Kelebekli Bebek Şapkası (Tığ işi)

Kelebekli Bebek Şapkasının Yapılışı

1

1.sıra- 7 zincir çekip halka yapıp üzerine 12 trabzan yapıyoruz.

2.sıra- bir trabzanın üstüne 2 trabzan yapıp bir zincir çekiyoruz ve bunu 12 defa tekrar ediyoruz.

3.sıra- birinci trabzana bir trabzan, ikinci trabzana iki trabzan yapıyoruz ve bir zincir çekiyoruz, 12 kez tekrar ediyoruz.

4.sıra- ilk iki trabzana birer trabzan, üçüncü trabzana iki trabzan yapıp bir zincir çekiyoruz, 12 kez tekrar ediyoruz.

5.sıra-  ilk üç trabzana birer trabzan, dördüncü trabzana iki trabzan yapıp bir zincir çekiyoruz, 12 kez tekrar ediyoruz.

6.sıra-  ilk dört trabzana birer trabzan, beşinci trabzana iki trabzan yapıp bir zincir çekiyoruz, 12 kez tekrar ediyoruz.

7.sıra- ilk beş trabzana birer trabzan, altıncı trabzana iki trabzan yapıp bir zincir çekiyoruz, 12 kez tekrar ediyoruz.

8.sıra-  ilk altı trabzana birer trabzan, yedinci trabzana iki trabzan yapıp bir zincir çekiyoruz, 12 kez tekrar ediyoruz.

 

28 sıradan sonra arttırmayı bırakıyoruz. Bu ölçü yaklaşık 0-3 aylık bebekler için uygundur. Ancak daha büyük bebekler için örmek isterseniz 2-3 sıra daha arttırmaya devam etmelisiniz.

3Arttırmayı bitirdikten sonra sadece bir trabzana bir trabzan yaparak istediğiniz ölçüye gelene kadar düz devam ediyoruz. Arzu ettiğiniz şekilde renklendirip, örneklendirebilirsiniz.

4

 

Kelebeğin Yapılışı

1.sıra- 7 zincir çekip halka yapıyoruz, içine 2 trabzan 2 zincir yapıp bunu 8 kere tekrar ediyoruz.

2.sıra- Her boşluğun içine 3 trabzan 3 zincir 3 trabzan yapıyoruz. (toplam 8 tane)

3.sıra- Her boşluğa 5 uzun trabzan (iki kerede çıkarılacak), 1 zincir, 5 uzun trabzan yapıyoruz. (toplam 8 tane)

4.sıra- Farklı bir renkle üzerine sıkiğne geçiyoruz.

Kıvırcıklı yapıda bir motif elde ettik. Motifimizi tam ortadan ikiye katlıyoruz. Alt orta noktadan 10 zincir çekip üst orta noktaya birleştiriyoruz. Antenler için, 7 zincir çekip her bir zincire bir sıkiğne yapıp başladığımız noktaya geri dönüyoruz. Aynısını bir kere daha yapıyoruz ve iki tane antenimiz oluyor. İşte kelebeğimiz hazır. Şapkanın istediğiniz yerine dikebilirsiniz.

5

 

6

7

8

 

9


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. 0 Kelebekli Bebek Şapkası (Tığ işi) için yorumda bulun

    Kelebekli Bebek Şapkası (Tığ işi) için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kelebekli Bebek Şapkası (Tığ işi) için ilk yorumu yapabilirsin.