Sıkıntılı ve Üzüntülü Zamanlarda Okunacak Duâlar

Sıkıntıları Gideren, Hüznü Yokeden Dualar

Yaşamımız boyunca sıkıntılı, dertli ve üzüntülü vakitler geçiririz. Bu vakitlerde yaratıcımıza sığınmamız gerekir. Dinimizce intihar yasaklanmış ve sonsuz cehennem azabıyla cezalandırılmıştır. Bu sebeple intihar veya haram kılınan şeylerle sıkıntıyı, üzüntüyü geçirmeye çalışmak yanlıştır. Üzüntülü olduğu için alkole sarılan insanların sonu hep şerle bitmiştir. Allah’a sığınmak ve O’nun istediği gibi bir kul olmak için çalışmak zorundayız. Farz olan ibadetlerimizi devam ettirmeli ve sürekli dualarla Allah’tan yardım istemeliyiz. Bakara Suresi 153. Ayette “Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım dileyin. Şüphe yok ki Allah sabredenlerle beraberdir.” Buyurulmuştur. Bu sebeple siz de namazlarınızı aksatmadan kılıp, namaz sonunda edeceğiniz dualarla Allah’tan yardım istemelisiniz. Duaların gücüne inanmalı ve dualarınızda Peygamber Efendimize (sav) yer vermelisiniz. Nasıl ki bir işimizi gördürmek amacıyla iş yaptıracağımızda bir tanıdık vasıtasıyla gidiyorsak, bu tanıdığın bize yararı olacağını düşünüyorsak dualarda da Hazreti Muhammed Mustafa (sav) anılmalıdır. Peygamberimiz aracı kılınarak edilen duaların kabul olması daha büyük olasılıktır. Ümmeti olduğumuz Peygamberimiz de bizim cennete gitmemizi, mutlu bir hayat sürmemizi istemektedir. Bu sebeple dualarınızın tesirini arttırmak için aracı olarak Peygamber Efendimizi (sav) anmayı ihmal etmemelisiniz.

Salat-i tefriciye nariye çok meşhurdur. Güçlük, sıkıntı, dert, hastalık ve diğer üzüntüler için okunması elzemdir. İmam Kurtubi her gün 41 veya 100 kere okunması gerektiğini buyurmuşlardır. Hayır kapılarının açılması için okunmalıdır. Dert ve sıkıntılarının çözümü, hastalıkların iyileşmesi, rızkın bollaşması için Salat-i tefriciye nariye’yi okumaya özen göstermeliyiz. Arapça olan bu dua şu şekildedir; “Allâhumme salli salâten kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ Seyyidinâ Muhammedin tenhallü bihil ukadü ve tenfericu bihil-kürebü ve tukdâ bihil-havâicu ve tünâlü bihir-reğâibü ve hüsnül-havâtimi ve yustaskal ğamâmu bivechihil Kerîm ve alâ âlihî ve sahbihi fî külli lemhatin ve nefesin bi adedi külli ma’lûmin lek.” İmam Kurtubi Hazretleri özellikle hayırlı bir murada erişmek isteyen ve evlilik yapmak isteyen kişilerin 4444 kere okuması hayırlı olacaktır buyurmuştur. Türkçe meali de şu şekildedir; “Ey Allah’ım! Efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa (sav)’a salat ve selam eyle! O öyle nurlu zattır ki onun adıyla sıkıntılar hallolur, ihtiyaçlar çözülür ve bütün dertler deva bulur. Arzulara ulaşılması ve güzel neticelere ulaşmanın anahtarı Hz. Muhammed (sav)’dır. Bugüne dek yaşamış ve bundan sonra Dünya’ya gelecek tüm canlıların alacağı tüm nefeslerin sayısınca Peygamber Efendimize (sav) ve ashabına salat ve selam olsun!”

 

Enbiya Sûresi 87.Ayet

d2

Lâ ilâhe illâ ente sübhâneke innî küntü minez-zâlimîn.

(Allah’ım! Senden başka ilah yoktur. Sen bütün noksan sıfatlardan münezzehsin. Gerçekten ben zâlimlerden oldum.) (Tirmizi)

 

1- Başına bela gelmiş birini gördüğünde okuyacağın dua;

dua7

Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz; “ Kim bir belaya uğrayanı görünce şu duayı okursa, yaşadığı müddetçe o belaya maruz kalmaz.” (Tirmizî)

Elhamdülillâhillezî âfânî mimmebtelâke bihi ve fazzalenî alâ kesîrin mimmen haleka tafdîlen.

