Misyon Koruma Sınav Konuları

Misyon Koruma Sınav Konuları

Zaman içerisinde devletin birçok kanadında yapılan değişimler ile birlikte misyon koruma sınav konuları üzerinde de ciddi manada değişim meydana gelmiştir. Devletin polis ve asker alımlarında yaptığı sistem değişimleri ile birlikte eleme aşamaları ile alakalı olarak da attıkları somut adımlar beraberinde farklı seçenekleri doğurdu.

Tabi ki birçok kişi Misyon Koruma teriminin ne anlama geldiğini net olarak bilmemektedir. Bunun üzerinde durarak ilk aşamada sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

 

Misyon Koruma Nedir ?

Misyon Koruma sistemi, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan bir sistemdir. Kendi bünyesinde polis eğitimi almış ve hali hazırda meslek içerisinde yer alan memurları ve amirleri seçerek yurtdışında ki tüm Türkiye temsilciliklerine geçici görev ile göndermesi işine verilen isimdir.

Misyon Koruma polisleri, yurtdışı görevleri kapsamında normalden çok daha yüksek maaş aldıkları gibi aynı zamanda çeşitli özlük haklarından faydalanabilme şansına da sahip olabilmektedirler. Gönüllülük esas olan Misyon Koruma görevlerinde polisler, başvurularının ardından uygun görülmeleri halinde sınav sürecine tabii tutulurlar. Sınavda başarılı olan amir ve memurlar, zaman içerisinde yurtdışı görevleri için geçici olarak atanırlar. Belirli süre aralıklarında bu atamalar devam eder.

Misyon Koruma Sınavı Konuları Nelerdir ?

Misyon Koruma yazılı sınavı çoktan seçmeli olarak gerçekleştirilir. Yani test usulü bir sınavdır. Sınav içerisinde mesleki ve genel kültür eğitiminin çok büyük önem arz ettiğini öncelikle bilmeniz gerekiyor. Devlet, bu anlamda kısa bir zaman dilimi öncesinde sınava dahil olan müfredatı da ciddi anlamda değiştirmiştir. Yeni sınav konuları düzeni ise aşağıdaki gibidir;

 • İnsan Hakları Soruları (%10’luk Dilim)
 • Anayasa ve İdare Hukuku Soruları (%10’luk Dilim)
 • Polis Mevzuatı Soruları (%20’lik Dilim)
 • Atatürk İlke ve İnkılapları Tarihi Soruları (%10’luk Dilim)
 • Protokol Bilgi Değerlendirme Soruları (%10’luk Dilim)
 • Silah Kullanım ve Teknik Bilgisi Soruları (%10’luk Dilim)
 • Güncel Genel Kültür Soruları (%10’luk Dilim)
 • Yabancı Dil Bilgisi Soruları (%10’luk Dilim)

Olacak şekilde eşit olarak konulara ayrılmış şekilde Misyon Koruma sınavlarında sizlere yöneltilir. Sınavlar, Ankara’da yapılır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Misyon Koruma Sınav Konuları için yorumda bulun

  Misyon Koruma Sınav Konuları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Misyon Koruma Sınav Konuları için ilk yorumu yapabilirsin.