Menopoz Psikolojiyi Nasıl Etkiler?

Menopoz, son adet döneminden 12 ay sonra karşılaşılan ve adet döngüsünün kalıcı olarak sonlandığı durumunu ifade eder. Normal yaş ortalaması 40-50 yaş aralığında olsa bu yaş aralıkları tıpkı adet görme yaşı ortalaması gibi ülkelere göre farklılıklar gösterebilmektedir.( Örneğin, ABD’de 51’dir.)

Bu dönemde kadınlar doğurganlık özelliğini kaybetse de, normal cinsel yaşamına devam edebilir. Ancak vücuttaki östrojen horonunun düşmesi sebebiyle fiziksel ve psikolojik olarak rahatsız edici yan etkilere neden olabilir. Gelin isterseniz sizlerle şimdi bu dönemde yaşanan psikolojik sorunlara göz atıp bunların olumsuz etkilerini en aza indirmek için neler yapabiliriz buna bakalım.

Menopozda görülen psikolojik sorunlar:

Uykusuzluk,
Sinirlilik,
Dikkat bozukluğu,
Süreklilik arz eden yorgunluk, halsizlik,
Hafıza, Konsantrasyon,
Endişeli davranışlar,
Ağlama nöbetleri,

Peki, her kadın için kaçınılmaz son olan menopozda, yaşam kalitemizi düşüren ve yaşam enerjisini azaltan bu psikolojik belirtilerle mücadele etmek için nasıl bir yol izlemeliyiz.

Menopozda yaşanan psikolojik sorunları en aza indirmek ve bu dönemi en sağlıklı şekilde atlatabilmek için öncelikle bu durumun yaşam döngüsü içinde normal bir durum olduğunu ve bu süreci tüm kadınlar gibi bizim de yaşadığımızı kabul etmeliyiz. Bu özel dönemde yaşanan sıkıntıları önlemek ya da bu sorunları en aza indirmek mümkün.

Doğurganlık özelliğini kaybetmemiz bizi bir anda yaşlandırmaz. Öncelikle fiziksel olarak sağlıklı olmak için düzenli egzersiz, meditasyon, yoga vb. yapmaya çalışmalı ve bunun yanında sağlıklı beslenmeye özen göstermeli, yeteri kadar uyumayı ihmal etmemeliyiz.  Bu aktiviteler değişen hormon dengelerinin neden olduğu aksaklıkları gidermemize büyük ölçüde fayda sağlayacaktır.

Bunun kadın ve en önemlisi insan olmanın doğurganlıktan ibaret olmadığını düşünerek iş yaşamımıza aynı tempoda devam etmeli, eğer çalışmıyor ya da emekliyseniz el işleri, resim, ahşap boyama gibi aktivitelere yönelebilirsiniz.
Unutmayın ki bu durumu yaşayan yalnızca siz değilsiniz ve kadın olmak sadece doğurganlıkla sınırlı tutulabilecek derecede basit bir olgu değildir. Eğer fiziksel ya da psikolojik bu etkilerle tek başınıza mücadele edemiyorsanız, bir uzmandan yardım alabilirsiniz.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. menopoz-psikolojiyi-nasil-etkiler Menopoz Psikolojiyi Nasıl Etkiler? için yorumda bulun

    Menopoz Psikolojiyi Nasıl Etkiler? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Menopoz Psikolojiyi Nasıl Etkiler? için ilk yorumu yapabilirsin.