(Seni imtihan ettiği şeyde bana âfiyet veren ve birçok yarattığından beni üstün kılan Allah’a hamdolsun.)

2- Başına bela bir musibet geldiğinde okunacak dua;

dua8

Lâ ilâhe illallâhül-halîmül-kerîm, sübhâneke, tebârekellahü Rabbül-arşil-azîm, elhamdü lillâhi Rabbil-âlemîn.

(Halîm ve Kerîm olan Allah’tan başka ilâh yoktur. O’nu noksan sıfatlardan tenzih ederiz. Yüce Arş’ın sahibi Allah, mukaddes ve münezzehtir. Hamd, âlemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur.)

3- Korku, endişe, sıkıntı, hüzün ve kederi gidermek isteyen kimse Âl-i İmrân Sûresi’nin 154.Ayetini ve Feth Sûresi’nin 29.Ayetini bir kağıda yazıp üzerinde taşırsa Allah o kişinin bütün gam ve kederini giderir, her işinde Allah’ın yardım ve bereketine erişir.

1

 

2

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. Hasan dedi ki:

  Bahis illetine saplandım çok büyük borcun altına girdim ödeyebilmek için oynamaktan başka çare olmadığını düşünmeye başladım borç yüzünden psikolojim bozuldu yemek yemek bir kenara dursun nefes almak istemiyorum aklımın köşesinden geçmeyen intihar ve hırsızlık gibi yapamayacağım saçma sapan şeyler düşünmeye başladım ama bunları düşünmek bile beni korkutuyor bu borcun altından nasıl kalkacağımi düşündükçe tövbe etsem de oynamamak için, tekrar oynuyorum.Milli piyango bileti bile haram diye almayan ben bu hale 1,5 senede nasıl geldim aklım almıyor keyfine oynadığım bahsin esiri oldum şu anda.kimseye birşey diyemiyorum ve babayım ,gözümün içine bakan bir eş ve iki çocuğum var kendime kızgınlığımdan onlara sevgimi gösteremiyorum bu girdaptan ne şekilde çıkacağımı hiç bilmiyorum dua edin

 2. Hatun dedi ki:

  Allah yardimciniz olsun bnmde borclarim var ve bunun yuzunden yuvam bizulacak diye cok korkuyorum bir oglum var ve hamileyim kafayi yemek uzereyim bir dua istiyorum lutfen Allah razi olsun

  • Ahmet dedi ki:

   Cenabı Allah sizi borçlarınınızdan kurtarır inşallah gerçekten zor bir durum .onu yaşayan bilir sabır her şey in ilacı Allah yar ve yardımcınız olsun

 3. Tayfun dedi ki:

  Dualar hakkında paylaşımlarınız çok güzel teşekkürler

 4. Zehra dedi ki:

  Yuvam icin duva istiyorom eşimin işinde iyi olmasıni istiyorum

 5. Gül dedi ki:

  Merheba. Ben çok zor durumdayım. Çok iyi resim yaparım. Insan, çizim, elbise . Ama babam izin vermiyor insan çizmeye. Bense bu konuda çok iyiyim yapmak istiyorum. Onun için gizli çiziyordum. Babamda bu gün çizdiğim bir modeli ve insan gözünü gördü. Modelin yüzü yoktu. Ama çok büyük bir göz çizmişdim. Babamda görünce arkadaşımın yaptığını söyledim. Sadece elbiseyi çizdiğimi söyledim. Çok kızdı. Ama fazla bir şey demedi. Ama bana çok sinirli. Ne yapacağımı bilmiyorum. Lütfen bana yardımcı olurmusunuz?

 6. aysegü dedi ki:

  bende bundan 3 yıl önce biri ile tanıstım ve onu cok seviyorum o da beni cok seviyor ama ailelerimiz bizim asla evlenmemizi istemiyor ikimizde birbirimizi bırakmak zorunda kaldık ne yapmalıyım ne olur bana dua ediniz allah rızası için

 7. aysegül dedi ki:

  bende bundan 3 yıl önce biri ile tanıstım ve onu cok seviyorum o da beni cok seviyor ama ailelerimiz bizim asla evlenmemizi istemiyor ikimizde birbirimizi bırakmak zorunda kaldık ne yapmalıyım ne olur bana dua ediniz allah rızası için

 8. Kader dedi ki:

  Aşk acısı çekenler ne duası okumalı aldatıldığı halde onu geri dönmesi için hangi dualar okunmalı bna yardım edin allah rızası için ne olur

 9. emine dedi ki:

  benim 18 yaşında ki oğlum dinden soğudu.su an islama inanmıyor.göktanrı ya inanıyorum diyor.islamı sevmesi için ne yapabilirim.hangi dua yı okuyabilirim.şimdiden tşk ederim Allah razı olsun.

