Mektup Nedir-Mektup Nasıl Yazılır

Mektup Nasıl Yazılır?

Mektup yazmak, eski moda bir iletişim aracı olarak tanımlasa da, kalem ve kağıt sesi sayesinde insanı rahatlatan bir eylem olma özelliğini taşımaktadır. Peki mektup nedir, nasıl yazılır?

Mektup, hayatımıza telefon, internet gibi teknoloji harikaları girmeden önce uzak mesafelerde bulunan insanların haberleşmek için kullandıkları bir iletişim türü olarak tanınsa da, günümüzde daha çok romantik eylemler gerçekleştirmek için kullanılmaktadır. Karşı tarafı herhangi bir durum hakkında bilgilendirmek, karşı tarafa bir haber vermek veya karşı tarafa olan duyguları açığa çıkarmak amaçlı mektup yazılabilir.

İlkokul, ortaokul ve lise yıllarında mektup yazımını edebiyat derslerinde görmüş olsak da, sık kullandığımız bir iletişim aracı olmadığı için unutmuş olabiliri. Lakin hemen hemen hepimiz mail iletişimi kurduğumuz için, nasıl mektup yazıldığını hızlı bir şekilde hatırlayabiliriz.

Mektup yazarken belirli bir düzene uymak gerekir. Mektubun içeriğini istediğimiz şekilde yazabilir, şekil veya resim çizebilir, hatta zarfın içine gül yaprağı koyarak mektubun romantiklik seviyesini birkaç üst seviyeye çıkartabiliriz. Mektuplar, genellikle resmi bir üslup ile yazılır şeklinde bir ön yargı mevcuttur. Bu, mektup yazdığınız kişinin konumuna göre büyük farklılıklar gösterir. Bir iş başvurusu veya burs talebi için mektup yazıyorsanız resmi bir dil kullanmanızı tavsiye ederiz.

Mektubu yazdıktan sonra yapışkanlı bir zarfa koymak, mektubu gönderme aşamasında içinden düşmemesi ve gönderdiğiniz kişi dışında kimsenin okumaması açısından önemlidir.

Mektup kağıtları, eski zamanlarda sık bulunan saman kağıtları olarak bilinmektedir. Günümüzde A4 kağıdın daha kolay bulunması sebebiyle genellikle mektuplar, A4 kağıda yazılmaktadır. Lakin siz kendi isteğinize ve zevkinize göre renkli kağıt veya saman kağıtlar kullanarak, iletişim kurmak istediğiniz kişilere mektup gönderebilirsiniz.

Günümüzde mektuplar daha çok, yabancı ülkelerdeki insanlar ile mektuplaşarak dil geliştirme amacıyla okullardaki yabancı dil öğretmenleri tarafından tavsiye edilmektedir. Bu tavsiyeye uyarak yabancı ülkedeki bir vatandaş ile onun dilinde mektuplaşmanız hem kelime haznenizi geliştirecek, hem de o dilin günlük kullanımı hakkında daha detaylı bir bilgi edinmenizi sağlayacaktır.

Mektup Örnekleri İçin Tıklayınız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. mektup-nasil-yazilir Mektup Nedir-Mektup Nasıl Yazılır için yorumda bulun

    Mektup Nedir-Mektup Nasıl Yazılır için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mektup Nedir-Mektup Nasıl Yazılır için ilk yorumu yapabilirsin.