Parfüm Nedir? Nasıl Yapılır?

Parfüm Nedir?

Parfüm, güzel kokular yayan bir bileşimdir. Parfümler doğal veya laboratuvar ortamında üretilmiş sentetik maddelerden yapılabiceği gibi, her ikisinin de karışımından oluşabilir.

İnsanlar parfümü diğerlerinin gözünde iyi bir etki bırakmak için vücutlarına veya kıyafetlerine sürerek kullanır.  Aynı zamanda ruj, yüz kremi, vücut kremi, traş köpüğü gibi pek çok kozmetik ürünün içeriğinde de parfüm kullanılır. Bazı endüstriyel ürünlerede örneğin; kağıt ürünleri, plastik ve kauçuk gibi, alıcıya cazip hale getirmek ve kötü kokularını önlemek için katılır. Eski çağlarda dinsel törenler esnasında güzel kokulu bitkilerden yapılmış tütsüler yakılırdı.

Vücudumuza sürdüğümüz bütün kokulandırıcılara (kolonya gibi) parfüm deriz. Ama gerçek parfüm çok miktarda özüt yada esans içerir ve kolonyadan daha pahalıdır. Çoğu parfüm alkolün içine % 20-30 oranında esans konularak üretilir. Ancak kolonyada bu oran % 3-5’tir.

Parfüm Nasıl Üretilir ?

Parfümün bileşimine katılacak maddeler, büyük ölçüde ne amaçla kullanılacağına bağlıdır. Pahalı parfümler, dünyanın çeşitli yerlerinden toplanan nadir çiçeklerin özütlerini içerir. Parfümlerin çoğu; çiçek, bitki esansları, hayvansal maddeler, sentetik özler, alkol ve su karışımından oluşur.

Güzel kokulu bitkilerin, ağaç kabuklarının, yaprakların, meyve kabuklarının (limon gibi), köklerin bu kokuyu üreten ve depolayan küçük kesecikleri vardır. Yaygın olarak parfüm endüstrisinde, zencefil, sandal ağacı, gül, lavanta, hanımeli, biberiye, silhat(doğu Hindistan’da yetişir), sardunya, turunç, sümbül gibi bitkilerin yağları kullanılır. Bu yağlar çoğunlukla damıtma yoluyla elde edilir. İlk olarak bitki kaynatılarak buhar elde edilir. Buhar tüpler vasıtasıyla soğutularak tekrar sıvı hale dönmesi sağlanır ve damıtma işlemi gerçekleştirilmiş, esans elde edilmiş olur.

Esans elde etmenin diğer bir yolu da; yağ konulmuş bir kabın üzerine çiçek yapraklarını yaymaktır. Yağ yaprakların içindeki güzel kokulu maddeyi emer ve alkolle işlem görür.

Hayvansal maddeler esansiyel yağların içinden kolayca buharlaşmazlar. Uzun ömürlü olduklarından ‘sabitleyici’ olarak adlandırılırlar. Bunlar; kunduz, misk kedisi, erkek geyik, esmer amber, balina yağı olabilir.

Sentetik maddeler, parfüm endüstrisinin büyük bölümünü oluşturur. Bunlar doğal kaynaklardan, petrokimyasal maddelerden veya katrandan üretilebilir.

Parfümün Tarihi

Eski çağda insanlar güzel kokulu reçine, odunsu bitki veya zamkları dinsel törenlerinde tütsü olarak yakarlardı. Parfüm, latince Per (vasıtasıyla), Fumus (duman) kelimelerinden gelir.

Parfüm ilk olarak; 3000 yıldan çok daha önce yaşamış Mısır firavunlarının mezarında bulundu. Mısırlılar, güzel kokulu bitki, çiçek veya odunu, su ya da yağın içinde bekletip vücutlarına sürerlerdi. Aynı zamanda ölülerini de bu sıvıyla mumyalarlardı. Eski Yunan ve Roma’lılar parfüm yapmayı Mısır’lılardan öğrendi.

Yüzlerce yıl önce parfüm yapmak başlı başına bir sanat dalıydı. Parfüm, 1200’lü yıllarda haçlı seferleriyle Filistin’den Fransa ve İngiltere’ye getirildi. 1500’lü yıllarda bütün Avrupa’ya yayıldı ve çok popüler oldu. 1800’lü yılların sonlarına doğru parfümlerde sentetik maddeler kullanılmaya başlandı. Bugün parfüm endüstrisi milyon dolarlık bir işkolu haline geldi.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Umut Uzunöz dedi ki:

    Güzel bir yazı olmuş. teşekkürler

  2. dilan dedi ki:

    Cok guzel parfumler