Mesajların Sonunda Bulunan B002 Gibi Kodlar Nedir? B001, B002, B003 Nedir?

B001, B002 ve B003 gibi terimler birçok kişi tarafından merak edilmektedir.

Bireysel kullanıcılardan ziyade kurumsal ve ticari kişilerin göndermiş olduğu mesaj içeriklerin sonunda bulunan B001, B002 ve B003 gibi terimler birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Birçok kişi tarafından zararlı olarak gösterilen bu ibareler aslında mesajlar sırasında firmaların spam mesajlar gönderebilmelerini engellemek amacı ile alınan önlemlerin bir ayağını oluşturmakta. Bu tür kodlar, BTK olarak adlandırılan Bilgi İletişim ve Teknoloji kurumu tarafından firmalara verilen bir SMS kimliği olarak adlandırılmakta. Sadece Telekomünikasyon şirketleri tarafından kullanılabilen bu hizmet, mesajın hangi operatör ya da firma tarafından gönderilmiş olduğunun tespit edilmesini sağlamakta. Operatörler, atmış oluğu her mesaj sonunda B001 türünde kendilerine ait kodları eklemeleri zorunlu tutulmuş olup kuralara uymayanlara büyük cezalar kesilmektedir.

Bu kararın alınmasına neden olan etmenler arasında firmaların sıklıkla telekomünikasyon şirketleri aracılığı ile reklam ve istenmeyen mesaj göndermelerinden kaynaklanmaktadır. Gün içerisinde sürekli reklam ve bilgilendirme mesajı almaktan rahatsız olan kullanıcılar bu durumdan şikayetçi olduklarını belirterek konu ile ilgili düzenlemeler yapması için Bilgi ve Teknoloji İletişim kurumuna dilekçeler göndermiştir. Ortalama olarak 2 yıldır uygulanan bu hizmet oldukça benimsenmiş ve artık kolay kolay hiçbir firma rahatsız ya da kişilerin bilgisi dahilinde olmayan mesajlar göndermeyi kesmiştir. Ayrıca, yapılan bir düzenleme sonucunda toplu olarak milyonlarca kişiye reklam mesajları gönderen kişiler için ayrı kararlar almış ve para cezası ile beraber hapis cezalarının verilmesi getirilmiştir.

BTK içerisinde yapılan başvurular sonucunda telekomünikasyon şirketleri boşta bulunan “B” kodlarını satın alarak hizmetlerini profesyonel bir şekilde yürütmeye çalışmaktadır. En çok ve sık gelen mesajlarda bulunan kodların hangi operatör ve firmalara ait olduğunu yazımızın devamında öğrenebilirsiniz. Unutmadan; B001, B002, B003 tarafından gönderilen mesajları istemediğiniz takdirde mesajlar içerisinde yer alan bölümlerden numaranızın kaldırılmasını isteyebilir, bir daha bu numaralardan mesaj gelmesini engelleyebilirsiniz. Sık gelen mesajların hangi firmalara ait olduğundan bahsedecek olursak;

B001 Avea İletişim Hizmetleri A.Ş.
B002 Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.
B003 Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.
B030 Türk Telekomünikasyon A.Ş.
B010 VodafoneAlternatif İletişim Hizmetleri A.Ş.
B011 Doğan TV Dijital Platform İşletmeciliği A.Ş.
B012 Doruk İletişim ve Otomasyon Sanayi ve Ticaret A.Ş.
B013 Gisad Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş.
B014 Superonline İletişim Hizmetleri A.Ş.
B015 İş Net Elektronik Bilgi Üretim Dağıtım Tic. ve İletişim Hizmetleri A.Ş.
B016 Vodafone Net İletişim Hizmetleri A.Ş.
B017 Millenicom Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş.
B018 Superonline İletişim Hizmetleri A.Ş.
B019 ttneta.ş.
B020 Turknet İletişim Hizmetleri A.Ş.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Mesajların Sonunda Bulunan B002 Gibi Kodlar Nedir? B001, B002, B003 Nedir? için yorumda bulun

    Mesajların Sonunda Bulunan B002 Gibi Kodlar Nedir? B001, B002, B003 Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mesajların Sonunda Bulunan B002 Gibi Kodlar Nedir? B001, B002, B003 Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.