Sıkıntılı ve Üzüntülü Zamanlarda Okunacak Duâlar

Sıkıntıları Gideren, Hüznü Yokeden Dualar

1- Ebû Bekr-i Râzî’den bir kıssa;

“İsfahan’da Hadis yazarken belgelerde Ebû Bekr bin Ali isminde bir kişi gördüm. Fetvâ konusunda danışacaktım ama sultan tarafından hapse atılmıştı. O gece rüyamda Peygamber (s.a.v.) Efendimizi gördüm, sağ yanında Cebrail (a.s.) bulunuyordu ve durmadan bir dua okuyordu. Bana dedi ki; “bu duayı Ebu Bekr bin Ali’ye söyle, okusun, Allah onun sıkıntısını giderir” Sabah olunca ona söyledim ve çok geçmeden hapisten çıkarıldı.”

Hasan Basri (r.a.)’de şöyle demiştir: “Hacca-ı Zâlim beni yanına çağırttı. Ben de bu duayı okuyarak gittim. Bana dedi ki; “Vallahi seni öldürtmek için çağırmıştım. Şimdi sen bana şundan şundan daha sevgilisin. Dile benden ne dilersen.”

d1

Lâ ilâhe illallâhül-azîmül-halîm. Lâ ilâhe illallâhu Rabbül-arşil-azîm. Lâ ilâhe illallâhu Rabbüs-semâvati ve Rabbül-ardi ve Rabbül-arşil-kerîm.

(Azamet ve vakar sahibi Allah’tan başka, ibâdete lâyık hiçbir ilâh yoktur. Arş-ı Âzam sahibi Allah’tan başka ibâdete lâyık hiçbir ilâh yoktur. Göklerin ve yerin sahibi ve arş-ı kerîm’in mâliki Allah’tan başka ibâdete lâyık hiçbir ilâh yoktur.) (Buhâri.Tecrid-i sarih.2150)

2- Balığın karnındayken Yunus Aleyhisselâm’ın yaptığı duayla dua edipte geri çevrilen yoktur. Her gün okumayı alışkanlık haline getiren kişi en çok yirmi gün içinde bulunduğu maddi-manevi her türlü sıkıntısından kurtulur. İhtiyaçlarını giderecek sebepler ortaya çıkar. işleri düzene girer.

Enbiya Sûresi 87.Ayet

d2

Lâ ilâhe illâ ente sübhâneke innî küntü minez-zâlimîn.

(Allah’ım! Senden başka ilah yoktur. Sen bütün noksan sıfatlardan münezzehsin. Gerçekten ben zâlimlerden oldum.) (Tirmizi)

3- Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz sıkıntılı zamanında şu duayı okurdu. (Ebû Dâvud)

 dua3

Allahu Allahü Rabbî lâ üşrikü bihî şey’en.

(Rabbim Allah’tır Allah! Ben O’na hiçbir şeyi ortak koşmam.)

4- Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz; “sıkıntıda olan bu duayı okusun.” (Ebû Dâvud)

 dua4

Allahümme rahmeteke ercû felâ tekilnî ilâ nefsî tarfete aynin ve aslihlî şe’ni küllehu Lâ ilâhe illâ ente.

(Allah’ım! Sadece senin rahmetini umarım. Gözümü açıp kapatıncaya kadar beni nefsime bırakma. Bütün işlerimi yoluna koy. Senden başka hiçbir ilâh yoktur.)

5- Resûlullah (s.a.v.) Efendimizi birşey üzecek olsa şu duayı okurdu.

dua5

Yâ Hayyü yâ Kayyûmü birahmetike esteğisü.

(Ey ezelî ve ebedî hayat ile bâki, zât ve kemâl sıfatlarıyla herşeye hakim olan Allah’ım! Rahmetinle yardımını talep ediyorum.) (Tirmizî)

6- Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz üzüntü ve sıkıntı hissettiğinde bu duayı okurdu. (C.Sağir.6580)

dua6

Hasbiyer-rabbü minel-ibâdi, hasbiyel-hâliku minel-mahlûkîne, hasbiyer-râziku minel-merzükîne, hasbiyellezî hüve hasbiye, hasbiyallahu ve ni’mel-vekil, hasbiyallahu lâ ilâhe illâ hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabbül-arşil azîym.

