Windows 8.1’e Geçmek İçin 10 Neden!

Microsoft’un yayınladığı güncelleme ile birlikte yeni bir Windows 8 karşımızda idi. Windows 8.1’in Windows 8 sürümünden farklı olarak en göze çarpan özelliği başlat ikonunun geri gelmiş olması. Ayrıca beraberinde getirdiği özelliklerde sizleri kullandığınız Windows sürümünden vazgeçirebilir.

Windows 8.1 ile o nefret ettiğimiz Windows 8’in can sıkıcı özellikleri ortadan kalkıyor. Buda bizleri Windows XP, Vista veya 7 sürümünden 8.1’e terfi etmeye zorlayabiliyor. Ayrıca dokunmatik ekran platformunda Windows 8.1’i kullanması da ayrı bir zevk veriyor insana. Eklenen yeni araçlar, işlevler sizin PC’de kendi dünyanızı kurmanızı sağlıyor. İşte sizleri diğer Windows sürümlerinden vazgeçirecek 10 Windows 8.1 özelliği!

w81_1

1-) SmartSearch:

Windows 8.1 ile birlikte gelen bilgisayar içi, Bing ve Skydrive uygulamaları için sizlere akıllı ve hızlı bir arama sunuyor. Örneğin yeni bir klip arayacaksınız bunun için internetten otomatik olarak klip hakkındaki her şey karşınıza geliyor. Bu işlev güzel olduğu kadar bazı kişiler için gereksiz olabilir bunun için bu özelliği kapatabilme şansımız mevcut.

w81_2

2-) Yeni Uygulamalar:

8.1 sürümü ile bazı uygulamaların yenilendiğini söylemiştim. Posta ve Fotoğraf uygulamaları bunların arasında. Ayrıca önceden ekranı ikiye bölüp 2 farklı uygulama çalıştırabilirken şimdi ekranı dörde bölerek çalışmalarımızı hızlandırabiliyoruz.

3-) Geliştirilmiş Bulut Servisi:

Microsoft’un dosya yedekleme, paylaşma servisi olan Skydrive 8.1 ile daha da gelişiyor ve kullanımınıza hitap ediyor. Yeni Skydrive ile birlikte dosyalarınızı daha kolay yedekleyebiliyor ve paylaşabiliyorsunuz.

w81_3

4-) Masaüstü Performansı:

Dediğim gibi Windows 8.1 beraberinde bir sürü yenilikle birlikte geliyor. Yeni gelen Desktop Display Scaling özelliği monitör boyutunuza göre bilgisayar performansınızı geliştiren bir sistem. Ayrıca zor bir kullanımı olan Dosya Gezginide basitleştirilmiş bir biçimde karşımıza geliyor. Ekranın sağ alt köşesine tıkladığımızda açılan menüye de yeni işlevler eklenmiş.

5-) Ekstra Kişiselleştirmeler:

Windows 8’de bilgisayarımızı kişiselleştirmek için seçenekler mevcuttu. 8.1 ile gelen bir diğer özellik ise artı kişiselleştirme seçenekleri. Artık giriş ekranına daha fazla görsel ekleyebiliyoruz. Ayrıca, değişik kutucuk boyutları ve kilit ekranında slayt gösterisi gösterebilme özelliği de geldi.

w81_4

 

6-) Masaüstüne Direk Geçiş Yapın:

Artık Windows 8.1’de bilgisayarınızı açışta giriş ekranı yerine direk masaüstünüze geçebiliyorsunuz. Buda Microsoft’un masaüstü severlere yaptığı bir seçenek.

7-) Geliştirilmiş Mağaza:

Bildiğiniz gibi Windows 8 ile birlikte gelen bir Windows Store bulunuyordu. Bu mağaza ilk olduğu için biraz sorunları elbette vardı. Windows 8.1 ile gelen mağazada ise bir hayli değişiklik olmuş. Mağazaya direk girdiğimizde; açıklamaları ve puanlarıyla önerilen uygulamalar bulunuyor.

w81_5

 😎 Skype:

Windows 8’de Skype’ı masaüstü uygulaması olarak indiremiyoruz. Ancak Windows Store’dan indirdiğimizde bilgisayarımıza tanımladığımız microsoft hesabı ile giriyoruz. Ayrıca Skype’ı açarken bazı kasmalar vs. oluyordu. Artık geliştirilmiş Skype ile tek tuşla programa girebilir ve konuşmalarınıza başlayabilirsiniz.

9-) Kolay Ayarlama:

Windows 8.1’de Denetim Masasına girmeden bilgisayarınızın birçok ince ayarını yapabiliyor olmanız tek tuş dediğimiz tabire uyuyor.

10-) Gelişmiş Teknoloji:

Windows 8.1’e gelen bir özellik ise bilgisayarınızda küçük geliştirmelere yönelik. Bunları sayacak olursak; 3D yazdırma işlevi, Wi-Fi Direct yazıcı desteği, Fresh Paint çizim desteği gibi uygulamalar sayesinde teknolojiden geri kalmamış olacaksınız 🙂

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. w8 Windows 8.1’e Geçmek İçin 10 Neden! için yorumda bulun

    Windows 8.1’e Geçmek İçin 10 Neden! için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Windows 8.1’e Geçmek İçin 10 Neden! için ilk yorumu yapabilirsin.