Telefonum Çalınırsa Ne Yapmalıyım?

Telefonum Çalınırsa Ne Yapmalıyım?

Gerek ülkemizde gerekse de dünyada hırsızlık oranları geçen gün artmakta ve bu konudan muzdarip olan insan sayısı da fazlalaşmaktadır. Evlerde ya da iş yerlerinde yapılan hırsızlıklar çok azdır. Bunun yerine hırsızlar yakalanma olasılıklarının daha az olduğu kişi üzerindeki mücevher, saat, telefon gibi değerli eşyaları çalmayı tercih etmektedir. Günümüzde neredeyse herkesin kullandığı cep telefonu hırsızların favori hedefidir. Çünkü pahalı telefonlar hem çok kıymetli hem de satması en kolay üründürler. Neredeyse bir araba parası olan telefonlar günümüzde çoğu takıdan pahalıdır. Peki, ‘telefonum çalınırsa ne yapmalıyım?’ Diye kendinize hiç sordunuz mu? Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun yapmış olduğu açıklamaya göre birçok kişinin kayıp telefon durumunda ne yapması gerektiğini bilmediğini ve birçok internet sitesinde anlatılan çalıntı telefon durumunda yapılması gerekilenlerin yanlış olduğu belirtildi. Bu nedenle sizler için çalıntı telefon durumunda ne yapılması gerekildiğini topladık.

cep-telefonum-calindi-ne-yapmaliyim-acil

Telefonları çalınan ya da gasp edilen vatandaşların öncelikle Bilgi ve İhbar Merkezinin 7 gün 24 saat açık olan 0 312 294 94 94 numaralı telefonunu arayarak. Kayıp ya da çalıntı telefonun IMEI numarasını, telefonun en son kullanıldığı zamanı ve kimlik bilgilerini bildirmesi gerekir. Verdiğiniz bilgiler kullandığınız hattın operatörü tarafından doğrulanırsa telefon iletişime kapatılır. Bilgi ve İhbar Merkezine ihbar edilen telefonlara cihazın en yakın polise verilmesi yönünde yasal uyarı mesajı gönderilir.

acil-telefonum-calindi-ne-yapmaliyim

Peki, IMEI numarası nasıl öğrenilir? Telefonlarınızın çalınma durumunda ve birçok zamanda size gerekli olan IMEI numarasını öğrenmek için telefonlarınızdan *#06# tuşlanılır çıkan kod mutlaka kolay ulaşabileceğiniz bir yere not edilmelidir. Hattınızdan işlem yapılmaması için GSM operatörünüzü arayarak hattınızı da kullanıma kapatmanız gereklidir. Sonrasında emniyete başvurmalı ve süreci resmi olarak işletmelisiniz. Telefonunuz bulunursa tekrar Bilgi ve İhbar Merkezini arayarak açtırmalı ve kullanmaya öyle başlamalısınız. Günümüzde kayıp telefon durumunda kişilerin ne yapacağını bilmemesi çalıntı ya da gasp durumundaki telefonların aranmasını engellemektedir. Buda bu işi yapan hırsızın yanına kâr kalmaktadır. Bu nedenle olası kayıp ve çalıntı durumlarında yukarıda belirttiğimiz işlemler yapılmalıdır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. telefonum-calindi-ne-yapmaliyim Telefonum Çalınırsa Ne Yapmalıyım? için yorumda bulun

    Telefonum Çalınırsa Ne Yapmalıyım? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Telefonum Çalınırsa Ne Yapmalıyım? için ilk yorumu yapabilirsin.