Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Yâsîn Suresi’nin Faziletleri

Yâsîn Suresi’nin Faziletleri

Allah tarafından insanlara sunulmuş olan yüzlerce farklı ayet bulunmaktadır. Bu ayetler üzerinden insanoğlu istemiş oldukları bütün soruların cevaplarına erişebilmektedir. Tabi ayetlerde anlatılmak istenen şeyleri anlayabilmek büyük bir deneyim sahibi olmanız gerekiyor. Çünkü ayetlerde söylenmekte olan cümleler ve kelimeler oldukça ağır bir biçimde ifade edilmektedir. İnsanların bunları anlayabilmesi için alimlereyönelerek soruları sormaktadırlar. Alimler yaşamış oldukları deneyimler neticesinde bu ayetleri olduğu şekilde insanlara aktarabilmektedirler. Yasin olarak bildiğimiz yani Kuran-ı Kerimin kalbi olarak isimlendiren Yasin süresinin faziletleri oldukça fazladır. İnsanlar Kuran-ı Kerim bilmedikleri halde Yasin-i Şerif okudukları zamanlarda Kuranda geçmekte olan bir sürü kelime ve ayetlere erişebilmektedir.

Yasin Suresinin Faziletleri

Yasin Suresinin Faziletleri ayetlerde şöyle anlatılmaktadır.“Her gece Yasin süresini sürekli olarak okuyan kişiler, bu hal üzerindeyken vefat ettiklerinde şehit olurlar.” Diye geçmektedir. Burada insanların Yasin-i Şerifin ne kadar önemli ve dinimiz açısından ne kadar büyük bir yere sahip olduğunu bizlere anlatılmaktadır. Bir diğer faziletlerde şu şekilde söylenilmektedir.“Kuran-ı Kerimdeki bir süre okuyana şefaat eder, bunu dinleyen her kimse affına sebep olur, ahiret hayatından korktuğundan emin olmaktadır.” Bu Yasin süresinde yer almaktadır. Yasin süresi öyle güçlü bir sure olarak karşımıza çıkmaktadır ki bütün şeytanlar Yasin-i şerifin son kısmında bulunmakta olan ayetin okunuşu sırasında bulunmuş oldukları ortamdan kaçmaktadırlar.

Yasin Süresinin Faziletlerin Anlamı

Yasin süresinde bulunmakta olan faziletler oldukça sade bir şekilde anlatılmıştır. Bunları okuyan her kimse durum ile alakalı her şeyi kolayca kavrayabilmektedir. Yasin-i şerifte yer almakta olan bazı faziletler de şöyle anlatılmaktadır. “Müslüman bir hastanın yanında Yasin-i şerif okunduğu zamanlarda Rıdvan adındaki melek cennetten şerbet getirmektedir. Suya kanmış olarak ruh teslim eder. Doymuş olarak kabre girer ve suya ihtiyaç olmaz.” Olarak bildirilmektedir. Hasta insanların yanında okunmakta olan Yasin-i Şerif hasta olan her kimse kendisine daha hayırlı bir ölüm ve acısız bir ölüm yaşamasına sebep olmaktadır. Yasin-i şerif okuyunuz onda on bereket vardır. Aç olan bir insan okursa açlığı giderilir. İhtiyaç sahibi olan bir kişi okursa ihtiyaçları karşılanır. Bekar bir insan okursa hayatında evlenir.

İslam kolaylıklar dinidir. Rabbimiz bizleri sever ve gözetir. Bu sebeple herhangi bir sıkıntıya düştüğümüzde dua ile onun kapısını çalmaktan başka çaremiz yoktur. Her gecenin sabahı olduğu gibi her derdin de bir çaresi vardır. Şüphesiz ki tüm dertlerin çaresi, tüm karanlıkların aydınlığı Rabbimiz sayesinde karşımıza çıkar. Yasin Suresi hayatımızda öne çıkması gereken surelerden biridir. Yasin Suresi’nin faziletleri saymakla bitmeyecek şekilde çoktur. Bu sebeple Yasin Suresi’ni okumayı ihmal etmemeliyiz. Sureler aracılığıyla Allah’tan yardım dilenirken inanmalı ve kalbimizi temiz tutmalıyız. Bu şekilde Rabbimizden yardım isteyebiliriz.

Yasin Suresi’nin başlıca faziletleri şöyledir. Kayıp olanların bulunması, garip ve fukarının yardım bulması, ölüm vakti gelmemişlerin iyileşmesi, bekar kimselerin evliliğe adım atması, ölüm esnasında acının duyulmaması ve ölüm esnasında meleklerin görülmesi, ihtiyaç sahiplerinin ihtiyacını bulması, rızık bolluğu. Yukarıda da söylediğimiz gibi Yasin Suresi’nin birçok fazileti bulunmaktadır. Birçok durumda Yasin Suresi okunarak Allah-ü Teala’dan yardım istemelisiniz.

