Windows 10 Harddisk İkiye Bölme

Windows 10 Harddisk İkiye Bölme

Merhaba arkadaşlar. Son zamanlarda en çok merak edilen ve araştırılan sorunların arasında yer alan Windows 10 disk bölme sorununu sizin için organize etmek istiyoruz. Malumunuz, C olarak sabitlenen dahili diski ikiye bölme işlemi, çoğu zaman (gerek yazalım, gerek donanımsal nedenlerden dolayı) lazım olan bir konu oluyor. İşte böyle durumlarda, güncel işletim sistemimiz olan Windows 10 ile neler yapabiliriz sorusunun cevabını sunduk sizlere. İsterseniz nasıl diski ikiye böleceğimizi listeleyelim.

  • İlk olarak “Başlat” simgesine faremizi getirip sağ tık yapıyoruz ve karşımıza çıkan menüden “Disk Yönetimini” bulup sol tık yapıyoruz.
  • “C” sürücümüzü seçip sağ tık yapıyoruz ve “Birimi Küçült” seçeneğini seçiyoruz.
  • Karşımıza ekrana küçülteceğimiz “MB” cinsinden miktarı giriyoruz.
  • 50 GB ayrılmamış alanı oluşturduk ve şimdi yeni bir harddisk bölümü atayacağız. Bunun için ayrılmamış alana sağ tık yapıp “Yeni Basit birim” seçeneğine sol tık yapıyoruz.
  • Bundan sonra karşımıza çıkan bütün seçeneklerde ileriyi tıklıyoruz eğer isterseniz sürücünüzün harfini değiştirebilirsiniz biz “D” yapıyoruz.

windows-10-harddiski-ikiye-bolme windows-10-harddiski-ikiye-bolme- windows-10-harddiski-ikiye-bolme-- windows-10-harddiski-ikiye-bolme--- windows-10-harddiski-ikiye-bolme---- windows-10-harddiski-ikiye-bolme----- windows-10-harddiski-ikiye-bolme-1

Tamamen bu kadar basit bir şekilde işlemlerinizi organize edebilirsiniz. Bu sayede sizin için oldukça profesyonel ve kolay bir yöntem kullanılmış olacak. Tek yapmanız gereken, yukarıda yazdıklarımızı detaylı olarak yapmanız olacak. Tabi bunları yaparken, istediğiniz alan kadar bölme yapmanız uygun olacaktır. Eğer konu hakkında bilginiz yoksa (ne kadar bölmeniz gerektiği ile ilgili olarak), mevcut diski ‘C diskini’ ikiye bölebilirsiniz. 160 GB ise 80 GB olarak paylaştırabilirsiniz. 500 Gb ise 250 olarak bölebilirsiniz. Yani kullanacağınız programların boyutunu hesaplayarak ihtiyacınız olan asıl kurulum diskini belirlemeniz daha mantıklı olacaktır. Şimdiden iyi çalışmalar diliyoruz. Kolay gelsin değerli arkadaşlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. Mustafa dedi ki:

  Iyi aksamlar. Aklima takilan bir soru var ilgilenirseniz sevinirim. Windows 10 kurulu laptop um var hard disk ini windows (c) lenovo (d) olarak fabrika cikisi aldim. Internette tarif edildigi uzere (c) birimi ni boldum ve fakli bir birim olusturdum. Aklima takilan soru ise bilgisayarimdaki windows coktugunde veyahut temizleyemeyecegim bir virus ile karsilastigimda fabrika ayarlarina almam gerekecek. Fabrika ayarlarina geri dondurdugumde benim (c) surucusunden ayirdigim yeni bolum silinir mi ? Yani (c) ile tekrar tek bir bolum haline mi gelir ? Icerisine yedek almamda problem varmi ? Tam olarak aciklayamadi isem kusuruma bakmayin. Tesekkur ederim simdiden.