Kısmetse Olur ve Gerçeklik Algısı

Türk televizyonlarında öğle kuşağı programları arasında kıyasıya bir rekabet yaşanıyor. Bir dönem ortaya çıkan ve çok tutan evlilik programları uzun süre boyunca ekranları ipotek altına aldı. Esra Erol ile başladı diyebileceğimiz bu formatta bütün kanallar bu furyayı gördü ve kendi evlilik programlarını benzer formatlarda çekmeye başladı. Uzun süre taklitler asıllarını yaşatsa da şu anda evlilik programlarının görece revaçtan düşmesi ve durgunluk dönemine girmesi biraz da toplumun bir kesiminin tepkisini çekmesine rağmen ayakta durmaya ve rekabet ortamı yaratmaya devam ediyor.

Evlilik programlarının bıkkınlık yaratması ve yeni formatlar arayışı şu sıralar biri bizi gözetliyor evi formatıyla evlilik formatını birleştiren ve yeni bir format oluşturan Kısmetse Olur programının doğmasına neden oldu. Bu programda kısa sürede kabul gördü ve çoktan kendi fanlarını yarattı bile.

Kısmetse Olur Format

Kısmetse Olur programında belli sayıda gelin adayı ve damat adayı birbirlerinden ayrı evlerde yaşamakta ve beğendiği adayla görüşüp evlilik yoluna adım atma çabasına girmekte.

Burada biri bizi gözetliyor evinden farklı olarak yarışmacılar o evlerde yaşamıyorlar. Mesai gibi belli saatlerde gidip geliyorlar.

Ayrıca her hafta bir yarışmacı ödül kazanırken bir yarışmacı programdan ayrılıyor. Seyirciler eleme gününde kısmetse olur kim elendi kim geldi sorununun cevabını görebiliyorlar.

Yine belli bir kitle yaratan ve beğenilen bir tarz olması sebebiyle bu programın kitlesinden faydalanmak isteyen Acun Ilıcalı’nın Tv 8’ide fenomen adıyla benzer bir yarışmayı ekranlara taşıdı.

Gelelim bu programların gerçekçiliğine;

Gerek evlilik programları olsun gerekse kısmetse olur tarzı programların bizlere ekranlardan sundukları ilişkiler, tartışmalar, yaşananları biz izleyici olarak izliyor ve bizlere verilen bu görüntüleri gerçek olarak algılayıp duygu dünyamıza alıyoruz.

Ancak işin aslının öyle olmadığını bu tarz programların büyük ölçüde kurmaca olduğu hakkında yapılan yorumlarda az değil.

Örnek vermek gerekirse kısmetse olur programında ki yarışmacıların hepsinin daha evvel çeşitli televizyon programlarında küçük rollerde boy göstermiş olması bu konuda çok sık gündeme getirilen bir konu yine yarışmacıların hepsinin ajans oyuncusu olması da bu konuda şüphe uyandıran bir durum olarak önümüzde duruyor.

Yine evlilik programlarında son zamanlarda medyada ortaya dökülen evlilik programı rezaletleri, taliplere program yapımcıları tarafından önerilen vaatler veya belli bir ratingi olan yarışmacıların çok uzun süre programda kalması ve bir türlü evlenememesi ve neredeyse mesai harcar gibi programda aylarca yer alması yine bu iddiaları gündemde tutmaya devam ediyor.

Neticede televizyon programlarında yaşananların iyimser bir görüşle hepsi olmasa bile çoğunun kurgu olduğu aynı bir dizi film gibi programın yönetmeninin belirli senaryoları hayata geçirdiği artık bilinen bir gerçek. Buna rağmen önemli olan gerçeğin ne olduğu değil izleyicilerin görmek istediklerini ekranlara taşımayı başarabilmek ve ratinglerde üst sıralarda yer almak. Program yapımcıları çok dürüst mü değil mi bilinmez ama izleyicinin hoşuna gidenleri ekrana yansıttıkları ve hala izlendikleri için başarısız olduklarını söyleyemeyiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. kısmetse olur Kısmetse Olur ve Gerçeklik Algısı için yorumda bulun

    Kısmetse Olur ve Gerçeklik Algısı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kısmetse Olur ve Gerçeklik Algısı için ilk yorumu yapabilirsin.