Parfüm Nedir? Nasıl Yapılır?

Parfüm Nedir

Parfüm içerisinde faklı aroma bulunan ve bunu çeşitli kimyasal maddelerle bir araya getirilerek oluşan sıvılara verilen addır. Farklı kokuları ile her kitleye hitap etmektedir. Erkekler ve kadınların gündelik hayatta çeşitli amaçlar için sürekli kullanırlar. Bazen kötü kokuları bastırmak için bazen de özel günlerde kişikendisini çekici göstermek için kullanılır. Eskilerde bulunması zor olan bu ürün günümüzde losyon ve ter önleyici ürünler ile beraber set olarak piyasada bulunmaktadır.

Parfüm Nasıl Bulunmuştur

Parfüm kelimesi Latincede ‘’kokulu duman’’ anlamına gelen ‘’perfumum’’dan gelir. İlk olarak Mısırlılar zamanında ilkel hali yapılmıştır. Dini inanışları gereği ‘’Güneş Tanrısı Ra’’ ya güneşin doğup batmasına kadar geçen süre boyunca kokulu otlar yakarlardı. Ayrıca ölen kişiler mumyalanırken kokulu yağlar kullanılır ve kokulu kremler ile gömülürdü. İlk çağdaş parfüm 1300’ lü yıllarda yapılmıştır ve o zamanki Macar kraliçesine sunulmuştur. Zamanla daha da gelişmiş ve şimdiki halini almıştır. Kullanımına bakıldığında geçmişten günümüze kadar en çok parfüm tüketen millet Fransızlar ve gene üretimine bakıldığında da günümüze kadar en çok parfüm üreten millet gene Fransızlardır.

Parfüm Nasıl Yapılır

Doğada en çok bulunan parfüm malzemesi çiçek olduğu için parfümlerin çoğu çiçek aromalıdır. Bu çiçek aromalarından biri de güldür. Gül kokulu parfüm yapılabilmesi için sabahın erken vakitinde güller toplanır ve çeşitli yöntemlerle gül kokusu taşıyan parfüm yağı elde edilir. Bu yağın yapımı oldukça zordur ve fazla sayıda  gül kullanılmaktadır. Örneğin 1 kiloluk parfüm yağı için 2 milyon gül kullanılmaktadır. Diğer kokular için de ilk yapılacak işlem parfüm yağını elde etmek olacaktır. Bu yağların içine kalıcı olmasını sağlayan çeşitli kimyasal maddeler eklenmekte ve esans adı verilen yapı elde edilmektedir. Elde edilen esanslar kokunun çeşidine göre değişik alkol miktarları ile birleştirilip cam şişelere doldurulur. Bu işlemden sonra üretimi tamamlanır ve satış işlemlerine başlanır. Çeşitli kampanya ve fiyatlarla üretilen parfümler piyasaya sürülür. Ayrıca içinde kullanılan kimyasallara alerjisi olan kişiler evde kendi parfümünü de yapabilir ve istediği kokuyu elde edebilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. dilan dedi ki:

    Cok guzel parfumler

  2. Umut Uzunöz dedi ki:

    Güzel bir yazı olmuş. teşekkürler