Türklerin Neden İcatları Yok ?

Bize milli ruh lazım arkadaş..

Bu makalem de sizlere, çok değer verdiğim fakat bir o kadar da üzüldüğüm bir durumdan bahsedeceğim. Bizim insanımız neden böyle ? Neden herhangi bir konuda dünyanın en iyisi olan Türk’ten bahsedemiyoruz ?

Dünyanın en iyi olan Türk … ?. Ah keşke o üç noktanın yerinde bizlerden birinin ismi olabilseydi. Çalışmaya gelince diğer milletlere oranla çalışmayı seven bir yapıya sahibiz. Birbirimize daha çok bağlıyız. Hangimiz Türkiye formasını başka bir ülkede, bir kişinin üzerinde görünce duygulanmıyoruz. Hangimiz koşup o kişinin boynuna sarılmıyoruz. Peki bizde ki sorun nedir ?. İşte sizlerle bu konuda ki fikirlerimi paylaşmak istiyorum.

Size bir webmaster forumunda karşılaştığım bir olayı anlatarak bu konuya açıklık getirmek istiyorum. Foruma üye arkadaş yaklaşık 10 yıldır üzerinde çalıştığı bir projeyi hayata geçirmeyi düşündüğünü diğer forum üyeleri ile paylaştı. Bilmiyorum sırf yorum yazmak için mi yorum yazdılar yoksa gerçekten fikirleri bumu?. Umut ediyorum ki yorum yazmış olmak için yazmışlardır. Şimdi arkadaşın projesinden bahsedelim biraz.

Projesin de bir “Arama motoru” nu hayata geçireceğinden bahsetti. Kendi yorumlarında bu iş için harcadığı emeği,ekip çalışmasını ve en önemlisi kararlılığını gördüm. Sizce bize düşen nedir bu durumda ?. Diğer üyeler gibi “Google”,”Yandex”.. varken ne gerek var mı demeliyiz ?. Hayır, ben böyle düşünmüyorum. Yandex, Google varken bize ne hacet deseydi Yandex olabilir miydi?.

Konunun başında bahsettiğim gibi bize bir “Milli ruh” lazım. Kendi insanımıza güven vermemiz lazım. Destekçi olmamız lazım. Arkasında olduğumuzu her ortamda belirtmemiz lazım. Sizce de böyle değil mi ?. Benim fikrim, ancak bu mantalite ile yaşayan toplumlar o üç noktanın yerini doldurabilir.

Bu konuda ki fikirlerimi sizler ile paylaştım. Umuyorum ki sizler de benim ile aynı düşüncedesinizdir. Ben arkadaşa bir çin atasözünü hatırlatarak yazıma son vermek istiyorum.

“Yüreğinde yeşil bir dal saklarsan, şarkı söylemeye bir kuş gelecektir.”


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. milli-ruh Türklerin Neden İcatları Yok ? için yorumda bulun

    Türklerin Neden İcatları Yok ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Türklerin Neden İcatları Yok ? için ilk yorumu yapabilirsin.