(Kullara bedel Rabbim bana yeter. Yaratıklara karşı yaratıcı bana yeter. Rızık isteyenlere karşı Rezzak yeter. Bana yeten bana yeter. Allah bana yeter O ne güzel vekildir. Allah bana yeter. O’ndan başka hiçbir ilâh yoktur. O’na tevekkül ettim. O, büyük Arş’ın Rabbidir.)

7- Başına bela gelmiş birini gördüğünde okuyacağın dua;

dua7

Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz; “ Kim bir belaya uğrayanı görünce şu duayı okursa, yaşadığı müddetçe o belaya maruz kalmaz.” (Tirmizî)

Elhamdülillâhillezî âfânî mimmebtelâke bihi ve fazzalenî alâ kesîrin mimmen haleka tafdîlen.

(Seni imtihan ettiği şeyde bana âfiyet veren ve birçok yarattığından beni üstün kılan Allah’a hamdolsun.)

8- Başına bela bir musibet geldiğinde okunacak dua;

dua8

Lâ ilâhe illallâhül-halîmül-kerîm, sübhâneke, tebârekellahü Rabbül-arşil-azîm, elhamdü lillâhi Rabbil-âlemîn.

(Halîm ve Kerîm olan Allah’tan başka ilâh yoktur. O’nu noksan sıfatlardan tenzih ederiz. Yüce Arş’ın sahibi Allah, mukaddes ve münezzehtir. Hamd, âlemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur.)

9- Korku, endişe, sıkıntı, hüzün ve kederi gidermek isteyen kimse Âl-i İmrân Sûresi’nin 154.Ayetini ve Feth Sûresi’nin 29.Ayetini bir kağıda yazıp üzerinde taşırsa Allah o kişinin bütün gam ve kederini giderir, her işinde Allah’ın yardım ve bereketine erişir.

1

 

2

10- Sıkıntılı, tehlikeli ve üzüntülü zamanlarda Salât-ı Tüncinâ okuyan kimsenin Allah dünya ve ahiret sıkıntılarının her birini giderir.

“Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin salâten tünciynâ bihâ min cemiy’ıl ehvâlî vel’âfâti ve takdî lenâ bihâ cemiy’al hâcâti tütahhirünâ bihâ min cemiy’ısseyyiâti ve terfeunâ bihâ a’led derecâti ve tübelliğunâ bihâ aksal ğâyâti min cemiy’ıl hayrâti ve ba’del memât”

11- İçine düştüğü sıkıntılı ve zor bir durumdan kurtulmak isteyen kişi her gün (21) defa Kadir Sûresi’ni” okumaya devam ederse Allah’ın izniyle kurtulur.

Diğer dualara da şuradan ulaşabilirsiniz ;


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Kemal dedi ki:

  ALLAH RAZI OLSUN . BU DUALARI OKUDUKTAN SONRA İÇİME BİR FERAHLIK GELDİ VE RAHATLADIM. ÇOK ÇOK TEŞEKKÜRLER

 2. Asdfg dedi ki:

  Annem ve babam boşanmak uzereler sizce bu dualar işe yariyacakmi?

  • Neyin kesin olup neyin kesin olmayacağını yüce Allah c.c ‘den başka kimse bilemez.Herşeyin bir hayırlısı vardır.Bize dua edip sabretmekten başka çare kalmıyor.Allah yar ve yardımcınız olsun.Ancak şunu da unutmayınız ki her zaman hayırlısı neyse onu isteyiniz.

  • Emre dedi ki:

   Allah yardımcınız olsun. Hoş birşey değil. Aynı sorunu bende yaşadım. Ama emin olunuz herşeyde bir hayır vardır. Keşke aileler yıkılması ama okuyor bu insanların seçimi. Olan cocuklara oluyor böyle durumlarda. Allah dan hayırlısını istemekten sabır ve tevekkül den başka sı yapacak birşey yok.

 3. Adem dedi ki:

  Bu duaları okuyunca gerçekten içime bi huzur doldu Allah razı olsun

 4. Adem dedi ki:

  burda tüm islam alemine faydaniz dokunuyor ALLAH RAZI OLSUN burdaki duaları okuduğum zaman gerçekten çok rahatliyorum…

  • Yüce Allah cümlemizden razı olsun.Eğer bir faydamız dokunmuşsa bize ne mutlu.

