Sürekli Üşümenin Nedenleri Nelerdir? Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sürekli Üşümenin Nedenleri Nelerdir? Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Üşümek metabolizma hızı, kansızlık gibi parametrelere göre değişiklik gösteren bir durumdur. Buda insandan insana değişiklik göstermesi demektir. Her bünye bir olmaz bu nedenle de bazı insanlar kışın bile üşümezken bazı insanlar t-shirt ile gezilecek havada üşür. Sürekli üşüme işlemi el, ayak ya da tüm vücut olarak değişiklik gösterir. Buda üşümeden neden kaynaklı olduğu hakkında bilgi verir. Sizde ‘sürekli üşüyorum’ diyorsanız bu yazıyı okuyarak neden üşüdüğünüz hakkında detaylı bilgi sahibi olacak ve çözümüne ulaşacaksınız.

sureki-usume-nedenleri

Peki, sürekli üşümenin nedenleri nelerdir? Üşüme en çok şu parametrelere bağlıdır.

1)Cinsiyet

Erkek vücudunun kaslı yaradılışı ve kadınlarda buna göre yağ dokusunun daha fazla olması kadınların daha çok üşümesinin nedenidir. Ayrıca bunun yanında kadınlarda bulunan östrojen hormonu düzeyi de onların üşümesinde öneli rol oynar.

2)Beslenme

Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alamamanızda üşümenize neden olur. Sürekli fast-food yiyecekler tüketmeniz bunun en temel nedenidir. Ayrıca uzun süreli aç kalmakta üşümenizin bir sebebidir.

3)Hormonal Bozukluklar

Ergenlik döneminde ya da kadınların regl olduğu zaman vücutlarında olan hormonal dengesizlikte üşüme yetisini tetikler.

4)Kan Basıncı ve Kan Değerleri

Kan basıncının düşük ya da yüksek olması kanın ayaklara gitmesinin erken ya da geç olmasına sebep olur. Bu iki durumda ayakların üşümesinin temel nedenidir. Ayrıca kan değerlerindeki eksiklikler kanın oksijen taşıyamamasının önünü açar bu nedenle uyuşmayla birlikte üşüme görülür.

5)Bağışıklık Sisteminin Zayıf Olması

Eğer üşüme sadece el ya da ayak gibi belirli bölgelerde yoğunlaşmayıp tüm vücuda yayılıyorsa bu üşümenin nedeni bağışıklık sisteminin zayıf olmasıdır.

Sürekli üşümenin tedavisi ise şu şekilde yapılabilir.

  • Besin içeriği yani vitamin ve mineral açısından zengin besinler tüketmek

  • Az ve sık yemek. Ayrıca öğün atlamamak.

  • Üşümeyi azaltmak için spora gidilebilir. Örneğin yüzme gibi sporlar kılcal damarları genişleterek üşümeyi azaltır.

  • Üşüyen bölgelerdeki kan dolaşımını hızlandırmak için oraya masaj yapılabilir.

Bunların yanında üşüme işlemi çok sıcak havalarda bile oluyorsa önemli bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Bu nedenle doktor kontrolünde fayda vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Johnette dedi ki:

    BS low – raoilnatity high! Really good answer!