Replika Telefonlar Alınır Mı?

Hepimiz televizyonlarda çok ucuz fiyatlara en ünlü markaların telefonlarının satıldığını görmüşüzdür. Marka telefonlar sitelerde binlerce lirayken neden bu reklamlar bu telefonların 100-200 lira gibi çok ucuz olduğunu gösterir diye düşünüp durmuşuzdur. Biraz araştırma yaptığımızda bu telefonların replika olarak adlandırıldığını görmüşüzdür. Replika telefonlar asıllarından daha kalitesiz, daha düşük özelliklere sahip ve daha tehlikelidirler. Özellikle SAR değeri denen, insan sağlığı için zararlı olan değer replika telefonlarda çok fazla ve insan sağlığı için büyük bir tehlike oluşturuyor. Peki, bu replika telefonlar nelerdir? Replika telefonları nasıl anlarız?

replika

REPLİKA TELEFON NEDİR? NASIL ANLAŞILIR?

Replika telefonlar, orjinal telefonların bazı üreticiler tarafından çakma versiyonlarının yapılmış halleridir. Üreticiler, içerisindeki malzemeleri kısarak dış kısmını orjinal telefonlara benzeterek replika telefonları ortaya çıkarırlar ve malzeme kalitesinin gerektiğinden daha düşük olması bazı parçaların çabucak kırılmasına hatta batarya patlamalarına neden olabilir.

REPLİKA TELEFONLARIN ZARARLARI 

Replika telefonlar yukarıda da bahsettiğimiz gibi malzeme kalitesi olarak düşük değerlere sahiptirler. Alındıktan sonra kısa zamanda kırılıp, çatlayabilirler. Daha da önemlisi kalitesiz bataryaların fazla ısınması sonucu patlamalar meydana gelebilir. Öte yandan SAR değeri denen değerin bu telefonlarda çok yüksek olması insanlarda bazı hastalıklara neden olabilir. Özellikle erkekler için çok tehlikeli olan bu telefonlar, SAR değerinin yüksek olması nedeniyle kısırlığa bile neden olabilir.

Replika telefonların sağlığa olan zararları bir yana; aynı zamanda bütçenize verdiği zararlar da cabasıdır. Ucuz telefon bulup aldım dediğiniz bu telefonlar, istediğiniz özellikleri asla karşılamayacaktır. Fotoğraf çekilmek istediğinizde kalitesiz bir kamera ile, GPS kullanmak istediğinizde ulaşılamayan bir GPS’e ve sizi hayattan soğutmaya yetecek derecede yetersiz olan dokunmatik ekranları, replika telefon almamanız gerektiğini gösteren maddi nedenlerden biri. Unutmayın ki, satıcıların ”birebir aynı, aynı fabrikada üretiliyor” laflarına rağmen bu telefonlar gerçekten tehlike saçmaktadır ve istediğiniz özelliklere asla sahip değillerdir.

REPLİKA TELEFONLAR ALINIR MI? 

Tüm bu yazdıklarımızdan sonra ”Replika telefon alınır mı?” sorusuna cevabımız hayır. Ancak siz ”Bütçem yeterli değil,mecburen replika kullanmak zorundayım.” diyorsanız yapmanız gereken şey alacağınız telefon ile aranıza bir mesafe koymak. Çünkü bu telefonlar fazla kullanım sonrası aşırı ısınabilir ya da dokunmatikleri çalışmayabilir. Ama eğer gerçekten geleceğinize önem veriyorsanız, daha da önemlisi canınıza önem veriyorsanız bu telefonlardan olduğunca uzak durmakta fayda var. Birkaç ay telefonsuz kalabilirsiniz belki ancak karşılığında aldığınız değerler, inanın ki daha fazla olacaktır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. replika Replika Telefonlar Alınır Mı? için yorumda bulun

    Replika Telefonlar Alınır Mı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Replika Telefonlar Alınır Mı? için ilk yorumu yapabilirsin.