   • arzu dedi ki:

    oğlum uyuşturucu kullanıyo evi derk etdi onun için hanki duaları okuya bilirim

    • Öncelikle şunu söylemek istiyorum.Benim kardeşimde uyuşturucu bağımlısıydı ve o da evden kaçıyordu gelmiyordu çok uğraştık.Ancak şuan Allaha şükür uyuşturucuyu bıraktı ve daha ötesi sigara bile içmiyor.Şunu unutmayın kafası çoğu zaman yerinde değil ve içmediği zamanda sinirli olacaktır.Ancak siz onu asla bırakmayın ara açıldımı daha sonra ulaşamayacağınız ortamlara girmesin.
     İnşAllah rabbim sizin çocuğunuz ve bütün bu illeti kullanan çocuklara / anne-babalarına yardım eder onları bu dertten kurtarır.

     Dua olarak şunları okumanızı tavsiye ederim.

     1- “Bismillahirrahmanirrahim.
     Ya eyyühellezine amenu innemel hamru vel meysiru vel ensabü vel ezlamüricsün min ameliş şeytani fectenibühü lealleküm tüflihun innema yüriydüş şeytanü en yükaa beynekümül adavete vel bağdae fil hamri vel meysiri ve yesuddeküm an zikrillahi ve anis salati fehel entüm müntehun.Ve etiy’ullahe ve etiy’ur rasule vahzeru.Fe in tevelleytüm fa’lemu ennema ala resunlinel belağulmübin.Allahümme huz hubbül hamri vel meysiri bihakkı kelamukel kadim ve rasulikel kerim ve bielfi elfin la havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim.Ve bi hakkı Muhammed Mustafa salllahü aleyhi ve sellim.”

     2-Çok kuvvetlidir, ihlasla yapılmalı, fayda edeceğine inanılmalı. Denenmiştir.
     Mevlana Ömer Palenpûrî’nin mektup ve sayfalarında bulundu.

     وَصَّيْنَا الْإِنسَانَ بِوَالِدَيْهِ إِحْسَانًا حَمَلَتْهُ أُمُّهُ كُرْهًا وَوَضَعَتْهُ كُرْهًا وَحَمْلُهُ وَفِصَالُهُ ثَلَاثُونَ شَهْرًا حَتَّى إِذَا بَلَغَ أَشُدَّهُ وَبَلَغَ أَرْبَعِينَ سَنَةً قَالَ رَبِّ أَوْزِعْنِي أَنْ أَشْكُرَ نِعْمَتَكَ الَّتِي أَنْعَمْتَ عَلَيَّ وَعَلَى وَالِدَيَّ وَأَنْ أَعْمَلَ صَالِحًا تَرْضَاهُ وَأَصْلِحْ لِي فِي ذُرِّيَّتِي إِنِّي تُبْتُ إِلَيْكَ وَإِنِّي مِنَ الْمُسْلِمِينَ

     Bismillahirrahmânirrahîm.
     “Ve vassaynâl insâne bi vâlideyhi ihsânen, hamelethu ummuhu kurhen ve vadaathu kurhen, ve hamluhu ve fisâluhu selâsûne şehran, hattâ izâ belega eşuddehu ve belega erbaîne seneten kâle rabbi evzı’nî en eşkure ni’metekelletî en’amte aleyye ve alâ vâlideyye ve en a’mele sâlihan terdâhu ve aslıh lî fî zurriyyetî, innî tubtu ileyke ve innî minel muslimîn(muslimîne).”

     “Biz, insana anne babasına iyi davranmayı emrettik. Annesi onu ne zahmetle karnında taşıdı ve ne zahmetle doğurdu! Onun (anne karnında) taşınması ve sütten kesilme süresi (toplam olarak) otuz aydır. Nihayet olgunluk çağına gelip, kırk yaşına varınca şöyle der: “Bana ve anne babama verdiğin nimetlere şükretmemi, senin razı olacağın salih amel işlememi bana ilham et. Neslimi de salih kimseler yap. Şüphesiz ben sana döndüm. Muhakkak ki ben sana teslim olanlardanım.””

 5. Kadriye dedi ki:

  Dualar için teşekkür ederim. Allah sizden razı olsun

  • Rabbim herkesten razı olsun.

