Satılık Böbrek Arayanlar Nasıl Bulabilir

Yazıya başlamadan önce belirtmek isteriz ki böbreği satmak da almak da suçtur. Böbreklerini satmak isteyenlerin yasal olarak böyle bir imkanı yoktur. Ancak son zamanlarda sıklıkla böbrek satanların haberleri ile karşılaşmışsınızdır.

Böbrek satanlar yasal olmasa bile bir şekilde internet üzerinde ilan vererek böbreklerine alıcı bulabiliyor. Konuyu detaylı araştırdığımızda ürün satım sitelerinde böbreklerini satan kişilere rastlayabilirsiniz. Bu kişiler popüler ilan sayfalarında araç satımı, ikinci el eşya ve benzeri kategorilerde bu şekilde ilan veriyor. Çoğu site bu şekilde denetim yapmadığından ilan yayınlanıyor ve alıcısı çok olduğundan verilen numaraya aramalar yapılıyor.

Satıcılar genel olarak yorumlara “Sigar içmem, alkol içmem, kan grubum şudur, borçlarım var ödeyemiyorum” şeklinde açıklama ile yazıyorlar.  Bu açıklamaları ekleyen satıcılar telefon numaralarını ve e-mail adreslerini de dahil ederek alıcılar ile iletişime geçiyorlar.

Genel olarak yaptığımız araştırmaya göre böbreğini satmak isteyen kişinin tüm masrafları alıcı tarafından karşılanılıyor. Alıcı doktor ve ameliyat masrafları gibi ameliyat sonrası kullanılacak ilaçlara kadar yardımcı oluyor.

İnternet üzerinde rastladığımız bir habere göre İzmirli bir vatandaş kredi borçlarını ödeyemediğinden böbreğini bu tür sitelerde gezinirken “böbrek alımı yapılır” şeklinde ki ilana rastlıyor. Detayları okuduğunda kendisi ile uyuştuğunda alıcı ile görüşüyor ve kısa süre sonra Antalya’da yaşayan Bodrumlu aile ile anlaşıyor. Kredi borçlarını kapatmaya yetecek 20 bin TL üzerine 10 bin de kendisi için istiyor ve 30 bin TL’ye anlaşma sağlanılıyor. Ameliyat masrafları vb. işlemler alıcı tarafından karşılanılıyor ve suç olsa bile işlemler gerçekleştiriliyor.

Böbreğini satan vatandaşın sonradan verdiği röportajda “Çok pişmanım, ailemin ve arkadaşlarımın yüzüne bakamıyorum. Yara izini görünce kahroluyorum. İnsan vücudundan bir parçayı nasıl satar?” şeklinde açıklamada bulunuyor.

Ancak iç işten geçtiği için yapılacak bir şey kalmıyor. Ancak unutmamanız gereken bir durum da Türkiye Cumhuriyeti’nin 91. maddesinde yer alan “rızaya dayalı olmaksızın, kişiden organ alan, 5 yıldan 9 yıla kadar ceza alır. Eğer bu suç bir örgüt adı altında işleniyor ise, 8 yıl ile 15 yıl arası hapis cezası vardır. Bu doğrultuda aynı şekilde ilan veya reklam yayınlayan, bir yıla yakın hapis ile cezalandırılır.” şeklinde bir açıklama vardır.

Bu açıklamadan anlayacağınız gibi herhangi bir yerde satılık böbrek ilanı vermek veya satılık böbrek aramak, suç unsurudur ve cezalandırılır. Ayrıca satılık böbrek arayanlara tavsiyemiz bir akrabalarını bu doğrultuda ikna etmeleridir. Çünkü akrabaların rıza ile birbirlerine böbrek vermesi yasaldır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. Fatih dedi ki:

  Caresizlik nedir biliyomusunuz insanlar kahpe olduktan sonra canin bile goze gelmiyo cocuguna bisey yapamiyon avkat ariyo ode ode deyip duruyo cebinde paran olmadimi yanindaki karin bile farkli davraniyor hos oda gitti dunya kadar parasi olup hergun orda burda yerken gunah deyil yiyecek ekmek bulamayip boyle yapincami gunah arastirin bi bakin saga sola dunya kadar borclu var anca gunah demeyi biliyonuz
  BENDE SATMAK ISTIYOM ALACAK OLAN ULASSIN hayattan bi beklentim yok

 2. Ahmet dedi ki:

  Günah arkadaşlar böbreklerinizi satmayın.

 3. Onur dedi ki:

  Arkadaşlar çok günah Allah rızası için yapmayın.

 4. Oğuz dedi ki:

  Günah Allah rızası için bakın Allah rızası için yapmayın.

 5. Ahmet dedi ki:

  Öyle demesi kolay çaresiz insan herşeyi yapar madem bu kadar hayır seversiniz biz çaresiz olanları bu kadar düşünüyorsunuz maddi durumu iyi olan maddi durumu kötü olana senet karşılığında borç para versinler olmaz mı bu tur şeylerde ortadan kalkmış olur böylece hem hayır hemde ticaret etmiş olursunuz

 6. Kamuran dedi ki:

  Satmayın borç bulun