  • Merhaba Emine hanım,
   Dua ediniz tabiki ancak,bunu ayrıca somutlaştırmanız (gerçekle bağdaşlaştırmanız) gerekmektedir.Ayrıca küçük olmasıda bunu etkilemekte.Çünkü bu yaşlar tam kendi ırkının,milletinin bilincinde olma yaşı.Ve lakin kanı kaynamak tabiride bu anlamda buna örnektir.Yapmanız gereken aslında çok şey var ancak o kafasında bazı şeyleri tam oturtamadığından dolayı inanmadığını düşünüyorum.
   Örneğin peygamberler neden Araplardan çıkıyor ? tarzı sorularla inançlarını sarsabiliyorlar.Siz onunla konuşmaya çalışacaksınız ama amacınız neden inanmadığını öğrenmek olmalı.İnanmaması için kafasında bir gerekçe vardır illa ki bunları bulup ona doğrusunu anlatmanız onu gitgide kendi kabullendiği doğruların yanlış olduğunu göstertecektir.

 10. Essrra dedi ki:

  Merhaba herkese
  Gözle görünür hiçbir sorunum yok pekcoguna göre iyi bi durumdayım ama kendimi çok yanlız hissediyorum ki aslında oyleyimde hepbi bunalım takılıyorum konuscak oturup iki cift laf etcek kimsem yok ev iş arasinda sıkışmış durumdayım inançlı biriyimde ama neler oluyo bana ne yapiym

  • Ahmet dedi ki:

   Allah yardımcınız olsun bende de aynı sıkıntı lar oluyor benim fikrim kitap oku rahatlarsın

 11. Zehra dedi ki:

  Allah razı olsun.
  Gerçekten ferahladığımı hissettim.
  Tekrardan Allah razı olsun .
  (Allahım ne kadar dertli, huzunlu kardesim varsa hepsinin dertlerini, tasalarını götür Yağrabbim…)

 12. Efsun dedi ki:

  Benim annemle babam kendimi bildim bileli hic anlaşamazlar. Dört kardesiz ve hepimiz çok etkileniyoruz. Bunun için dua söyler misiniz?

  • Merhaba,
   Bizde dört kardeşiz.Benimde annem-babam çocukluğumdan beri anlaşamazdılar.Ancak şükür şuan eskisine göre çok daha iyiler.Yalan söylemiyorum çok büyük sıkıntılar yaşadık.Lise dönemlerinde ders çalışamıyordum,her akşam üzülüyordum.Ancak şuan Allaha şükür eskisinden eser yok.Ben eminim ki sizin de aileniz inşAllah bu sıkıntıları atlatacak.Dua kategorisinde okuyabildiğiniz her türlü duayı okuyunuz.Yüce yaradan,sizin,benim ve cümle alemin yardımıcısı olsun.

 13. Yagmur dedi ki:

  Cok zor Zamanlar yasiyorum eşim uyusturucu kullandigini ögrendim soz verdi kullanmamak icin ama cebinde yine buldum kavgalarimiz bitmiyor

  • Yağmur Allah yardımcın olsun.Bu konu çok ağır bir konu.Daha önce bende bir yakınımın kullanmasından dolayı çok üzütnülere girmiştim.Ama Allaha şükür uzun bir süredir kullanmıyor.Sakına ve sakına karşısında durma,yani içersen boşarım,içersen şunu şöyle yaparım deme.Çünkü uyuşturucu kullandığında bir insan aklını tam anlamıyla kullanamaz.O yüzden sen sorun çözücü ol burada ve eğer taşınabiliyorsanız o çevreden taşının.Emin ol en büyük adım bu olacaktır.
   Yazmak isterseniz yardımcı olmaya çalışırım.

 14. Samira dedi ki:

  Men cox sixinti kecirirem,bir turlu evlene bilmirem , kimse kalbime girmir, kalbime girenlede evlene bilmirem, bu benim icin buyuk problem allaha dualar edirem namazlarimda ama yetmir hec biri cin olmur acaba neden ((

 15. Emine☺☺ dedi ki:

  Allah herkese yardimci olsun elbette hepimizin derdi var. Ama bize namaz kilmak dua etmek ve en onemlisi sabretmek düşer.

 16. ezgi dedi ki:

  Cok zor gunler yasiyorum icim cok daraliyor kendime gucum yetmiyor icime ssoz geciremiyorum canim yaniyor sikintilarim buyuk nolur banada dua Edin kurtulmak istiyorum bu sikintilardan