Mobbing Nedir ve Nasıl Önlem Alınır ?

Mobbing  Ne Demek?

Mobbing kısaca işyerlerinde çalışan-çalışan, ast-üst veya grup düzeyinde gözlemlenen görünmeyen şiddet uygulamalarıdır.  Bir diğer ifadeyle psikolojik şiddette denilmektedir. Dünyada bu konuda belli bir aşama kaydedilmişken Türkiye’de bu konu yeni yeni gün yüzüne çıkmaya başlayıp önlemler alınmaya başlanmıştır ve ne yapılması gerektiği konusunda çalışanlar bilinçlenmeye başlamışlardır.

Mobbing  kamu sektöründe ve daha ziyade özel sektörde ortaya çıkan bir çeşit sistematik olarak yapılan psikolojik baskı ve yıldırma uygulamasıdır. Çalışanların arasında görülebileceği gibi oransal olarak daha fazla üst-ast ilişkisinde patronun, yöneticinin veya müdürün altında çalışan personele uyguladığı sistematik rahatsızlık veren davranış bütünüdür.

Mobbing Örnekleri Nelerdir ?

Mobbing uygulamalarına örnek olarak kişinin mesleki olarak yetersiz olduğunun ona hissettirilmesi, kişinin işyeri ortamı içerisinde görmezden gelinmesi, bilerek ve isteyerek bitiremeyeceği sürede görevler verilmesi ve o süre zarfı içerisinde isteyerek psikolojik baskı altına alınması bunların dışında kişinin yetkilerinin azaltılması  ve önemli sorumluluklar vermekten kaçınarak güvenilmediğinin hissettirilmesi eylemleri yatar.

Patronun astına uyguladığı bu mobbing uygulamalarından sonra birde çalışanlar arasında yapılan mobbingler vardır. Burada ki amaç diğer çalışanı baskı altına alarak onun yükselmesinin önüne geçmek veya kendi sorumluluklarını paylaşmaktan kaçınarak o noktada bir güvensizlik ortamı oluşmasını sağlamak veya üstüne yaranmak ve gözüne girmek için diğer çalışanları kötülemek olarak gösterilebilir.

Mobbing Uygulamasıyla Karşı Karşıya Kaldığımızda Ne Yapmalıyız?

2011 yılında İş Kanunu’na eklenen maddeyle çalışanlar bu konuda belirli oranda korunmaktadır. Burada yargı önüne gelen bir çok konuda Yargıtay’ın çalışan lehine karar verdiği gözlemlenmektedir ancak burada önemli olan somut delillerin ortaya konulmasıdır.

Peki çalışan olarak ne yapılabilir?

Öncelikle  şikayet mekanizması devreye sokulabilir. Mobbing uygulayan kişinin bir üst yetkilisine şikayette bulunulabilir. Bunu yaparken yanınızda şahit götürmeniz ileride işinize yarayabilir. İkinci olarak Alo 170 aranarak bu konudaki şikayetlerinizi dile getirmenizde bir kanıt oluşturacaktır. Bunun yanında psikolojik olarak yıprandıysanız psikoloğa gitmeye  çekinmeyin. Psikolog hem sizi rahatlatacak hem de yine bir kanıt oluşturabilecek önemli bir unsur olacaktır.Eğer maaş veya primlerde bir azalma varsa bir bordro alınarak bunun somut olarak kanıtı oluşturulabilir ya da izin günleriyle ilgili bir sıkıntı yaşandıysa yine bu belgeli hale getirilip saklanılabilir.

Ülkemizde daha çok patronların çalışanlarına kıdem, ihbar gibi tazminatları vermemek adına mobbing uygulayıp çalışanı istifaya zorlanması çok yaygın olarak görünen bir örnektir. Bu gibi durumlarda eğer mobbing uygulamasını ispatlarsanız hem yasal tazminatlarınızı hem de ekstra tazminat hakkı kazanabilirsiniz ancak bunun için söylediğimiz gibi mahkemeye kanıt oluşturabilecek unsurlar sunmalısınız.

Sonuç Olarak;

Mobbing ülkemizde sanılandan çok daha yaygındır. İş kanunu da bu konuda belirli düzenlemelere giderek mobbing mağdurlarının yanında olacak şekilde düzenlemelere gitmiştir ancak bu kanunların  daha gelişmesi ve en önemlisi firmalarda özel veya kamu farketmez çalışan odaklı bir anlayışın yerleşmesi sadece mobbinge uğrayanları değil herkesi rahatlatacak önlemler olarak görünmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Mobbing Mobbing Nedir ve Nasıl Önlem Alınır ? için yorumda bulun

    Mobbing Nedir ve Nasıl Önlem Alınır ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mobbing Nedir ve Nasıl Önlem Alınır ? için ilk yorumu yapabilirsin.