Windows 10 Hızlandırma Yöntemleri Nelerdir?

Windows 10 Hızlandırma Yöntemleri Nelerdir?

Bilgisayar için son işletim sistemlerinden olan Windows 10 oldukça kaliteli efektlere sahip ve iyi tasarlanmış bir sistemdir. Bu sistemin bu kadar kaliteli olması boyutunun büyük olmasını da beraberinde getirmektedir. Ancak performans açısından çok üst düzey olmayan bilgisayarlarda bu kadar kaliteli bir sistem yavaş ve donarak çalışır. Ancak birkaç basit adımda Windows’unuzu hızlandırabilir ve çok daha seri hale getirebilirsiniz. Windows 10 hızlandırma yöntemleri sıralanacak olursa.

İlk olarak diskinizi gereksiz dosyalardan temizleyerek bilgisayarınızı çok daha hızlı yapabilirsiniz. Bunun için Windows 10 ile ortaya çıkan ‘Tüm Programlar’ seçeneğini başlatan bulun ve tıklayın. Açılan kısımda karşınıza ‘Windows Yönetimsel Araçları’ isminde bir seçenek çıkacaktır. Bunu seçtikten sonrada karşınıza çıkan bölümde ‘Disk Temizleme’ uygulamasını bulun ve açın. Uygulama sonrasında size hangi diskte temizlik yapacağınızı soracak, sizde temizlik yapacağınız diski ya da diskleri seçin ve programı çalıştırın. Program kısa bir çalışma süresi sonunda sizlere silinebilecek dosyaları önerecek sizde gereksiz olan ve işinize yaramayanları seçerek silebilirsiniz. Bu bilgisayarınızın çalışma hızını az da olsa arttıracaktır.

windows-10-hizlandirma-yollari-1

Windows 10 hızlandırma işlemi için deneyebileceğiniz başka bir yöntemde başlangıçta açılan gereksiz programların açılmasını engellemektir. Bu işlemle bilgisayarınız açıldığında hangi programların çalışacağını seçersiniz ve gereksiz programların arka planda çalışmasını engellersiniz. Böylece bilgisayarınızın açılış hızı çok daha artacaktır. ‘Görev Yöneticisi’ni bularak tıklayın. Buradan ‘Diğer Ayrıntılar’ seçeneğini seçin. Buradan Diğer Seçenekler kısmını seçtiğinizde karşınıza görev yöneticisi açılacaktır. Açılan bu görev yöneticisinden ‘Başlangıç’ kısmını bularak tıklayın. Burada karşınıza çıkan uygulamalardan başlangıçta açılmasını istemediğiniz uygulamayı seçerek devre dışı bırakın. Unutmayın ki başlangıçta ne kadar az uygulama açılırsa bilgisayarınız o kadar hızlı açılacaktır.

Windows 10 hızlandırma yolları arasında en etkili yollardan biriside diskte bulunan boşlukları silerek alanı çoğaltmaktır. Bu işlem için Başlat – Tüm Programlar – Windows Yönetimsel Araçlar – Sürücüleri Birleştir ve İyileştir sırasını takip ediyoruz. Birleştirme yapmak istediğimiz diskleri seçerek ‘Çözümle’ ve ’En İyi Duruma Getir’ seçeneğini tıklıyoruz. Bu nedenle disk boşlukları azalacak ve bilgisayarınız için boş alan artacaktır. Buda işlem hızınızı arttıracaktır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. windows-10-hizlandirma-yollari-2 Windows 10 Hızlandırma Yöntemleri Nelerdir? için yorumda bulun

    Windows 10 Hızlandırma Yöntemleri Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Windows 10 Hızlandırma Yöntemleri Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.