Ana Sayfa / Kişisel Gelişim / Kişisel Gelişim Öfkenizi Kontrol Etme Öfkeyi Yenmek

Kişisel Gelişim Öfkenizi Kontrol Etme Öfkeyi Yenmek

Öfke işimize gelmeyen her türlü hoş olmayan durumlarla karşılaştığımızda ortaya çıkan mutsuzluğa verilen bir cevaptır. Ne zaman dileklerimizi yerine getirmemiz engellenirse ya da sevmediğimiz bir duruma zorlanırsak hemen öfkeye kapılırız ya da kaçınmak istediğimiz bir duruma konduğumuzda rahatsızlık hissederek tepki veririz. Bu rahatsızlık hissi öfkeye dönüşür. Öfkemizin diğer önemli nedeni günlük hayatımızda sevmediğimiz durumlarla karşılaşmamızdır. Bir kişinin ortak tepkisi mutsuz ve kızgın hissetmektir. Biz kendimizi kontrol etmekte zorlanırız çoğu zaman.

Öfke Bizi Nasıl Etkiler
Bugün, öfke, hayal kırıklığı, tehdit karşısında pek ilkel bir tepki olarak görülebilir. Çoğunlukla, kontrolsüz, şiddetli patlamalar daima hem bize hem karşı tarafa zarar verir. Bu, gerginlik nedeniyle şiddetli baş ağrılarına neden olabilir. Öfke bir ilişkiyi bozabilir. Uzun yıllar boyunca herhangi bir ilişkide yakın olmanın önünü öfke nöbetleri kesebilir. Uzun yıllar birlikte kaldığımız eş dost aile fertleri ya da iş arkadaşları olsun, onların tutumların hakkında bazı kalıplar geliştiririz. Onlar bu kalıbın dışına çıktığında, beklediğimiz olmaz ve şaşırma ile beraber öfke tepki olarak verilir. Oysa insanları kalıplara sokmamak gerekir. İnsanların davranışları ve tepkilerini önceden ölçmek mümkün değildir.

Karşı taraf, ön görülemez tepkiler verdiğinde, öfkelenmemizin nedeni, beklentilerimizin ters tepmesidir. Bir etki oluştururuz ve beklediğimiz tepkinin belli kalıpları vardır. Söz gelimi eve geç gelen bir genç düşünün, babası en fazla onu azarlar. Ama çocuk, babasının öfkelenip bıçakla saldırmasını beklemez. Böyle bir saldırı karşısında genç, tüm kalıplarının yıkıldığını görür ve öfkeye kapılır. Ön göremediğimiz davranışları, insanlar her an gösterebilirler. Bu yüzden bazı kırmızı çizgilerimizin olması gerekiyor. Bu çizgileri bizim aşmamamız gerekiyor. Öfke dostları düşman edebilir, eşleri ayırabilir. Ortaklıkları bozabilir. Her türlü yıkıcı olay öfkeden kaynaklanır.

Öfke ile Nasıl Başa Çıkılır?
Bizim planlarımız olduğu gibi, hayat da kendi gizli planlarını devrede işletir, onları ön görmek imkansızdır. Yani hayatı kontrol edemeyiz, ama bu konuda yapabileceğimiz bir şey var: O da tutumuzu değiştirmektir. Biz , hayat ne getirirse getirsin, la kayıt olmayı başaracak kadar olgun bir ruh haline sahip olmalıyız. Bu kişisel gelişim dersleri içinde en önemli konulardan biridir. Kişi, ruhsal bütünlüğe sahip olmalıdır. Kişisel olgunluğa da sahip olmalıdır. Pekiyi öfke geldiğinde, hemen sessizliğe sarılacağız. Öfke; doğru karar vermeyi engeller. Bu nedenle öfke geldiğinde, onun kara bulutlar gibi dağılmasını beklemeliyiz. Sonra tepkimizi ortaya koymalıyız.

Hiç bir eylem başlatmadan sessizce köşeye çekilmemiz ve en az 30 dakika hiç tepki vermememiz gereklidir. Bunu yapmak imkansız değildir. Yarım saat sonra, düşüncelerinizin ne kadar değiştiğini fark edeceksiniz. Daha sağlıklı tepki vereceksiniz. Öfkenin yükseldiği mekandan ve zamandan uzaklaşın. Kendinize 30 dakika zaman ayırın. Eğitimin en önemli parçası budur. Duygularınız patlamak isteyebilir, onları içeride tutarak içeriyi daha kızıştırmanıza gerek yok. Hemen meditasyon pozisyonu alın. Gözlerinizi kapatın, derin ve mideden nefes alın, soluk alış verişi üçüncü bir kişiymiş gibi, dışarıdan izleyin. Sadece 30 dakika yapın.

Bu habere de bakabilirisiniz

Meditasyon Nasıl Yapılır? Meditasyon Nedir?

Batı kaynaklı Kişisel gelişim alanında meditasyonun yeri yoktur. Daha çok pozitif bilimin ışığında hareket edilir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Learn how your comment data is processed.