Menopoz Belirtileri Nelerdir ?  

Doğal bir biyolojik süreç olan menopoz, son adet döneminden 12 ay sonra ortaya çıkan, adet görmenin ve doğurganlığın kalıcı sonudur. Doğurganlık bitmesine rağmen cinsel hayat normal olarak devam edebilir. Fakat bu dönem sürecinde yaşanan hormonal değişimler , özellikle östrojen hormonu seviyesinin düşmesi bazı fiziksel ve duygusal belirtilere yol açar.

Belirli aralıklarla görülen sıcak basması ve gece terlemeleri menopozun en yaygın olarak görülen belirtileridir. Bazı kadınlarda stres, kaygı, panik bozukluk ve uyku problemleri ortaya çıkabilir.

Menepoz 40- 50 yaş arası normal kabul edilsede daha erken ve ya geç olabilir.30′ lu yaşların sonuna yaklaşıldığında yumurtalıklar daha az östrojen ve progesteron üretir. 40′ lı yaşlarda adet dönemleri düzensizleşmeye başlar ve sonunda yumurtalıklar yumurta üretimini durdurduğunda doğurganlık sona erer.

40 ‘ lı yaşları civarında olan bir kadında zaman zaman sıcak basmaları, gece uykuda terlemeler, düzensiz adet görme, vajina kuruluğu, cinsel isteksizlik, halsizlik, duygusal dengesizlik, kilo alma, saç dökülmesi, uyku bozuklukları, konsantrasyon sorunları, baş dönmesi, idrar kaçırma, şişkinlik, alerjiler, tırnakların zayıflaması, vücut kokusu, çarpıntı, depresyon, kaygı, panik bozukluk, göğüslerde ağrı, baş ve eklem ağrıları, sindirim sorunları, kaşıntı ve karıncalanma belirtilerinin görülmesi menopoz dönemine yaklaşıldığının göstergesidir. Yalnız bu belirtiler menopoz haricinde başka bir rahatsızlıktan da meydana gelebilir. Hafife alınacak durumlar olmadığı için bir doktor kontrolü altında olunması her zaman önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. menopoz-belirtileri-nelerdir Menopoz Belirtileri Nelerdir ?   için yorumda bulun

    Menopoz Belirtileri Nelerdir ?   için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Menopoz Belirtileri Nelerdir ?   için ilk yorumu yapabilirsin.