Saç Uzatan Maskeler

Saçlar erkek ve kadınların genellikle en çok bakım yaptıkları yerlerden biridir. Kimi zaman saçlarımıza o kadar çok önem veririz ki, saçlarımız düzgün gözükmediği zaman dışarı bile çıkmak istemeyebiliriz. Bazen saçımızı kestirmek isteriz ancak kestirdikten sonra iyi olmadığı gerekçesiyle üzülmeye başlayabiliriz. Bu durumda saçımızın en kısa sürede eskisi haline dönmesini isteyebiliriz. Saçların bir uzama süresi vardır ve istediğimiz kısa sürede olmayabilir. Ancak saçımızın uzama süresini bazı yollar ile kısaltabiliriz. Bu yazımızda saçın daha hızlı uzaması için yapılabilecek bazı maskelerden bahsedeceğiz.

SAÇ UZAMASINA YARDIMCI OLAN MASKELER

Başlamadan önce bir şey belirtmemiz gerekiyor. Saç uzatma maskeleri dediğimizi yanlış anlayıp da uyguladıktan sonra 4-5 cm saç çıkaran maskeler sanmayın. Bu maskeler saçlarınızın uzamasına yardımcı olurken aynı zamanda daha sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Yumurta Maskesi

Saç telleri de vücudumuzun çoğu bölümü gibi protein bir yapıdan oluşmaktadır. Protein denildiğinde ise akla ilk gelen besinlerin başında yumurta gelmekte. Saç için yapmanız gereken ise yumurtayı zeytinyağı ve 1 limonun suyuyla karıştırarak saçlara uygulamak. 1 yumurtayı (saç uzunluğunuza göre 2 yumurta da olabilir) yarım su bardağı süt, 1 limonun suyu ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile iyice karıştırın. Ancak yumurtanın sadece akını bir kasede ayırıp zeytinyağı ve sütü ekledikten sonra iyice çırpmanız gerekiyor. Son olarak limon suyunu ekleyin ve yeniden karıştırın.

Yaptığınız bu karışımı önce saç derisine iyice yayın, sonrasında ise saç köklerinden uçlarına doğru uygulayın. Maske saçlarda 15-20 dakika durduktan sonra saçınızı gündelik şampuanınızla yıkayabilirsiniz. Ancak saç derisinde karışım kalmamasına dikkat edin. Bu maske haftada 1-2 kez kullanılabilir.

Muz Maskesi

Saçların gelişmesinde büyük rol oynayan bileşenlerden biri de potasyumdur. Potasyum denilince akla gelen en zengin besinlerden biri de muzdur. Durum böyle olunca saçlara en çok yararı sağlayan besinler arasında yerini alıyor. Maskeyi yaparken kullanmanız gereken malzemeler ise şunlar:

  • 2 adet muz
  • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı(badem yağı da olabilir)
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı bal

Muzları ince ince dilimleyin. Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve balı ekleyerek iyice pürüzsüz hale gelene kadar ezin. Karışımı en etkili halde kullanabilmek için tamamen pürüzsüz bir hale getirmeniz çok önemli. Bir önceki maskede olduğu gibi bu maskeyi öncelikle saç derinize yedirin. Sonrasında ise tüm saçınıza karışımı uygulayın. Maske 20 dakika saçta kaldıktan sonra şampuan ile iyice durulayın.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Delphia dedi ki:

    Home run! Great slggniug with that answer!