Namık Kemal’in Hayatı Kısaca

Namık Kemal, 21 Aralık 1840’da Tekirdağ’da dünyaya geldi. Edebiyatçılar olarak “Vatan ve Hürriyet Şairi” olarak tanımlanan Namık Kemal’in babasının ismi Mustafa Asım Bey, annesinin ismi ise Fatma Zehra Hanım’dır. Annesi Fatma Zehra Hanım Arnavut kökenlidir.

Namık Kemal’in çocukluğu dedesinin yanında geçti. Dedesi Abdülatif Paşa, Tekirdağ sancağında vali yardımcısı olarak görev yapmaktaydı. Abdülatif Paşa Afyonkarahisar sancağına tahin edilmesinden sonra Namık Kemal ve ailesi de Abdülatif Paşa ile Afyon’a taşındı.

Namık Kemal sürekli farklı yerlere taşınmalarından dolayı doğru düzgün ders alamamıştı. Bu nedenle kendi kendini yetiştirmeye çalıştı ve Arapça, Farsça dillerini özel dersler alarak öğrendi.

Namık Kemal’in hayatındaki en önemli dönüm noktalarından birisi Şinasi ile tanışması oldu. Şinasi ile iyi bir arkadaşlığı olan Namık Kemal, Şinasi’nin güvenini o kadar çok kazanabilmişti ki 1865 yılında Şinasi’nin Fransa’ya gitmesi sonucu sahipsiz kalan Tasvir-i Efkar gazetesini Namık Kemal’e bıraktı ve Namık Kemal tek başına gazeteyi çıkartmaya devam etti.

Namık Kemal’in gazete üzerinde kaleme aldığı yazılardan biri yüzünden gazetenin kapatılma kararı alındı ve gazete kapatıldı.

Namık Kemal gazetenin kapatılmasının ardından Erzurum Valiliği’ne atandı. Ancak bu görevi kendisine yakın bulmadığından ve Paris’e gitme fikrinin aklında olduğundan Erzurum’a gitmeyerek Ziya Paşa ile birlikte Paris’e kaçtı.

Namık Kemal Paris’te çok şey öğrendi. Oranın edebiyata yaklaşımı ve kullandıkları bakış açısı ile farklı bir düşünce yapısına giren Namık Kemal, üç yıl kadar Avrupa’da kaldıktan sonra İstanbul’a dönme kararı aldı.

İstanbul’a döndükten sonra gazete çıkartmak için tekrardan kolları sıvadı ve İbret isimli gazete çıkarttı. Namık Kemal’in döneminde siyasi baskı çoktu ve yazdığı “Vatan Yahut Silistre” oyunundan dolayı Kıbrıs’ta bulunan Magosa’ya sürüldü.

Kıbrıs’da 38 ay sürgün durumda olan Namık Kemal, birçok önemli eserini burada kaleme aldı.

1876 senesinde af çıktı ve bu aftan yararlanan Namık Kemal tekrardan İstanbul’a döndü.

Sürgün yıllarında yıpranan Namık Kemal, 3 Aralık 1888 yılında henüz 47 yaşındayken Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı Sakız Adası’nda hayatını kaybetti.

Namık Kemal’in tüm eserleri

Eleştiri: Tahribi Harabat, Takip, Renan Müdafaanamesi, Celal Mukaddimesi, İrfan Paşa Mektubu

Roman: İntibah (ilk edebi roman) (Sergüzeşt-i Ali Bey / Son Pişmanlık), Cezmi (ilk tarihi roman)

Tiyatro: Vatan Yahut Silistre, Zavallı Çocuk, Âkif Bey, Gülnihal, Celâlettin Harzemşah, Karabela

Tarih: Kanije, Silistre Muhasarası, Osmanlı Tarihi, Büyük İslam Tarihi, Devr-i İstifa, Barika-i Zafer, Evrak-ı Perişan

Anı: Magosa Hatıraları

Mektup: Magosa Mektupları

Şiir: Vatan Mersiyesi, Vaveyla, Hürriyet Kasidesi, Vatan Şarkısı


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. namik-kemal-hayati-kisa Namık Kemal’in Hayatı Kısaca için yorumda bulun

    Namık Kemal’in Hayatı Kısaca için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Namık Kemal’in Hayatı Kısaca için ilk yorumu yapabilirsin.