Kredi Notu Notu Nedir?

Kredi Notu Notu Nedir?

Müşterilerin banka yolu ile yapmış olduğu işlemlerin tümü kayıt altına alınarak zamanı geldiğinde ortaya çıkarılmaktadır. Müşterilerin bankalar ile olan tüm ilişkileri değerlendirilmeye tabii tutulur. Müşterinin borç ve benzeri birçok görevini zamanında gerçekleştirmemesi veya gerçekleştirmesi ona geri dönüş sağlamaktadır. Bu geri dönüş kredi notu ile olmaktadır. Müşterinin davranışları dikkate alınarak o kişiye puan verilir ve bu puanların toplamı kredi notunu ifade etmektedir. Bankadan herhangi bir talepte bulunulması durumunda banka öncelikle kişinin kredi notuna bakmaktadır. Bireyin kredi notu ne kadar yüksek ise o kadar iyi dönütler almaktadır. Aksi taktirde müşterinin talep ettiği işlemin reddedilmesi veya işlemlerin gecikmesi durumları söz konusu olmaktadır.

Kredi Notu Sorgulama

Kredi notunuzu Findeks sistemi üzerinden sorgulatabilirsiniz. Bu sistem ile birlikte birçok veriye ulaşabilmeniz mümkündür.

Kredi notu kaç olmalı?

Müşterinin davranışlarına göre değişiklik göstermektedir. Kredi notu puan tablosu aralığı 0 ile 1900 arasındadır. Kredi notunun yükselmesi durumlarında müşteriye olan güven artmakta ve işlemler daha kolay hâle gelmektedir. 1700-1900 arasında puan güven olarak Çok İyi’yi ifade etmekte ve Koyu Yeşil rengindedir. 1500-1699 aralığı İyi’yi ifade etmekte ve Açık Yeşil rengindedir. 1300-1499 aralığı Az Riskli’yi ifade eder ve Sarı renktedir. 800-1299 puanı Orta Riskli grubuna girer ve Turuncu ile gösterilir. 0-799 ise Çok Riskli’dir ve Kırmızı rengindedir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. kredi-findeks-notu Kredi Notu Notu Nedir? için yorumda bulun

    Kredi Notu Notu Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kredi Notu Notu Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.