• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır ?

Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır ?

SAĞLIKLI BESLENME NASIL OMALIDIR

Sağlıklı beslenme vücudumuzun büyümesi, gelişmesi ve günlük direncimizi yapmak için aldığımız sağlıklı besinleri ihtiyacı kadar almasıdır. Sağlıklı beslenmek için vücudun ihtiyacı olan besinlerden yararlanmamız gerekir. Yaşamımız boyunca bebeklik, çocukluk ergenlik ve emzirme dönemlerinde yaşamın her dalında beslenmemize dikkat etmeli gerektiği kadar besinleri tüketmemiz gerekir.

Sağlıklı Beslenme İçin Tüketim Nasıl Olmalı ?

1-Kalsiyum gurumu dediğimiz süt peynir yoğurt bunlardan ihtiyacımız kadar yemeliyiz. Özelikle yaşlıların ve çocukların bol miktarda tüketmeleri gerekmektedir.

Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır ?

2-Kırmızı et tavuk balık ve kuru baklagillerden nohut mercimek fasulyede besin açısından önemli yer almaktadır. Demir çinko ve protein açısından zengindirler.

Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır ?

3-Taze sebze ve meyvelere de önem vermeliyiz. Bu guruptaki ürünler magnezyum kalsiyum ve demir içeriklidir. Bunlarda vücutça önemli yer alır.

Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır ?

4- Tahıl gurubu karbonhidratlı enerji kaynağıdır vücut için önemli rol alır, ayrıca B vitamindir.

Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır ?

Alacağınız ürünlerde neye dikkat etmelisiniz ?

Alacağımız ürünlere çok dikkat etmeliyiz. Öncelikle sebzelerin taze olmalarına dikkat etmeliyiz. Paketli ürünlerin son kullanma tarihlerine dikkat etmeliyiz. Ambalajlı ürünlerin zedelenenleri almamalı saklamalı koşularına bakmalı ve de beklemiş ürünlerden kaçınmalıyız. Konservelerin eğik bükük ve paslı olmamalarına dikkat etmeliyiz. Ayrıca çabuk bozulacak ürünleri sıcaktan korumalı ve dolaba koymalıyız.

Alacağımız ürünlerde ayrıca katkı maddelerin bulunmasıdır. Bu da günümüz hastalığı kansere sebep olmaktadır. Katkı maderlerin cazip gelmesi görünümleri güzel lezzetleri artırmak için kullanan kimyasal maddeler kanseri tetikleyen konulardır. Tüketimimiz yiyecekler katkı maddelerin olmamasına dikkat etmeliyiz.

Bir önceki yazımız olan Saç Uzatan Maskeler başlıklı makalemizde maske, saç ve saç maskesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YENİ