini görmesini isteyen kimse (25) defa “Yâsîn Suresi”ni okuduktan sonra o kişinin yanına giderse büyük bir hürmetle karşılanır, Allah’ın izniyle işi görülür.

 

1

3- Kadir gecesi, Berat veya Mevlid kandili gecesi sabaha karşı kalkıp (41) defa “Yâsîn Suresi”ni okuyan kişinin haceti ne olursa olsun biiznillahi Teâlâ muradı ve maksadı hasıl olur.

4- “Yâsîn Suresi”ni sabah namazından sonra okuyan kişi o gün akşama kadar, hiçbir kötülüğe yakalanmaz; aynı şekilde akşam namazından sonra okuyan kişi, sabaha kadar her türlü kötülükten korunmuş olur. Kendisi korunduğu gibi ayrıca hane halkı ve ticarethanesi de korunur.

5- Her ne niyet ve maksatla olursa olsun kıbleye karşı oturup (4) defa “Yâsîn Suresi”ni okuduktan sonra arkasından (4) defa aşağıdaki duayı okuyan kimse Allah’ın izniyle istediği şeye kavuşur.

“Sübhânel müneffisü an külli medyûnin sübhânel müferricü an külli mahzûnin sübhâne men ceale hazâinenehü beynelkâfi vennûni sübhâne men izâ erâde şey’en en yekûle lehü kün feyekûnü yâ müferricü ferric annî hemmî ve ğammî ferecen âcilen bi rahmetike yâ erhamerrâhımiyne ve sallâllahü alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ve sellim.”

2

5-  Bir kişi “Selâmün kavlem mirrabbir Rahiym” ayetini sabaha karşı kalkıp (1479) defa okuyup Cenab-ı Hakk’tan muradını isterse duası kabul olur, isteği her neyse gerçekleşir.

 

3

YÂSÎN SURESİ’NİN OKUNUŞU

 

 1

2

3

4

5

6

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Ferdi dedi ki:

    Hocam ben Yasin i şerif okuyorum ama nasıl teslim edemeceğimi bilmiyorum nasil teslim edeceğim yardımcı olur musunuz

  2. Hatice dedi ki:

    70 defa birdenmi okuyacaz dilegimin olmSi icin lutfen cvp

  3. Leyla dedi ki:

    Iyi gunler, bir sorum daha vardi. 41 veya 70 kez bir dilek icin Yasin suresini okurken, her mubin’de mubin suresini 3kez okumadan okuyup bitirebilirliyim Yasin suresini. Bir yerde okumustum her mubinde 3 kez mubin suresi okunur diye ama bu mecbur degil sanirim 41ve70 Yasin’de. Lutfen beni acil bilgilendirirseniz cok mutlu olcam. Cok tesekkur ederim…