Terapist Hakkında Her Şey Terapist:

Terapist Nedir?

Terapist ne demek diye baktığımız zaman; ruhsal ve zihinsel olarak sıkıntısı olan kişilere, belirli bir süre içerisinde terapi yapan yani kişilerdir. Tedavi anlamına gelen terapi kelimesine göre, terapist kelimesi de tedavi eden anlamına gelir. Genellikle 50 dakika süren terapiler boyunca terapist, danışan kişinin kendisini daha iyi tanımasına, onu rahatsız eden duygu ve düşüncelerden kurtulmasına, duyguların ve ruhların onarılmasına yardımcı olur. Her ne kadar çözülemez sıkıntıları olan kişiler terapist ile görüşmek istese de, hayatın olağan akışında bulunan kişilerin de terapist ile görüşmesinde yarar vardır.

Terapist Kimdir?

Terapist danışanı ile görüştüğü süre boyunca, ona yol gösteren, onun kendisini daha iyi tanımasını sağlayan ve var olan sorunları ortaya çıkartıp danışanla birlikte üstesinden gelen kişidir. Terapist ile danışanın ilişkisi terapinin olumlu sonuçlanması açısından büyük önem taşır. Terapi boyunca konuşulan her şey danışan ve terapist arasında kalmalıdır.

İyi Bir Terapist Nasıl Olmalıdır?

Psikoterapinin en büyüklerinden olan Carl Rogers, iyi bir terapist olmanın yolunun koşulsuz saygı, empati ve içtenlikten geçtiğini söyler. Terapist, şartlar ne olursa olsun karşısındaki kişiyi yargılamamalı, olaylara yanlı bakmamalıdır. İyi bir terapist danışanın güvenini kazanabilmelidir. Ortada var olan sorun ne olursa olsun, terapist olaylara hem bir terapist olarak hem de kendini karşısındaki kişinin yerine koyarak bakmalıdır. İçtenlik kuralı terapist için en önemli kuraldır. Terapi süresince terapist yapmacıklıktan uzak ama çok da içli dışlı olmayan bir tavır takınmalıdır.

Madalyon Psikiyatri Merkezi, uyguladığı terapi çeşitleri ile herkese hitap etmektedir. Madalyon Klinik bünyesindeki genç, deneyimli ve uzman terapist kadrosu danışanları ile yaptıkları terapilerden olumlu sonuçlar almaktadır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. terapist Terapist Hakkında Her Şey Terapist: için yorumda bulun

    Terapist Hakkında Her Şey Terapist: için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Terapist Hakkında Her Şey Terapist: için ilk yorumu yapabilirsin.