Portakalın Faydaları Nelerdir ?

Doğanın insanlara bahşettiği mucizevi meyvelerden birisi de portakaldır. Portakal, içerdiği birçok vitamin ve minerallerin yanında pek çok faydaları da kendinde barındırır. Portakalın içeriğinde bolca bulunan; B ve C vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi mineraller bulunur. Portakalın faydalarına bakacak olursak, bir çok organa iyi geldiği ve hastalıkları önleyici etkilere sahip olduğu görülür.
Portakalın başlıca faydalarından bir kaç tanesini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kan basıncını düşürür ; Yapılan araştırmalarda portakalın içeriğinde bulunan magnezyum ve hesperidin, kan basıncını düşürücü etkiye sahip olduğunu göstermiştir.
 • Böbrekler için faydalıdır ; İçeriğinde bulunan minerallerin, böbrek taşlarının oluşmasını önlediği ve oluşan taşların düşürülmesinde önemli etkilere sahip olduğu görülmüştür.
 • Beyin sağlığına katkıda bulunur  ; Portakalın içeriğinde var olan folik asit, beyin sağlığını koruma da önemli etkiye sahiptir. Düzenli olarak tüketilmesi, beyin hücrelerinin işlevlerini yerine getirmesine katkıda bulunarak, unutkanlığa karşı önemli faydalar sağlamaktadır.
 • Sindirime yardımcı olur ; Portakal içerdiği önemli mineraller sayesinde, sindirimi çalıştırıcı etkiye sahiptir.Besinlerin kolay hazmedilmesini sağlayarak, hazımsızlık ve gaz sorunlarını önler.
 • Cilt sağlığını korur ; Birçok cilt hastalığının tedavisinde kullanılan portakal, cilt sağlığına iyi gelen mucizevi bir meyvedir. Yiyerek cildinizi güzelleştirmenin yanında, kabuğuyla da fayda sağlayabilmeniz mümkündür. Akne tedavisinde oldukça etkilidir. Kir, sivilce ve siyah noktaların yok edilmesinde yardımcıdır. Toksinleri ortadan kaldırarak, cilt gözeneklerinin açılmasını sağlar. Cildi nemlendirir. Kuru ciltler ve yağlı ciltler için uygundur. Cildin parlak ve sağlıklı bir görünüm almasına yardımcı olduğu gibi, güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı iyi bir koruyucu güneş kremi etkisine de sahiptir.
 • Kanserle mücadele eder ; Portakal ve diğer narenciye ürünlerinde bulunan D-linonene adlı birleşen kolan kanseri, meme kanseri, akciğer ve cilt kanseri gibi birçok kansere yakalanma riskini azalttığı gözlenmiştir. İçeriğindeki zengin C vitamini, hücreleri zararlı mikroplara karşı koruyucu etkiye sahiptir.
 • Göz sağlığına faydalıdır; İçeriğindeki C vitamini sayesinde göz sağlığına yardımcı özelliklere sahiptir.
 • Kolesterolü düşürür
 • Diyabeti önler
 • Saç sağlığını korur;  Bal ile portakal suyunu karıştırarak oluşturulan şampuan, saçların beslenmesine yardımcı olur. Saç dökülmelerini engelleyerek, saçların parlaklığını arttırır.
 • Kalp sağlığını korur ; Kalp krizi riskini azaltır.
 • Kemik sağlığını korur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. portakalin-faydalari Portakalın Faydaları Nelerdir ? için yorumda bulun

  Portakalın Faydaları Nelerdir ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Portakalın Faydaları Nelerdir ? için ilk yorumu yapabilirsin.