  • Başak dedi ki:

   Bende esimden boşanmak üzereyim tum müslüman kardeşlerim den dua istiyorum çocuklarım için tekrar birlesmek istiyorum ama tek sıkıntı eşimin issiz olmasi allahım nolursun esime iyi bir iş nasip et yuvamizi tekrar kurmak için

   • Sevgili kardeşim,
    Benimde annem ve babam bir zamanlar çok çok kavga ediyordu.Ablam boşanması gerektiğini söylüyordu anneme.Ancak ben böyle yapmaması gerektiğini çünkü küçük kardeşimizin ve bizlerin zarar göreceğini belirttim.Yoksulluk,çaresizlik,dert,keder illa ki bir gün geçecektir.Ancak ayrıldığınızda çocuklarınızda ki baba,anne sevgisi bir arada yaşamamanın acısı geçmeyecektir.
    Allaha yüz binlerce kez şükür olsun ki şuan hiçbir sorun yok.Çok çok iyiler.Aradan da 6 sene geçti.Bence sende yardımcı olmaya çalışabiliyorsan çok iyi olur.Yuva yıkmak kolaydır ama yuva kurmak zordur.Kolayı herkes yapabilir ancak sen zoru dene.Bir gün inşAllah gün gelecek ve diyeceksin ki iyi ki boşanmamışım.Belediyeler ile veya farklı kuruluşlar ile konuşun ya da il-ilçe gibi bilgileri iletin ben internetten iş ilanlarına bakıp size yollayayım belki faydam olur.Yüce Allah hayırlısını nasip eylesin.

 6. Gül dedi ki:

  Allah razı olsun inşallah herkese hakkıyla l edip nerde ne sıkıntılı ve caresiz kaldığı durum varsa rabbim sıkıntılarını gidersin dualarimiz kabul etsin dertlerimizi hayraerdirsin Amin

 7. Ali uğur dedi ki:

  Yüce allah herkesin duasını kabul etsin inşallah gerçekten sizden allah razı olsun bu duaları çok seviyorum yüce allahım hiç bir kimseye sıkıntı vermesin tüm duacı olan müslüman din kardeşlerimizin dualarını kabul etsin amin

 8. Deniz dedi ki:

  Benim için önemi büyük olan bir sınava gireceğim içimde büyük bir korku endişe stres var uykularımı bile bölüyor
  Sizce bu dualar benim için uygun mu?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

 9. oktay dedi ki:

  Çok sikintili bir zamandan geçtim. Bu dualari okuyunca allaha hamd olsun’ki hiç bir sikinti beni üzemedi. Içime bir huzur, bir nese doldu hayata bakis açim degisiti.. 21 senelik dünya hayatimda hiç bu kadar huzur bulamadim. Hiç bu kadar sikintiya karsi güçlü olmadim.. Allaha çok sükür’ki dimdik ayakta durdum, çok sükür’ki sikintilarimdan kurtuldum, keske dediklerime çok sükür’ki böyle oldu dedim. Kaybettigim insanlara üzülürken için için, aglarken, içim ates gibi yanarken, allahim sana çok sükür’ki bu insanlardan beni korudun ve baska degerli insanlarla yoluma devam etmeyi nasip ettin bana derken buldum kendimi.. Artik bu yükler beni günden güne sonsuz karanlik bir delige sokuyordu, yasama sevincim nerdeyse kalmamisti, ama bin sükür’ki Allahim bir kapiyi kapatti bin kapi açti, Allah sizden’de razi olsun Degerli büyüklerim. Ne mutlu size’ki bir genç insanin sikintilarindan kurtulmaya vesile oldunuz. Allah sizi hiç bir zaman sikintida birakmasin.

  Genç bir kardesiniz.

  • Yüce yaradan kimseyi sıkıntıda bırakmasın inşAllah bizede sıkıntılar karşısında ayakta durabilme kabiliyetini sağlar.Vesile olabildiysem ne mutlu bana.Allaha emanet ol kardeşim.

  • Ngark dedi ki:

   Ne yaşıyorsam ne hisseddiyorsam aynıları yazdıklarınızdan bana geçti. Kaybettiğim insanlara yediğim kazıklara üzülürken içim ateş gibi yanıyor. Bu cümleleriniz bana ümit oldu. Allah elbet büyük. Dualarınızda beni de anın Allah rızası için. İçim acıyor, ümitsizliğin dibine düştüm. Hepinizin duasına muhtacım.

