Marşa Basıldığında Motor Çalışmıyorsa Ne Yapılır?

Marşa Basıldığında Motor Çalışmıyorsa Ne Yapılır?

Otomobillerin rutin süreç içerisinde en çok yaşayabildikleri problemlerden birisi olan marş sorunu, birçok farklı problemin belirtisi olabilir. Günümüz yeni nesil otomobillerinde dahi marş motoru kaynaklı sorunlar başta olmak üzere otomobilinizin marş basıldığında çalışmaması söz konusu olabiliyor.

Marşa bastığınız an itibari ile motorun ilk hareketi almaması, genel olarak gösteriyor ki %95 olasılık ile ateşleme sisteminde meydana gelen sorunlardan kaynaklı olabilir. %5 ise diğer sebeplerden kaynaklı marş problemleri yaşayabilirsiniz.

 

Marş Motoru Arıza Belirtileri Nelerdir? Ne Yapmak Gerekir?

Marşa bastığınızda motor ilk hareketi almıyor ve çalışmıyor ise bu noktada kontrol etmemiz gereken birkaç önemli başlık vardır. İhtimaller üzerinde durmamız gerekirse;

 • Ateşleme sisteminde meydana gelen hasarlar
 • Akünün boşalması
 • Marş motoru arızası

bunlardan birkaçı olarak gösterilebilir. Belirtiler ise birçok farklı şekilde kendisini gösterir. Belirtilerden yola çıkarak hasar tespiti yapabilmek için dikkat etmemiz gereken başlıca unsurlar söz konusudur. Marş sorunlarında izlememiz gereken yollar şu şekildedir;

 1. Kontak anahtarını çevirin ve gösterge panelini izleyin. İkaz lambalarında sırası ile akaryakıt durumu ve akü şark ikaz lambasını izlemek gerekir. Depoda yakıt var ise ve şarj ikaz lambasında yanma görünüyor ise aracınızda elektrik akımı var demektir.
 2. Marş motorunun hareketini kontrol edebilmek için aracınızın kontağını çevirerek motora hareket vermeyi deneyin. Marş motoru hızlı bir şekilde dönüyor ise akünün durumu iyi ve marş motoru sağlam anlamına gelir.
 3. Marş motoru normalden çok daha yavaş hareket alıyor ise ve aracınız çalışmıyor ise marş motoru arızası söz konusudur. Aynı zamanda akü bataryasının da boş olması ihtimali ön plana çıkar.
 4. Marş motoru normal şekilde işlevini yerine getiriyor ancak aracınız çalışmıyor ise ateşleme sistemi sorunları en belirgin sonuca ulaştırır.

Araba Marş Almıyorsa Uygulanacak Adımlar

Bu aşamada bilinçli bir şekilde hareket etmekte fayda var. Eğer ki aracın motor işleyişi hakkında bilgi sahibi değilseniz uzmanlardan yardım almanız önerilir. Genel olarak dikkat etmemiz gereken adımlar aşağıdaki gibidir;

 1. Aracın gösterge panelindeki ikaz ışıklarının kontrolü (Şarj ikaz lambası ve akaryakıt göstergesi) sağlanır. Herhangi bir sorun yok ise motora ilk hareket verilir.
 2. Motora ilk marş hareketi verildiğinde marş motoru hızlı dönüyor ancak çalışmıyor ise sorunumuz ateşleme sistemindedir.
 3. Yavaş dönüyor ve çalışmıyor ise sorunumuz marş motorunda ve aynı zamanda az da bir ihtimal olsa akümülatördedir.

BİLGİLENDİRME: Ateşleme sisteminde arıza tespiti biraz daha uzman gerektiren konular arasındadır. Ateşleme sistemindeki arızalar, yine akümülatör kaynaklı olabilir. Ateşleme sistemindeki hasarlar, genellikle parça değişimi gerektiren hasarlardır.

Marş motoruyla alakalı en çok aranan sorunlar şunlardır ;

 • marş motoru arıza belirtileri
 • marş basmıyor tık yok
 • marş botoru kömürü biterse ne olur
 • marş basmıyor tık sesi
 • marş motoru kömürü bittiği nasıl anlaşılır
 • araba marş basıyor ama çalışmıyor
 • marş motoru tamiri fiyatı
 • marş basmıyor göstergeler yanıyor

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Marşa Basıldığında Motor Çalışmıyorsa Ne Yapılır? için yorumda bulun

  Marşa Basıldığında Motor Çalışmıyorsa Ne Yapılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Marşa Basıldığında Motor Çalışmıyorsa Ne Yapılır? için ilk yorumu yapabilirsin.