Resulullah (sav) Hz. Ali (ra)’ya şöyle buyurmaktadır; “Ya AIi! Yasin Suresini oku, zira Yasin Suresinde on bereket vardır.” Bu on bereketi sizler için derledik;
1 – Korku duyulan şeyden emin olunulur.
2 – Susuz okunması halinde su bulunur.
3 – Ölümcül hastalık durumlarında okunursa acının dinmesine yardımcı olur.
4 – Kaybedilen şey bulunur.
5 – Hapis durumundaki kimse mahpustan kurtulur.
6 – Açlar doyar. (Aç kimselere başka yerlerden rızık bulunur.)
7 – Çıplak kimseler giydirilir. (Elbisesi olmayanlara elbise nasip olur.)
8 – Bekar kimseler evlenir.
9 – Hastalık iyileştirir. (Hasta kimseler okuması durumunda şifaya kavuşur.)
10 – Yolculukta yardım görülür. (Yolculuk esnasında veya yolculuk öncesi okunursa yardım görülür.)

Özellikle Yasin Suresi sayesinde niyet ettiklerinize kavuşmanız daha kolaylaşacaktır. Tüm yeryüzünün sahibi Allah, bizlere sureleri aracılığı yardım eder. Allah rızası için gece Yasin Suresi okuyan kimseler affedilir. Kırk bir adet Yasin Suresi, 7 güne bölünerek sabah namazından önce okunursa niyet edilen her neyse ona ulaşmasına tesir eder.

Efendimiz (sav) her şeyin bir kalbinin olduğunu ve Kur’an-ı Kerim’in kalbinin de Yasin Suresi olduğunu buyurmuşlardır. Özellikle ölüm ve ölüm sonrasında Yasin Suresi okunmalıdır. Ölüm döşeğindeki hastalara Yasin Suresi okumak onların acısını ve ızdırabını dindirmede yardımcı olur. Azrail geldiğinde hastanın canını alırken acı çekmesini engeller.

Cuma günleri kabristan ziyaretinde ana – baba ve atalarımız için okuduğumuz Yasin-i Şerif’te okunulan harf kadar bağışlanma kaybettiklerimize bahşedilir.

Yasin Suresi Allah-ü Teala katında Aziz olarak adlandırılmış, okuyanlara da Şerif denilmiştir. Kur’an-ı Kerim’in kalbi bu sure her ne sebeple olursa olsun okunduğu taktirde tesir eder. Okunması esnasında kalbin ferah olması ve Allah rızası için okunması önemlidir. Şüphesiz Allah içimizi de dışımızı da bilendir. Bu sebeple hastalıkta, sağlıkta, darlıkta, bollukta yardım dilemek ve hamd etmek için Yasin okunmalıdır.

 

 

36 Yorumlar

 • Merhaba Ferdi bey,
  Kaç defa okudunuz ?

 • Hocam ben Yasin i şerif okuyorum ama nasıl teslim edemeceğimi bilmiyorum nasil teslim edeceğim yardımcı olur musunuz

 • 70 defa birdenmi okuyacaz dilegimin olmSi icin lutfen cvp

 • Iyi gunler, bir sorum daha vardi. 41 veya 70 kez bir dilek icin Yasin suresini okurken, her mubin’de mubin suresini 3kez okumadan okuyup bitirebilirliyim Yasin suresini. Bir yerde okumustum her mubinde 3 kez mubin suresi okunur diye ama bu mecbur degil sanirim 41ve70 Yasin’de. Lutfen beni acil bilgilendirirseniz cok mutlu olcam. Cok tesekkur ederim…

 • Iyi gunler, ben bir dilek icin 41kez Yasin suresini okumaya basladim fakat 12tane okuduktan sonra dilegim degisti biraz cunki 1isin sonucu icin okuyordum ama o sonucu aldim bile bu arada, ve olmadi o is. Simdi baska, benim icin daha onemli bir dilek icin 70kez Yasin suresini okumak istiyorum fakat ilk basladigim 41yasini bitirmem mi gerek? Tesekkur ederim

 • melih atasever

  70 kere okuma olayı tam nedir acaba açıklama yapabilecek varmı tüm faziletlerimiz zamanla gerçekleşiyormu acaba

 • Merhaba Nevin hanım,
  Vakit bulduğunuz zaman okuyabilirsiniz.

