Ramen Nedir? Nasıl Yapılır?

Ramen Nedir? Nasıl Yapılır?

İsminden de anlaşılacağı üzere ramen Türk yemeği değildir. Peki, ramen nedir? Ramen, Japon mutfağından bir çorbadır basitçe. Kültürümüzdeki erişte çorbasının biraz daha çeşnilenmiş halidir. Japon mutfağında oldukça farklı ramen kültürleri bulunmaktadır. Yani yöreden yöreye her mutfakta ramen kültürü değişiklik gösterebilir. Gelelim ramen nasıl yapılır? Sorusunun cevabına. Öncelikle bu yemek özel bir erişteyle pişirilir. Ramen eriştesi ya da Çin eriştesi olarak piyasada bulabileceğiniz bu eriştenin kesimi önemsizdir. Ancak genellikle kullanılan uzun ince kesimdir. Eriştenin yanında bu yemekte et dilimleri, sebze dilimleri hatta yumurta bile kullanılmaktadır. Erişteyi evde yapmak isteyenler için, eriştede kullanılan malzemeler buğday unu, su, tuz ve kansuidir. Kansui içinde fosforik asit ve sodyum karbonat bulunduran bir maden suyudur. Bu nedenle bu erişteyi evde yapmanız çok zordur.

Ramen Tarifi İçin Malzemeler

Ramen eriştesi

İsteğinize göre sebze (havuç, yeşil soğan, pırasa, domates vb. gibi)

Soya sosu

Kuşbaşı et (tavuk eti de kullanılabilir)

İsteğe göre yumurta

Öncelikle belirteyim ki ramen şehriyesini bulmak biraz zor. Bunun için küçük çapta marketlerde ramen şehriyesi bulmanız çok küçük ihtimaldir. Büyük marketlerde aramalısınız. Vereceğim ramen tarifi ölçülü olmayacak çünkü herkesin damak tadı farklıdır malzemeleri sevdiğiniz oranda kullanın.

Ramen tarifi için küçük ya da orta boy bir tencere kullanarak su koyun. Ancak suyu biraz fazla koyun çünkü bu yemek çorba gibi olmalı. Kaynamaya başladığında paketten çıkardığınız kalıp halindeki ramen şehriyesini içine atın. Erişte yumuşamaya başlayınca kısık ateşe getirin. Etleri dilediğinizce dilimleyip çorbaya katın. Ancak tavsiyem etlerin kolay pişmesi açısından küçük dilimlenmiş olarak kullanmanızdır. Sonrasında bir tavayı yağlayarak kullanacağınız sebzeleri öldürün. Havuç gibi sert olan sebzeleri ilk atın. Çünkü sert sebzelerin ölmesi zor olduğundan böylece daha fazla pişecektir. Dilimleme işi bittiğinde tavanın altını iyice açın ve sebzeleri kendini bırakana kadar pişirin. Sonrasında tavada öldürdüğünüz sebzeleri eriştenin içine atın ve karıştırın. Yemeğe baharat ve tuzunu attıktan ve piştiğine emin olduktan sonra büyükçe bir kâseye dökün. Önceden haşlayıp ikiye bölünmüş halde soya sosu ve tuzla terbiye ettiğiniz yumurtayı yemeğin üzerine koyun.

Örnek Ramen Tarifi Resimleri

ramen-tarifi ramen-tarif ramen-2 ramen-1 ramen


İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. kemal aslan dedi ki:

    çok teşekkür ederim