Programsız Klasör Şifreleme

Herkese Merhaba,

Yeni bir bilgisayar alan veya sahip olduğu bilgisayara önemli bir veri yükleyen arkadaşlarımız elbette vardır aramızda. Bu işlemi bilgisayarınızda yeni bir kullanıcı hesabı açarak verilerinizi koruyabilirsiniz fakat ortak bir kullanıcı hesabı kullananlar için bu biraz zor olacaktır.

Bu işlem için windows’un sunduğu bir sistem olmasa da bu işlemi 3. parti yazılımlar ile yapmanız mümkün. Biraz internetten araştırdım fakat bu gibi programların karışık, anlaşılır olmayan şekilde yapılmasından dolayı programsız olarak yani kod ile yapılışını sizlere anlatmak istedim. ,

NOT: Windows XP, Vista ve 7’de Çalışıyor. 

Adım 1-) 

Masaüstünüzde yeni bir metin belgesi açarak içine aşağıda verdiğim kodu yapıştırıyoruz. “BURAYA ŞİFRE YAZILACAK” alanına şifrenizi yazdıktan sonra Dosya > Farklı Kaydet diyerek dosyaadiniz.bat yazıyoruz ve alt taraftan kayıt türünü Tüm Dosyaları seçip kaydediyoruz.

cls 
@ECHO OFF 
title Folder Kilitli 
if EXIST "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" goto UNLOCK 
if NOT EXIST Kilitli goto MDKilitli 
:CONFIRM 
echo Klasor kilitlensin mi?(e/h) 
set/p "cho=>" 
if %cho%==e goto LOCK 
if %cho%==E goto LOCK 
if %cho%==h goto END 
if %cho%==H goto END 
echo Invalid choice. 
goto CONFIRM 
:LOCK 
ren Kilitli "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" 
attrib +h +s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" 
echo Folder locked 
goto End 
:UNLOCK 
echo Sifreyi giriniz: 
set/p "pass=>" 
if NOT %pass%== BURAYA ŞİFRE YAZILACAK goto FAIL 
attrib -h -s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" 
ren "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" Kilitli 
echo Folder Unlocked successfully 
goto End 
:FAIL 
echo Invalid password 
goto end 
:MDKilitli 
md Kilitli 
echo Locker created successfully 
goto End 
:End

sifreleme1

Masaüstünüze adını verdiğiniz .bat dosyası gelecektir. Bu dosyaya çift tıklıyoruz. Masaüstümüze “Kilitli” adında bir dosya geliyor. Bu dosyanın içine şifrelemek istediğimiz dosyaları koyduktan sonra .bat dosyamıza bir daha çift tıklıyoruz ve açılan sayfada Klasörünüz kitlensin mi? diye bir soru geliyor. e (evet) veya h (hayır) yazıyoruz ve enterliyoruz. e Yazdıysak klaösrümüz kitlendi ve masaüstünden kaybolmuş durumda.

sifreleme2

 

Sizlerinde anlayacağı üzere .bat dosyamızı kaybetmememiz gerekiyor. Dosyalarımızı sadece onun ile açabiliyoruz. Şimdi geldi şifrelediğimiz dosyalara ulaşmaya. Masaüstümüzdeki (yada her nereye koyduysanız) .bat dosyasına çift tıklayarak açıyoruz. Bizden şifre girmemizi isteyecek. Şifremizi giriyoruz ve enterlıyoruz. Masaüstümüze “Kilitli” adlı dosyamız geri geliyor.

sifreleme3

 

sifreleme4
UYARI!: Sahip olduğunuz .bat dosyasını masaüstünde bırakacak olursanız, herhangi bir kişi sağa tıklayıp düzenle deyip şifre öğrenerek dosyalarınıza kolaylıkla ulaşabilir. Bunu önlemek için, .bat dosyanızı bir klasöre saklayarak bulunmasını zorlaştırabilir yada Bat To Exe Converter programını ücretsiz indirerek dosyanızı .exe’ye çevirerek bulunmasını biraz daha zorlaştırabilirsiniz. 

 

Sorularınızı Yorumda Belirtebilirsiniz..


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Bilal atakan Ünal dedi ki:

  Bence Çok Başarılı Bir Çalışma

 2. Nurettin KAYA dedi ki:

  Güzel bir anlatım, merak ettiğim bir konuydu. Teşekkürler

 3. Ozan dedi ki:

  gizli dosyaları göster yapınca “control panel…” diye bir dosya gözüküyor. açınca “kilitli”nin içerisine ulaşılabiliyor. yani kodlar elimizde patlıyor. yine de emeğine sağlık.

 4. eymen berke doğan dedi ki:

  teşekkürler abi seni çok sevdim abi gerçekten oldu gizlemek için yine oluşan .bat kullanacağız

 5. xxd dedi ki:

  Arkadaşlar .bat dosyasını gizlemekten daha güvenli bir yol var klasörü oluşturduktan sonra arkadaşımızın anlattığı gibi düzenle ye tıklayıp şifremizi yazdığımız yerdeki şifremizi siliyoruz ama yinede sistemde kayıtlı kalıyor ama girmek isteyenler orada şifreyi bulamıyorlar yardımcı olduysam sevindim