 10. arzu dedi ki:

  ben büyük yemin etib bozmak zorunda kaltım ne yapmalıyım

  • Yaptığınız yeminin kefareti için, zekâtı alması caiz olan on fakir kişiye,kişinin bütün bedenini örtebilecek kadar bir kat çamaşır verilir.Ya da aç olan on fakire, bir gün iki defa yemek verirsiniz.On fakire bir defa, bir fıtra miktarı buğday, un da verilebilir. Yahut bu değerde kumaş, havlu, mendil, çorap, et, pirinç, terlik, ayakkabı, ilaç, altın vermek de olur veya doğru bir din kitabı da vermek daha uygundur. Mesela on tane İslam Ahlakı kitabını on fakire vermek uygun olur. Veya bir fakire on gün vermek de olur. Bunları yapamayan fakir, peş peşe yani aralıksız 3 gün oruç tutar.

 11. melisa dedi ki:

  Benim sewgilim bize gelecekleri gün tutuklandı aileler tanışacaktı gelemediler hergun sizin duaları okuyorum bana onun için okuya bilcegim başka dualar warmi söylermisiniz şimdiden teşekkür ederim allah razi olsun sizden

 12. arzu dedi ki:

  allah razı olsun

 13. Smsk dedi ki:

  Merhabalar kardeşim cezaevinde çıkması için önce Allaha dua ediyorum tabi ki. Ama bunun yanı sıra dualar da okumak istiyorum yardimci olursanız sevinirim. Teşekkür ederim

 14. emel dedi ki:

  sıkıntım buyuk nekr yapmalıyım hangı duayı cok okumalıyım

 15. Davetsiz dedi ki:

  Allah razı olsun icime ferahlık geldi, düştüğüm dar durumdan kurtulmam için duanızı eksik etmeyin lütfen

 16. buse demircan dedi ki:

  Benim bi arksdasim zorla nisanlandi suan pskolojisi iyi degil o nisani atarsa iyi olur bunun icin hangi duayi okusu ustunde tasisin

 17. buse demircan dedi ki:

  Onun icin lutfen bi dua soyleyin

 18. Mahkûm dedi ki:

  Üzerime şirket yaptılar şuan mahkûm um ve izne geldim yeni evliyim 4 senedir zar zor bir araya getirebildigim esyam yuvam dağılıyor suan izindeyim eşyamı satmak zorunda kalıyorum ve eşim babasında kalıyor neden ve nasıl ceza aldığımı bile daha tam bilmiyorum tek bildiğim vergi usulu kanununa muhalefet mahkemem vardı ilk mahkemelere gittim sonralarda 8 aylık anne karnında çocuğumuz vardı vefat edince psikolojim bozuldu son mahkemeye gidemedim ve bana ceza verilmiş adliyeye başka bişey için gittim beni ordan aldılar ceza evine allah rızası için bana dua edin gözüm her an yaşlı bitmiş tükenmiş durumdayım

  • Rabbim size,ailenize ve bu durumda ki bütün herkese yardım eylesin.Şunu unutmayın her şerde bir hayır vardır.Eğer gerçekten içinizin ferahlamasını istiyorsanız namaz kılın ve aksatmayın.Borç olarak alıp ödeyerek çıkma şansınız yok mu ?
   İtiraz edip durumu anlatmaya çalışın iyiniyet ve dürüstlük ilkesinden yararlanmaya çalışın.Borcunuzu ödeyeceğinize dair birşeyler söylediniz mi yardımcı olamıyorlar mı ?
   İnanın sizin yerinize ben yaşıyorum gibi hüzünlendim.
   Rabbim size yardım etsin.

