Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır ?

SAĞLIKLI BESLENME NASIL OMALIDIR

Sağlıklı beslenme vücudumuzun büyümesi, gelişmesi ve günlük direncimizi yapmak için aldığımız sağlıklı besinleri ihtiyacı kadar almasıdır. Sağlıklı beslenmek için vücudun ihtiyacı olan besinlerden yararlanmamız gerekir. Yaşamımız boyunca bebeklik, çocukluk ergenlik ve emzirme dönemlerinde yaşamın her dalında beslenmemize dikkat etmeli gerektiği kadar besinleri tüketmemiz gerekir.

Sağlıklı Beslenme İçin Tüketim Nasıl Olmalı ?

1-Kalsiyum gurumu dediğimiz süt peynir yoğurt bunlardan ihtiyacımız kadar yemeliyiz. Özelikle yaşlıların ve çocukların bol miktarda tüketmeleri gerekmektedir.

kalsiyum-iceren-yiyecekler

2-Kırmızı et tavuk balık ve kuru baklagillerden nohut mercimek fasulyede besin açısından önemli yer almaktadır. Demir çinko ve protein açısından zengindirler.

kirmizi-e-saglikli-yiyecekler

3-Taze sebze ve meyvelere de önem vermeliyiz. Bu guruptaki ürünler magnezyum kalsiyum ve demir içeriklidir. Bunlarda vücutça önemli yer alır.

nasil-saglikli-olunur

4- Tahıl gurubu karbonhidratlı enerji kaynağıdır vücut için önemli rol alır, ayrıca B vitamindir.

tahil-grubu-nasil-saglikli-olunur

Alacağınız ürünlerde neye dikkat etmelisiniz ?

Alacağımız ürünlere çok dikkat etmeliyiz. Öncelikle sebzelerin taze olmalarına dikkat etmeliyiz. Paketli ürünlerin son kullanma tarihlerine dikkat etmeliyiz. Ambalajlı ürünlerin zedelenenleri almamalı saklamalı koşularına bakmalı ve de beklemiş ürünlerden kaçınmalıyız. Konservelerin eğik bükük ve paslı olmamalarına dikkat etmeliyiz. Ayrıca çabuk bozulacak ürünleri sıcaktan korumalı ve dolaba koymalıyız.

Alacağımız ürünlerde ayrıca katkı maddelerin bulunmasıdır. Bu da günümüz hastalığı kansere sebep olmaktadır. Katkı maderlerin cazip gelmesi görünümleri güzel lezzetleri artırmak için kullanan kimyasal maddeler kanseri tetikleyen konulardır. Tüketimimiz yiyecekler katkı maddelerin olmamasına dikkat etmeliyiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. kirmizi-e-saglikli-yiyecekler Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır ? için yorumda bulun

    Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır ? için ilk yorumu yapabilirsin.