Küçük Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır ?

Küçük Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Küçük salonlarda uygulanabilecek binlerce farklı dekorasyon kombini yer almaktadır. Bu dekorasyonlardan bir çoğu, ek maliyet gerektirse de cebinizden para çıkmadan ekonomik küçük salon dekorasyonu yapmanız da mümkün. Nasıl mı? İşte cevabı!

Dekorasyon, gösterişli firmaların camlarında görmeye alışkın olduğumuz bir kelime olduğu için hepimizin aklında maliyetli bir iş olarak gözükmektedir. Küçük salonlar için dekorasyon tavsiyelerimize başlamadan önce, dekorasyon kelimesinin anlamı üzerinde kısacık bir bilgi vermek istiyoruz. Dekorasyon, Türk Dil Kurumu’nun sözlüğüne göre “dekore etmek, süslemek” anlamına gelen basit bir kelimedir. Bu dekore işlemi esnasında herhangi bir ek ürün satın almanız veya bir dekorasyon firması ile anlaşmanız gerekmediğini de özellikle belirtmek isteriz.

Eğer evinizde küçük bir salona veya oturma odanıza sahipseniz ve bu oda içerisinde bir dekorasyon yapmak istiyorsanız ilk iş olarak elinize bir kağıt bir kalem alarak, kağıdın bir bölümüne odada yer alan eşyaların tümünü, bir bölümüne odada kesinlikle kalması gereken eşyaların tümünü, bir bölümüne de oda içerisinde istediğiniz renk ve renk tonlarını yazın.

Elinizde böyle bir liste oluştuktan sonra, göreceksiniz ki odanızdan çıkarabileceğiniz eşyaları çıkarttığınızda geniş ve ferah bir oda yapısına sahip olabileceksiniz. İkinci aşamada, odada kalmasını istemediğiniz eşyaları, odadan çıkartmaya başlayabilirsiniz.

Eşyalarınızı çıkarttığınız için, odanızdaki ferahlık ilk mutluluğu size yaşatacaktır. Hemen zaman kaybetmeden odanız için istediğiniz renk ve renk tonlarına göz atın. Odanızda mevcut olan eşyaları çıkarttığınız zaman, kalan eşyalar bu renk tonları ile uyumlu mu? Eğer uyumlu değilse üzülmeyin, cüzi miktarlarda para harcayarak odanızdaki eşyaların tümü için renk değişimi yapabilirsiniz!

Renk tonlarına da karar verdiğinize göre şimdi sıra, odanızın yeni düzenini ayarlamaya geldi. Perdelerinizin duruş şeklinden, odanızın içerisindeki aksesuarlara kadar her şeyi bozun veya odanızdan çıkartın. Sonra, ilk olarak koltuklarınızı düzenlemek ile işe koyulun. Mümkün mertebe küçük tip odalarda L tipi koltuk kullanmaya özen gösterin. Eğer koltuğunuz L tipi değilse, bir tane 2’li veya 3’lü koltuğunuzun kolluk kısmını çıkartıp, diğer kol kısmının kenarına da bir ağırlık koyup birleştirdiğinizde bir L tipi koltuk görünümü de yakalayabilirsiniz. Değiştirme imkanınız var ise, zevkinize uygun bir koltuk takımı da temin edebilirsiniz.

Koltuk yerleşimini yaptıktan sonra, halı ve perde düzenine sıra geliyor. Olabildiğince küçük ve ince bir halıyı koltuklarınızın ortasına gelecek şekilde yerleştirmeniz hem estetik açısından hem de zevkinizi yansıtması açısından faydalı olacaktır. Perdelerinizde büyük ve hantal perdeler yerine daha kibar ve minimal perdeler olmalıdır. Mümkünse zebra tipi perdelerden de kullanabilirsiniz.

Eğer bir televizyonluğunuz var ise, bu televizyonluğu odanızdan çıkartarak televizyonunuzu duvara sabitlemeniz, fazlasıyla yer kazancı sağlayacaktır. Duvara sabitlediğiniz televizyonunuzun etrafında her hangi bir tablo, fotoğraf bulunmaması, odanın ferah görünümü açısından da önemlidir. Eğer televizyonunuzu duvara sabitlemeniz mümkün değilse, televizyonluğunuzun üzerindeki veya altındaki aksesuar, süs eşyası gibi ürünlerden mümkün olduğunca az kullanmaya özen gösterip.

Küçük salon dekorasyonlarında kullanılması gereken yöntemleri sizler için kısaca hazırlayarak bir araya getirdik. Unutmayın, küçük bir salon içerisinde dekorasyon yapacaksanız, odanızın ferah gözükmesi hem sizi, hem de misafirlerinizi mutlu edecektir.

Kaynak: http://dekorasyonu.net/kucuk-salon-dekorasyon/


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. kucuk-salon-dekorasyonu-1 Küçük Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır ? için yorumda bulun

    Küçük Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Küçük Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır ? için ilk yorumu yapabilirsin.