 • yasini 70 defa okursam butun hacet kapilari açılırmis yazio peki ara ara okuyup 70 tamamlasam olurmu yoksa tek seferdemi 70 tane okumam lazm ? ltfen cvp verirsennz sevnrm

 • Turkcesnden de okursak olur degil mi ablamin esinin ailesinin bir skntisi icin 4 kere yasin okumak istiyorm da

 • Siz Arapça okumasını biliyor musunuz ?

  Biliyorsanız Arapça olarak okumanız daha iyidir.Çünkü Arapça olarak bağdaşlaştırılmış bazı söz ve kelimelerin karşılığı Türkçe’de yok.Örneğni Fransızca yazılmış bir şiiri Türkçe’ye ne kadar çevirseniz de aynı ritmi,uyumu tutturamazsınız.Dediğim gibi Arapça biliyorsanız Arapça okumanız sizin daha iyi anlamanızı ve inancınıza sarılmanızı sağlar.

  Ancak Arapça bilmiyorsanız sadece Kur’an-ı Kerim’i okumayı biliyorsanız Türkçe okumanız ve ne denilmesini istediğini bilmeniz sizin inancınızı daha da sağlamlaştıracaktır.

  Sonuç olarak asıl önemli olan yaradanın sizin bunu okumanızı istemesi ve sizde bunu yerine getiriyorsunuz.

  Allah kabul etsin.Eğer vaktiniz olursa bu günahkar kulu içinde okuyunuz.

 • Nuraysemerci07@gmail.com semerci

  Canım okumak akıl yürütüp bağlantı kurmaktır Arap arapça türk türkçe .

 • Zeynep Hanım,
  Uzun süredir bu kategoride içerik giremedik ama 1-2 gün içerisinde sürekli olarak bu kategoride dualar,surelerin paylaşımını yapacağız.
  Kumeyl suresinide en kısa zamanda ekleyeceğiz.
  İlgi ve alakanız için teşekkür eder hayırlı günler dilerim.

  Hacet duası olarakta okuyabileceğiniz bir dua önereyim

  http://www.merakligencler.net/hacet-dilek-murat-icin-okunacak-dualar/

 • Boyle guzel axikladiginiz icin tesekkurler ben baska dualarida merak ediyorum mesala kumeyl suresi arastiyorum ins.bir gun bu sureyide butun incelikleriyle anlatirsaniz sevinirim

 • İnsanların bir web sitesi üzerinde sayfalarca paylaştığı Kuran’ı kerimin kalbini anlamamıza ve okuyabilmemize vesile olan adminlere teşekkür ediyorum. Sağolun hocam, Allah razı olsun.

 • Çok çok yararlı bir yazı olmuş. Herkesin mutlaka okuması bilmesi gerekir. Özellikle de böyle dönemlerde…

 • Paylaşımız bugüne kadarki Yâsîn Suresi’nin faziletlerini en açıklayıcı yazı olmuş. Bundan sonra diğer surelerin faziletleri hakkında da bu kadar detaylı paylaşımları bekliyoruz. Allah(C.C.) razı olsun

 • Kur’an-ı kerim de birçok fazilet var ama en büyük fazilet herhalde yasin de olsa gerek.

 • Elinize emeginize saglik allah razi olsun

 • Teşekkürler bizde okutup okutturma peşindeyiz inşAllah.

 • Yararlı bir yazı olmuş. okuyun, okutturun, teşekkürler.

 • İnşAllah birçok kişiye ulaştırmada aracı olmuş oluruz güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

 • Mealinide en kısa sürede koyacağım inşAllah.Yavaş yavaş hallediyoruz.

 • Size canı gönülden katılıyorum.Yasin suresini herkesin okuyup inceliklerini anlamasını tavsiye ediyorum.

 • Ben teşekkür ederim bu makalemizle ilgilendiğiniz için.

 • teşekkürler paylaşmanız çok iyi oldu

 • gercakten yasin süresini okumayı herkese tavsiye ederim

 • Allah razı olsun, güzel bir yazı olmuş, herkes okumalı. Ek olarak mealini de koymanızı tavsiye ederim.

 • Allah razı olsun güzel yazmışsınız

 • Ezberim olsa, bütün duaları ezberleyecektim keşke kötü olmasa geliştiremiyorumda ezberimi teşekkürler makale için

 • Burhan aksanlı

  Yasin Suresinin bilmeyenler için hem türkçe hem arapça cok güzel bir paylasim olmuş bir cok kardeşimiz istifade edecektir eminim

 • Kimse yokmuu

 • Hocam ben kurani kerimi okuyorum yasinide okuyabiliyorum fakat yavas okuyorum 70 yasini serifin turkcesini okusam hacetimin sevabi aynimi olur kurani bildgim halde turkcesini okusam olurmu

 • Allah hepimizden razı olsun

 • Allah sizden razı olsun ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Learn how your comment data is processed.