Mektup Örnekleri

Mektup Örnekleri

Mektup yazmak, günümüzde sık tercih edilen bir iletişim yolu olmasa da bazı durumlarda ihtiyaç duyulabilecek bir iletişim yöntemidir. Bu yüzden, mektup nasıl yazılır sorusuna mektup örnekleri ile cevap vermek istedik.

Herhangi bir şekilde mektup yazmaya karar verdiniz. Lakin mektubu nasıl yazmanız gerektiğini hatırlamıyorsunuz. Hatta nasıl göndereceğiniz bile aklınıza gelmiyor. Eğer böyle bir durum ile karşı karşıyaysanız bu makale tam size göre.

Öncelikle mektup yazmak istediğiniz kişinin profilini göz önüne almak gerekir. Eğer bir iş talebi, burs başvurusu yapmak için veya herhangi bir konu hakkında bilgi talep edecekseniz kesinlikle temiz bir A4 kağıt edinerek, resmi bir üslup ile mektubunuzu yazmalısınız. Lakin sevgilinize, eşinize, annenize bir mektup yazmak istiyorsanız, daha renkli, cıvıl cıvıl kağıtlardan istediğinizi seçmenizde herhangi bir mahsur bulunmamaktadır.

Mektubunuzu uçlu veya kurşun kalem yerine, tükenmez, dolma kalem gibi silinmeyecek bir kalemle yazmanız, mektubunuzun uzun yıllar saklanabilmesi ve okunabilmesi açısından önemlidir. Mektubunuzu yazarken sağ taraftan paragraf başı yaparak hitap cümlenizi yazıp, sonuna virgül koyarak bir alt satırdan tekrar paragraf başı ile mektup içeriğinizi yazmaya başlayabilirsiniz. Mektubunuzun sol üst köşesine mektubu yazdığınız tarihi yazmanız, mektubunuzu yazılı bir belge haline getirecektir.

Mektubunuzu bitirdikten sonra sağ alt kısıma isminizi ve son dileklerinizi “sevgilerimle…” “saygılarımla…” şeklinde eklemeniz, mektubunuzu koyduğunuz zarf kaybolması durumunda bile kim tarafından yazıldığını net bir şekilde ortaya koyacaktır.

Mektubunuzu kaleme alırken hitap, giriş, gelişme ve sonuç 4lüsüne dikkat etmeniz de tavsiyelerimiz arasındadır. Hitap bölümüne “Sevgili Cansu…” şeklinde başlayıp, sonuna virgül koyarak bir alt satıra geçerek mektubunuzun giriş bölümünü yazabilirsiniz. Giriş bölümünde genellikle hal hatır sorma gibi kelimeler cereyan etmektedir. Devamını ise gelişme ve sonuç bölümü şeklinde getirip, güzel dilek ve temennileriniz ile noktalayabilirsiniz.

Örnek Mektuplar ;

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. mektup-nasil-yazilir Mektup Örnekleri için yorumda bulun

    Mektup Örnekleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mektup Örnekleri için ilk yorumu yapabilirsin.