Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz Sözünü Hangi Savaşta Söyledi

Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz Sözünü Hangi Savaşta Söyledi?

Atatürk’ün günümüze kadar gelen birçok sözü bulunmaktadır. Bu sözlerden biriside “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz. İleri!” sözüdür. Mustafa Kemal Atatürk’ün bu sözü askerlere savaş döneminde verilen bir emirdir. Bu söz ile ilgili karşımıza genellikle “Atatürk, ordular ilk hedefiniz Akdeniz, sözünü hangi savaşta söyledi” sorusudur. Yazımızda sizlere bu sorunun cevabını vereceğiz.

Mustafa Kemal Atatürk, “ordular ilk hedefiniz Akdeniz. İleri!” sözünü Başkomutanlık Meydan Savaşı sonunda Büyük Taarruz’un hazırlıkları olduğu sırada 1 Eylül 1922 yılında söyledi.

Başkomutanlık Meydan Savaşı sonunda, Büyük Taarruz için hazırlıklar başladı. Büyük Taarruz’un hazırlıkları 1922 yılında Ağustos ayında hızlanmaya başladı. Zaten Büyük Taarruz’un kararı Haziran 1922’de verildi. 6 Ağustos 1922 tarihinde ise Batı Cephesi’nde komutan olan İsmet Paşa gizli bir şekilde taarruza hazırlığın emrini vermişti. Atatürk ise yapılacak taarruzun bir baskın şeklinde olması için gereken bütün işlemleri yapıyordu.

Büyük Taarruz, 26 Ağustos 1922 tarihinde Cumartesi günü saat 5.30 civarında başlatıldı. Tarihimizde Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak geçen bu savaş 30 Ağustos 1922 tarihinde son buldu. Savaşın sonunda Türk ordusu zafer kazanmış, düşman yenilmişti.

Savaşın sonundan zaferle ayrılmamıza rağmen Atatürk, düşmanın arkasında hiçbir kalıntı bırakmak istemiyordu. Bu yüzden 1 Eylül 1922 tarihinde, “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri” emrini verdi. Bu emir sonunda düşmanın son kalıntıları da yok edildi ve Anadolu tamamen düşmandan temizlendi.

Atatürk Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz’dir.İleri sözünün söylendiği o savaştan çarpıcı görüntüler ;

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Defne akbas dedi ki:

    Ordularhedefimiz Akdeniz hangi savaştan önce soylemistir

  2. Defne akbas dedi ki:

    Atatürk ilk hedefimiz Akdeniz hangi savaştan önce soylemistir