WordPress Spam Botları Engelleme

WordPress Spam Botları Engelleme

            Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda, son dönemin en çok ön plana çıkan sorunlarından olan spam botları üzerinde duracağız. İsterseniz öncelikle konuya spam bot hakkında açıklama yaparak başlayalım.

 

Spam Botlar Nedir? Zararı Nedir?

            Spam bot dünya üzerindeki çeşitli internet siteleri üzerinden rastgele sitelere girip bilgi alıp hemen çıkan yazılım seçenekleri olarak bilinir. Bazı durumlarda bilgi alma amaçlı gelirler, bazen de siteyi merak ettirip tıklama alma amaçlı yapılır. Ancak bu olay bazı durumlarda sitemize zarar vermeye başlar. Peki spam botların zararları nelerdir? Aslında spam botlar eğer günde bir-iki giriş yapıyorsa sitenize zarar veremezler. Ancak spam hit oranı artarsa çeşitli sıkıtılar yaratırlar. Bunların belkide en önemlisi hemen çıkma oranını arttırmalarıdır. Bir site için “hemen çıkma oranı” çok önemlidir. Bu yüzden spam botlar siteye toplu giriş yapıp “hemen çıkarlar” ve bu da site için “olumsuz” bir durum olur. Sıralamadan düşer mesela. Peki çözüm nedir?

3 farklı yöntem var;

  • .htaccess Dosyası ile Engelleme
  • Google Analytics üzerinden filtreleme
  • CPanel’den IP engelleme

Bu seçenekleri kullanarak engellemelerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Hatta çeşitli wp spam engelleme eklentilerini kullanarak da bu soruna bir çözüm getirebilirsiniz. Sizin için yapılacak olan birbirinden farklı detayları ve çalışmaları online olarak ön plana çıkarmaya tüm hızımızla devam ediyoruz. Yapılacak olan pek çok çalışma var ve siz kendiniz için en uygun hangi yöntemi biliyorsanız, o yöntemi uygulamaktan çekinmeyin. Detaylı bilgiler ile sitemizi güncellemeye tüm hızımızla devam ediyoruz.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. wordpress-spam-ziyaretci-sorunu WordPress Spam Botları Engelleme için yorumda bulun

    WordPress Spam Botları Engelleme için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak WordPress Spam Botları Engelleme için ilk yorumu yapabilirsin.