LYS Son 1 ay Yapılması Gerekenler

Ülkemizde üniversitelere yerleşmek için yapılan sınavlardan Lys ve Ygs, kişilerin geleceği için gerçekten oldukça büyük bir öneme sahip. Bu güne kadar hep iyi yerlere gelebilmek ve iyi bir meslek edinebilmek için okula giden öğrenciler, Lys ve Ygs’de başarılı olarak bu hayallerini gerçekleştirmek için epey çaba sarfetmekteler. Girdiğimiz süre zarfında da ortalama 1 ay içerisinde LYS sınavı yapılacak. Öğrencilerin tamamının YGS’den daha fazla yoğunlaştığı bu sınav, genel puan ortalamasının %70’lik bir dilimini etkilediği için en önemli sınav olarak görülüyor. Her öğrencinin, kendi seçtiği branşa göre girecek olduğu bu sınav, yol ayrımının son dönemeci olarak da nitelendirilebilir.

Dershaneye gitmediğim halde LYS’de başarılı olabilir miyim ?

Kimi zaman ek dersler, kimi zaman da dershane takviyesi gibi ek yardımlar, öğrencilerin konularını pekiştirip daha fazla net yapabilmesi için ebeveynler tarafından sunulan hizmetlerdir. Bu şekilde ek kaynakları elinde bulunduran öğrenciler, doğal olarak imkansız öğrencilerden 1 adım önde oluyor. Ancak bu adım, kesinlikle kapanamayacak bir fark değil. Evde de olsa yoğun bir çalışma temposu ile çalışan ve çok farklı soru çeşidi ile karşılaşan bir öğrenci, rakiplerinin her zaman önünde olacaktır.

Sürekli LYS ‘ye çalışmalı mıyım ?

Öncelikle YGS sınavı bittikten sonra 1 hafta kadar dinlenin ve kendinize vakit ayırın. Çünkü eminiz ki bu sınava girene kadar yine yoğun bir tempo ile ders çalıştınız ve epey yoruldunuz. Dolayısıyla 1 haftalık dinlenme süresi de sizin en doğal hakkınız. Dinlendikten sonra, diğer branşları kesinlikle bir kenara bırakıp kendi seçtiğiniz alan üzerindeki eksik konularınızı mutlaka kapatın. Aksi taktirde sınav esnasında karşınıza eksik konularınızdan çıkan sorular, sizin aleyhinize olacaktır. Varsayalım ki konu eksiğinizi tamamladınız ve artık alanınızla ilgili olan her konuda az da olsa bilgi sahibisiniz. Bu saatten sonra yapmanız gereken tek şey test çözmek olacak. Hem de elinizden geldiği kadar fazla test. Genellikle öğrenciler, kendilerini test sayılarına göre kısıtlarlar ancak bu gerçekten oldukça yanlış bir yaklaşımdır. Çünkü çözülen 1 fazla sorunun bile sınavda çıkabilme olasılığını kimse yok sayamaz. Bu yüzden kendinizi kısıtlamayın ve elinizden geldiği kadar fazla soru çeşidi ile karşılaşmaya özen gösterin.

Gelen Aramalar:

lys mayıs ayında yapılması gerekenler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. tugba tugba dedi ki:

  Hesabımı aldı lütfen şikayet edin

  Kullanıcı adı : haticeeaktasss

 2. LYS Son 1 Ay LYS Son 1 Ay dedi ki:

  Lys son 1 ay yapılması gerekenleri bu şekilde anlattığınız için çok teşekkür ederim.Gerçekten bakılması gereken bir konu.Çünkü LYS son 1 ay çok önemli.

 3. Latif Latif dedi ki:

  Lütfen bana 100 lvl üstü car verib

 4. Arda Arda dedi ki:

  Nolur çar verin