Moda Nedir ?

Günümüzde, moda denilince ilk akla gelen giyim tarzıdır. Aslında, toplumun beğenisinde olan her şeyi kapsamaktadır. Sanat, mimari, müzik, yemek ve hatta konuşma ve davranış biçimleri bile vardır. Tüm toplumlarda ve zamanlarda var olmuştur. Değişen gelişim gösteren her şeyden etkilenerek kendini yeniler.

Yıllarca büyük markaların ve tasarımcıların tekelinde dev bir pazar olmuştur. Ancak, son zamanlarda kişisel girişimlerinde faktörü çok büyüktür. Günümüzde internet ve sosyal medya büyük ölçüde modanın daha çok kişiye ulaşmasında etkin rol oynaktadır. Bir şey toplumsal beğeniler doğrultusun damı yapılmıştır yoksa toplumsal beğeniler mi bu alanı oluşturmuştur? Her ikisi de birbiriyle bağlantılıdır. Sıkı bir takipçisi olmak ciddi bir iştir. Oldukça da karmaşıktır. Bir sezon kullandığımız bir eşyayı, diğer sezon kullanamayız. Hatta cep telefonumuz, dinlediğimiz müzik tarzı bile onun unsurudur. Bunların takibi hem zaman hem de para gerektirir. Hızlı bir tüketim vardır. Özellikle giyim, çanta, ayakkabı, otomobilimizin rengi, kişisel bakım ürünleri hatta estetik yaptırırken bile dönemin trendleri göz önüne alınır. Ruha, bedene, hayat görüşüne uymasına paralel olarak popülarite kazanmıştır.

Geçmiş zamanlar da olduğu gibi yenilerek devam eden edecek bir olgudur. Her zaman var olmuş ve olacaktır. Ömrü az olsa da kişinin ruhsal tatmini sağlar. Yeni eğilimler kendine özgü değişimle her zaman her an karşımıza moda olarak çıkacaktır.

moda-5 moda-4 moda-3

moda

moda-nedir


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. moda-2 Moda Nedir ? için yorumda bulun

    Moda Nedir ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Moda Nedir ? için ilk yorumu yapabilirsin.