Saç Yağlanmasının Nedeni ve Çözümleri

Günlük hayatta birçok zorluk ile karşı karşıya kalırız ve bunlar ile yüzleşip halletmemiz gerekir. Bu sorunlarla yüzleşirken vücudumuzun birçok bölgesi de stresten dolayı yıpranabilir. Bu bölgelerden biri de saçlarımızdır ve saçlar günlük durumlardan en çok etkilenen kısımlardan biridir. En büyük saç sorunlarından biri olan yağlı saç ise birçok nedene bağlı olabilir. Aslında saçtaki yağ çok fazla olmadığı sürece saçı besleyici yönde etkili olur ancak bu yağ oranı arttığında saça zarar verebilir, ayrıca dışarıdan bakıldığında kötü bir görüntüye de neden olabilir.

sacta-yaglanma

SAÇLAR NEDEN YAĞLANIR?

Çoğu insan saçlarının çok fazla yağlanmasından şikayet edip durur. Bu soruya en mantıklı cevapsa saç derilerinde bulunan yağ salgılayan bezlerin normalinden fazla yağ salgılaması ve saçların gereğinden fazla yağı kullanamaması. Nasıl kuru cilt, yağlı cilt gibi iki farklı tiplerde cilt tipi varsa saçlarda da bu aynıdır ve bazı yöntemler ile denge sağlanabilir.

Saç yağlanmasının diğer nedenlerinden biriyse, saçların gereğinden az veya daha fazla yıkanmasıdır. Az yıkandığında zaten yağlanma görülmesi normaldir; ancak tam tersi saçlar her gün yıkanırsa saçlarda yağlanma görülecektir. Ayrıca saç yağlanmasına hormon seviyelerinin düzensizliği de neden olabilir. Bu hormonlar ise ergenlik ve adet dönemi gibi vücudun dengesinin neredeyse değiştiği zamanlarda gereğinden fazla salgılanabilir. Bu yüzden saç yağlanmasına neden olan olaylardan biri de hormon dengelerinin değişmesidir.

SAÇ YAĞLANMASI NELERE NEDEN OLUR?

Saçta fazla yağ oluşumu denge düzenini bozacağı için kepek oluşumuna neden olabilir. Ayrıca sürekli yağlanan saç derisi iltihaplanarak bazı saç derisi hastalıklarına da neden olabilir. Yoğun kaşıntı, kızarıklık, kepek ve kabuklanma bu saç derisi hastalığının belirtilerindendir. En sevilmeyecek sorunlardan biri de saç derisinde sivilce ile uğraşmak olmalı. Çünkü gereğinden fazla yağlı olan saçlar sivilce oluşumuna da zemin hazırlar.

YAĞLANMAYI ÖNLEMEK İÇİN NE YAPILABİLİR? 

Saçınız çok fazla yağlanıyorsa ve bundan sıkıldıysanız; ayrıca saçınızı her gün şampuanlıyorsanız bundan vazgeçmelisiniz. Uzmanlara göre her gün saçların şampuanlar yıkanması, saçların şampuan nedeniyle giden yağdan daha fazla üretmesine neden olduğunu belirtmişler.

Saçınızı ılık suyla yıkadıktan sonra gözeneklerin küçülmesi için bir de soğuk suyla yıkamaya çalışın. Bu yağ üreten bezlerin gözeneklerin küçülmesini sağlar, bu da daha az yağ salgılama anlamına gelir. Ayrıca saçınızı durularken bir miktar sirke ile saçınızdaki gözenekleri temizleyebilirsiniz.

Elinizle saçınızla oynamayı bırakın. Gün içerisinde elinizdeki kiri saçlarınızla oynayarak saçlara geçirdiğiniz için saçlar yağlanmaya eğilim gösterebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. sacta-yaglanma Saç Yağlanmasının Nedeni ve Çözümleri için yorumda bulun

    Saç Yağlanmasının Nedeni ve Çözümleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Saç Yağlanmasının Nedeni ve Çözümleri için ilk yorumu yapabilirsin.