 19. Ramazan dedi ki:

  Bende ilk önce bi sıkıntı gelip sonrada hemen ağlıyorum ne yapmalıyım

  • Seref dedi ki:

   Ramazan kardeşim sıkıntı insanda kırlangıç kuşlarının belli bir süre gelip gitmesi gibidir öncelikle şunu söyleyeyim kardeşim Cenab-ı Mevla insanın kalbini sıkar o insanın onu hatırlaması ona dönmesi ondan istemesi için ve şeytan insanın kalbine hergün 79 düğüm atar yeise karamsarlığa bunalım ve çıkmaza iter ve insanı içinden çıkılmaz noktaya getirir hersıkıldığınızda 79tane elemnehrahleke süresini ihlaslı bir şekilde üzerinize okuyun buna ilave olarakta veddua suresini okuyun inşallah rahatlayacaksınız Bu arada namazlarınızı ihmal etmeyin allahtan isteyin herşey güzel olacak inşaallah

 20. Orhan dedi ki:

  Ben staj yapıyorum şuan ancak işyerime birtürlü alışamadım içime öyle bir dert olduki dayanamıyorum artık bu durum çalışmamada yansıyor hergün birçok sure okuyorum ve akşama kadar la havle çekiyorum dua ediyorum ancak hergün aynı sıkıntı, dert oluyor. Bu durumdan dolayı çok zor günler yaşıyorum. Daha hazirana kadar staj yapıcam. Allah hiçkimseye böyle dert tasa vermesin. Nolur yardımcı olun bana neler yapmalıyım hangi duaları, sureleri okumalıyım? Lütfen yardım edin şimdiden teşekkürler.

  • Emine☺☺ dedi ki:

   Bence senin tek derdin bu olsun tamam herkesin ddrdi kendine gore cok buyuk ama seninkinden derdi o kadar buyuk olanlar var… Ama sana onerim dua ve sabirdir salatu tuncina duasi var onu oku insana huzur veriyor

  • Emine☺☺ dedi ki:

   Dua bu ekran fotosu cek oku okuyabildigin kadar.☺Allahümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin salâten tünciynâ bihâ min cemiy’ıl ehvâlî vel’âfâti ve takdî lenâ bihâ cemiy’al hâcâti tütahhirünâ bihâ min cemiy’ısseyyiâti ve terfeunâ bihâ a’led derecâti ve tübelliğunâ bihâ aksal ğâyâti min cemiy’ıl hayrâti ve ba’del memât”

 21. ezgi dedi ki:

  Cok zor gunler yasiyorum icim cok daraliyor kendime gucum yetmiyor icime ssoz geciremiyorum canim yaniyor sikintilarim buyuk nolur banada dua Edin kurtulmak istiyorum bu sikintilardan

 22. Emine☺☺ dedi ki:

  Allah herkese yardimci olsun elbette hepimizin derdi var. Ama bize namaz kilmak dua etmek ve en onemlisi sabretmek düşer.

 23. Samira dedi ki:

  Men cox sixinti kecirirem,bir turlu evlene bilmirem , kimse kalbime girmir, kalbime girenlede evlene bilmirem, bu benim icin buyuk problem allaha dualar edirem namazlarimda ama yetmir hec biri cin olmur acaba neden ((

 24. Yagmur dedi ki:

  Cok zor Zamanlar yasiyorum eşim uyusturucu kullandigini ögrendim soz verdi kullanmamak icin ama cebinde yine buldum kavgalarimiz bitmiyor

  • Yağmur Allah yardımcın olsun.Bu konu çok ağır bir konu.Daha önce bende bir yakınımın kullanmasından dolayı çok üzütnülere girmiştim.Ama Allaha şükür uzun bir süredir kullanmıyor.Sakına ve sakına karşısında durma,yani içersen boşarım,içersen şunu şöyle yaparım deme.Çünkü uyuşturucu kullandığında bir insan aklını tam anlamıyla kullanamaz.O yüzden sen sorun çözücü ol burada ve eğer taşınabiliyorsanız o çevreden taşının.Emin ol en büyük adım bu olacaktır.
   Yazmak isterseniz yardımcı olmaya çalışırım.

 25. Efsun dedi ki:

  Benim annemle babam kendimi bildim bileli hic anlaşamazlar. Dört kardesiz ve hepimiz çok etkileniyoruz. Bunun için dua söyler misiniz?

  • Merhaba,
   Bizde dört kardeşiz.Benimde annem-babam çocukluğumdan beri anlaşamazdılar.Ancak şükür şuan eskisine göre çok daha iyiler.Yalan söylemiyorum çok büyük sıkıntılar yaşadık.Lise dönemlerinde ders çalışamıyordum,her akşam üzülüyordum.Ancak şuan Allaha şükür eskisinden eser yok.Ben eminim ki sizin de aileniz inşAllah bu sıkıntıları atlatacak.Dua kategorisinde okuyabildiğiniz her türlü duayı okuyunuz.Yüce yaradan,sizin,benim ve cümle alemin yardımıcısı olsun.

