Klavyedeki Bazı Tuşlar Çalışmıyor İse Ne Yapılır?

Zamanla güçsüz hale gelen klavyelerde bazı tuşlar çalışmayarak kullanıcıların sohbet ya da işleri ile ilgilendiği bir anda başına gelebilir.

Bilgisayar ekipmanları zamana bağlı olarak ilk gün ki hallerinden oldukça uzaklaşarak eskimeye doğru yol almaktadır. Bilgisayarların en çok kullanılan parçalarından birisi olarak gösterilen klavyeler, kullanım durumuna ya da bazı etmenlere bağlı olarak tuşlarında çeşitli sorunlar meydana getirebilmekte. Zamanla güçsüz hale gelen klavyelerde bazı tuşlar çalışmayarak kullanıcıların sohbet ya da işleri ile ilgilendiği bir anda başına bela okuyarak büyük sorunlar ve sıkıntılar meydana getirebilmekte. Bu durum karşısında yapılması gerekenler ile ilgili bilgilerden bahsederek klavyelerde meydana gelen sorunları nasıl çözebileceğinizden bahsedeceğiz. Öncelikle klavyelerde tuşların tamamı yerine bazı tuşlar çalışmıyorsa öncelikle klavyenizin tamamında bir sorun olduğunu düşünmeyin. Bu gibi durumlarda ilk olarak klavye bakımı yaparak sorunlara çözüm arayabilirsiniz.

Klavye Bakımı Nasıl Yapılır?

Klavyede bulunan çalışmayan tuşlar için öncelikle tuşları çıkartarak alt tabanlarında herhangi bir kir ya da ek madde girip girilmediği kontrol edilmelidir. Sık kullanılan tuşlarda meydana gelen çalışmama durumu daha çok klavyenin tuşlarla bağlantısını yapan dişlilerin kırılmasından dolayı olmakta. Bu gibi durumlarda klavyeye uygun tuş alarak çalışmayan tuşları değiştirebilirsiniz. Bu yöntem sorunun yüzde yüz çözümünü sağlamakla birlikte her klavye için tuş satılmadığından en kesin çözümün yeni bir klavye alarak yapabileceğinizi belirtmek istiyoruz. Klavyedeki Bazı Tuşlar Çalışmıyor diyen kullanıcılar genellikle hor kullanmalarından dolayı bu gibi sorunlarla karşılaşıyorlar. Birazdan anlatımını yapacağımız tuş temizliğini sık sık yaparsanız bozulma durumlarını engelleyebilir ya da çalışmayan tuşları çalıştırarak kullanımlara kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Klavye Tuş Bakımı Nasıl Yapılır?

Öncelikle sahip olunan klavyedeki tuşların tamamını dikkat ederek özenli bir şekilde çıkarmanız gerekmekte. Hazırlayacağınız az sabunlu bir su içerisine atacağınız tuşlar belirli bir süre bekledikten sonra çıkartıp iyice kurumalarını bekleyin. Klavyenin tuşlarından arda kalan kısmına da aynı şekilde sulu temizlik yaptıktan sonra kurulmalarını bekliyoruz. Tüm ekipman parçalarını temizleyip kurutan kişiler son aşamada çıkarılan tuşları monte etmeleri gerekmektedir. İnternet üzerinden tuş dizilimlerini öğrenebilir ve sıraya uygun olacak şekilde yerleşimleri tamamlayabilirsiniz. Mekanik bir sorun yok ise bu yöntem klavyenizi ilk gün ki hale getirecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Klavyedeki Bazı Tuşlar Çalışmıyor İse Ne Yapılır? için yorumda bulun

    Klavyedeki Bazı Tuşlar Çalışmıyor İse Ne Yapılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Klavyedeki Bazı Tuşlar Çalışmıyor İse Ne Yapılır? için ilk yorumu yapabilirsin.