SAR DEĞERİ NE İŞE YARAR ?

Bilindiği üzere çağımız teknoloji çağı ve bu teknoloji çağının olmazsa olmaz aygıtı birdenbire hayatımıza giren, hepimizde mevcut olan ve artık olmazsa olmaz olan cep telefonları. Durum böyle olunca böylesine çok kullandığımız ve bir parçamız haline gelen cep telefonlarıyla ilgili bilmemiz gereken noktalardan biride yaydığı radyasyon ve bu radyasyonun oranıyla ilgili olarak kabul gören sar değeri nedir ve sar değeri kaç olmalıdır sorusu?

Nedir Bu Sar ?

Sar; İngilizce açılımı Spesific Absorption Rate, Türkçesi ise özgül emilim oranı anlamına gelen bir elektronik cihazın yaydığı radyasyon oranının ki bu da her elektronik cihazın bir radyasyon barındırdığı gerçeğini doğurur, insan vücudu tarafından emilen ya da maruz bırakılan enerji miktarıdır. Görüldüğü gibi hayatımıza giren çoğu elektronik cihazda radyasyon mevcuttur ve SAR bu radyasyonun insan vücudu tarafından algılanan miktarına işaret eder.

Maksimum SAR Değeri Kaç Olmalı ?

Günlük hayatta tercih ettiğimiz telefon markalarının her birinin bir SAR değeri vardır. İnsan sağlığı için çalışan uzmanlar tarafından insan vücudunun maruz kalması gereken SAR değerinin maksimum 1.00 olması gerektiğini savunulsa da uluslararası cep telefonu üreticileri SAR değerinin 2.00 değerine kadar piyasaya çıkmasına müsaade ediyorlar.

Her birimiz piyasada mevcut olan cep telefonu üreticilerinin sunduğu marka ve modellerden bütçemize ve zevkimize uygun olanı tercih ediyoruz ancak telefonu tercih ederken SAR değerini çoğunlukla göz ardı ediyoruz. Oysa her ne kadar selfie özelliği olması vazgeçilmezimizse SAR değerinin düşük olması etkeni de artık vazgeçilmezimiz olmalı. Her marka ve modelin kendine ait bir SAR değeri bulunmakta. Örnek vermek gerekirse Iphone markalı telefon SAR değeri 1.18 civarında iken HTC marka telefonlarda 0,8 ortalama, Motora marka telefonlarda 0,75, Samsung marka telefonlarda ise 0,4 ortalama ile SAR değerleri gözlemlenmektedir. Tabii ki bizim için önemli olan bir telefonun en düşük SAR değerine sahip olmasıdır.

Radyasyon Değerlerinden Hasarı Azaltmak için Ne Yapmalıyız ?

Tabii ki en güzeli telefonu sohbet amaçlı değil iletişim amaçlı kullanmaktır. Eğer bunu yapamıyorsak kulaklık benzeri aygıtlarla telefonun zararlı etkilerini düşürebiliriz. Bunun yanında sinyal gücü düşük yerlerde telefonu kullanmamak ve baş bölgesinden mümkün olduğunca uzakta tutmak alınabilecek diğer önlemler olarak sıralanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. Hamza dedi ki:

  Iyi geceler hesabima 6 haneli dogrulama kodu bir türlü gelmiyor mail adresime istiyorum gelmiyor telefon numarama erisimim yok acil yardim

 2. tamer dedi ki:

  telefonum iphone kod geliyor giriyorum ama gönder tuşu klavyenin altında kalıyor bir türlü gönder tuşuna basamıyorum ve klavyeyi gizleyemiyorum telefon iphone 4s

 3. ceren dedi ki:

  ??

 4. 2Mrym dedi ki:

  Yanlisyere mi yazmisim

 5. 2Mrym dedi ki:

  Banada yardim edin lutfen 1 haftadir giris yapamiyorim.istagramima e postama guvenlikkodu gonderildi diyor ama gelmedi gereksize de dusmemis yardim lutfwn