Telefon Suya Düşerse Ne Yapılmalı ?

Telefon Suya Düşerse Ne Yapılmalı?

Teknolojinin gelişmesiyle telefonların hayatımızdaki önemi de artmaktadır. Çevremizde telefonsuz birey kalmamıştır. Akıllı telefonların hayatımıza girişi de telefonlara servet niteliğinde ücretler ödememize neden olmuştur. Bazı akıllı telefonlar neredeyse araç fiyatındadır çünkü. Böylesine değerli eşyalarımızın bozulma düşüncesi bile oldukça korkunçtur. Genel olarak bozulmaları garanti telafi etse de bazı kullanıcı hataları sizlere yeni telefon aldırabilir. Bu kullanıcı hatalarından en çok yaşananı telefonu suya düşürmektir.

telefonum-suya-dustu-ne-yapmaliyim2

Suya telefon düşerse ne yapılmalı? Öncelikli olarak telefonunuzun suya düşmesi durumunda birazdan anlatacaklarımız çözüm olmayabilir. Bu nedenle telefonunuzun sıvıyla temas etme ihtimali yüksekse telefonunuza kasko yaptırmanız sizler için çok daha iyi olacaktır. Peki, suya telefon düşerse ne yapmalı?

Sırayla açıklayalım;

 • 1-)Telefon suya düştüyse ve hala çalışmaya devam ediyorsa ilk yapılması gereken işlem telefonu kapatmak olacaktır. Çünkü suyun çalışan ve sıcak sisteme hasar verme ihtimali çok daha fazladır.

 • 2-)Bu işlemden sonra telefonun içindeki suyu hareket ettirmeden telefonu temiz mümkünse yeni bir havluyla kurulayın. Bu işlem için yeni mikrofiber bez tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

 • 3-)Telefonu sökmeden parçalayın. Yani hafıza kartını, bataryasını, sim kartını ve bunlar gibi çıkabilir tüm parçalarını çıkarın.

 • 4-)Kurulama işlemine devam etmek gerekir ancak bu işleme bez ile devam etmeniz yeteri kadar verimli olmayacağından pamuk ve kulak çöpü kullanın. Pamukla tekrar yavaş ve narince telefonunuzun her yerini silin, kalan delik vb. gibi ayrıntı parçalarını ise kulak çöpü yardımıyla temizleyin. Ancak bu işlemi hassasça yapmanız önemli aksi halde pamuk parçacıkları telefonunuzun içinde kalabilir.(Bataryayı çıkarıp içini vs. heryerini temizleyiniz.)

 • 5-)Silika jel ya da pirinç içerisinde telefonunuzu bekletin. Silika jel eşyaların nemini almak için kullanılan bir sodyum silikattır. Silika jel dolu bir kapta ya da içi pirinç dolu bir vakum poşetinde telefonunuzu 2 gün bekletin. Bu şekilde telefonunuzun içinin nemi bitecek ya da mümkün olduğunca azalacaktır.

  telefonum-suya-dustu-ne-yapmaliyim

 • Telefonum Suya Düştü Ne Yapmalıyım
 • 6-)Çıkarıp telefonunuzu birleştirin ve şarja takın. Şarja takılıyken kendiliğinden açılması daha iyi olacaktır. Eğer açılmazsa siz bu işlemi şarj dolunca yapmalısınız.

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. telefonum-suya-dustu-ne-yapmaliyim Telefon Suya Düşerse Ne Yapılmalı ? için yorumda bulun

  Telefon Suya Düşerse Ne Yapılmalı ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Telefon Suya Düşerse Ne Yapılmalı ? için ilk yorumu yapabilirsin.