Mavi Ekran Hataları ve Çözüm Önerileri

Mavi Ekran Hataları ve Çözüm Önerileri

Bir çok bilgisayar kullanıcısı zaman zaman mavi ekran hatası ile karşı karşıya kalabilir. Aslında bu durum, bilgisayarın yorulmasından, bozulmasına kadar bir çok şey hakkında bir ön ipucudur. Peki mavi ekran hatası aldığınız zaman bu hatayı nasıl düzeltebilir, nasıl bir çözüm getirebilirsiniz?

Mavi ekran hatası, İngilizce olarak Blue Screen of Death olarak tabir edilmektedir. Bu hatalar, bilgisayarınızın çökmeye yaklaştığı anlamına gelmektedir. Size vereceğimiz en önemli tavsiye eğer bilgisayarınızda sizin için önemli dosyalar bulunuyorsa ve bilgisayar ile yeteri kadar haşır neşir olmadıysanız, bu hatayı aldıktan hemen sonra tanıdığınız, bildiğiniz ve güvendiğiniz bir bilgisayar servisine gitmeniz olacaktır. Çünkü mavi ekran hatası, Windows işletim sistemi için oltukça kritik bir hatadır. Bilgisayar içerisinde yüklü olan Windows işletim sistemi, sistemi yürütmeye engel olacak bir durum ile karşılaştığında bu hatayı vererek bilgisayarı kapatır.

Mavi ekran hatası aldıktan sonra bilgisayarınız tekrar açılmaya başlayacağı gibi önemli ve büyük hatalar söz konusu olduğunda bilgisayarınız tekrar açılmayabilir. Eğer bilgisayarınızda sizin için önemli dosyalar bulunuyorsa ve bilgisayar ile ilgili değilseniz, bu hatayı aldıktan hemen sonra bildiğiniz bir bilgisayar servisine gitmeniz daha iyi bir seçenek olacaktır.

Mavi ekran hatası ile karşılaşma sebebiniz, bilgisayarınızda yaptığınız bir işlemin, işletim sistemini durdurmaya yeltenmesidir. Bu hatayı almanız, bilgisayarınızı tekrar başlattığınızda düzeleceği gibi bazı durumlarda bilgisayarınızın çökmesine yani tüm verilerinizi kaybetmenize de sebebiyet verebilir.

Bu hatalı işlem, size her halükarda veri kaybı yaşatacaktır. Çünkü bilgisayarınız bu hata ile karşılaştığında aynı saniye içerisinde kendini kapatacaktır. Bu esnada açık olan dökümanlarınız kendini kaydetmeye süre bulamayacağı için tamamıyla silinecektir.

Bu hatayı aldıktan sonra C diskinizde yer alan Windows klasöründe “minidump” adında bir dosya ortaya çıkar. Hatayı alma sebebiniz bu dosyanın içerisinde yazacak, oluşan problem hakkında genel bilgiler bu kısımda yer alacaktır. Bilgisayar bilginiz var ise bu dosyayı açarak hataya sebebiyet veren işlemi öğrenebilir, engelleyebilir veya temizleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. mavi-ekran-hatasi-cozumu Mavi Ekran Hataları ve Çözüm Önerileri için yorumda bulun

    Mavi Ekran Hataları ve Çözüm Önerileri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mavi Ekran Hataları ve Çözüm Önerileri için ilk yorumu yapabilirsin.