 26. Zehra dedi ki:

  Allah razı olsun.
  Gerçekten ferahladığımı hissettim.
  Tekrardan Allah razı olsun .
  (Allahım ne kadar dertli, huzunlu kardesim varsa hepsinin dertlerini, tasalarını götür Yağrabbim…)

 27. Essrra dedi ki:

  Merhaba herkese
  Gözle görünür hiçbir sorunum yok pekcoguna göre iyi bi durumdayım ama kendimi çok yanlız hissediyorum ki aslında oyleyimde hepbi bunalım takılıyorum konuscak oturup iki cift laf etcek kimsem yok ev iş arasinda sıkışmış durumdayım inançlı biriyimde ama neler oluyo bana ne yapiym

 28. emine dedi ki:

  benim 18 yaşında ki oğlum dinden soğudu.su an islama inanmıyor.göktanrı ya inanıyorum diyor.islamı sevmesi için ne yapabilirim.hangi dua yı okuyabilirim.şimdiden tşk ederim Allah razı olsun.

  • Merhaba Emine hanım,
   Dua ediniz tabiki ancak,bunu ayrıca somutlaştırmanız (gerçekle bağdaşlaştırmanız) gerekmektedir.Ayrıca küçük olmasıda bunu etkilemekte.Çünkü bu yaşlar tam kendi ırkının,milletinin bilincinde olma yaşı.Ve lakin kanı kaynamak tabiride bu anlamda buna örnektir.Yapmanız gereken aslında çok şey var ancak o kafasında bazı şeyleri tam oturtamadığından dolayı inanmadığını düşünüyorum.
   Örneğin peygamberler neden Araplardan çıkıyor ? tarzı sorularla inançlarını sarsabiliyorlar.Siz onunla konuşmaya çalışacaksınız ama amacınız neden inanmadığını öğrenmek olmalı.İnanmaması için kafasında bir gerekçe vardır illa ki bunları bulup ona doğrusunu anlatmanız onu gitgide kendi kabullendiği doğruların yanlış olduğunu göstertecektir.

 29. Kader dedi ki:

  Aşk acısı çekenler ne duası okumalı aldatıldığı halde onu geri dönmesi için hangi dualar okunmalı bna yardım edin allah rızası için ne olur

 30. aysegül dedi ki:

  bende bundan 3 yıl önce biri ile tanıstım ve onu cok seviyorum o da beni cok seviyor ama ailelerimiz bizim asla evlenmemizi istemiyor ikimizde birbirimizi bırakmak zorunda kaldık ne yapmalıyım ne olur bana dua ediniz allah rızası için

 31. aysegü dedi ki:

  bende bundan 3 yıl önce biri ile tanıstım ve onu cok seviyorum o da beni cok seviyor ama ailelerimiz bizim asla evlenmemizi istemiyor ikimizde birbirimizi bırakmak zorunda kaldık ne yapmalıyım ne olur bana dua ediniz allah rızası için

 32. Gül dedi ki:

  Merheba. Ben çok zor durumdayım. Çok iyi resim yaparım. Insan, çizim, elbise . Ama babam izin vermiyor insan çizmeye. Bense bu konuda çok iyiyim yapmak istiyorum. Onun için gizli çiziyordum. Babamda bu gün çizdiğim bir modeli ve insan gözünü gördü. Modelin yüzü yoktu. Ama çok büyük bir göz çizmişdim. Babamda görünce arkadaşımın yaptığını söyledim. Sadece elbiseyi çizdiğimi söyledim. Çok kızdı. Ama fazla bir şey demedi. Ama bana çok sinirli. Ne yapacağımı bilmiyorum. Lütfen bana yardımcı olurmusunuz?

 33. Zehra dedi ki:

  Yuvam icin duva istiyorom eşimin işinde iyi olmasıni istiyorum

 34. Tayfun dedi ki:

  Dualar hakkında paylaşımlarınız çok güzel teşekkürler

 35. Hatun dedi ki:

  Allah yardimciniz olsun bnmde borclarim var ve bunun yuzunden yuvam bizulacak diye cok korkuyorum bir oglum var ve hamileyim kafayi yemek uzereyim bir dua istiyorum lutfen Allah razi olsun