Kara delikler ve beyaz delikler nedir ?

Kara delikler bir yıldızın yaşamının son bulması ile oluşan,her şeyi kendi içine çeken ışığın bile kaçamadığı ve içerisinde zaman kavramının yok olduğu gök cisimleridir.Kara delik denince içine girince farklı bir yerden,boyuttan,zamandan çıkacağımız bir kapı geliyor insanın aklına ama böyle bir şey daha kanıtlanmadı ve bunun gibi yüzlerce teori var.Örneğin bir teoride karadeliğe girildiği zaman farklı bir boyutta(paralel bir evrende) beyaz bir delikten çıkılacağıdır.Beyaz delikler kara deliklerin tam tersidir yani kara delikler bütün her şeyi içine çekerken beyaz delikler iter&fırlatır.Ekstra bir bilgi olarak big bang patlamasının bir beyaz delik tarafından olduğunu düşünen de var.Bugüne kadar bir çok kara delik görülmüş olmasına rağmen herhangi bir beyaz delik görülmediği ve keşfedilmediği için sadece teori biçimindedir yani beyaz deliklerin varlığını kanıtlayamayız.

Bir diğer teori ise kara deliğin bir yok edici olduğudur yani içine giren her şeyi yok eder ve kesinlikle ondan kurtulamaz.Ama insanlar tarafından en çok ilgi gören teori kara deliklerin bir kapı olduğudur.Bu teoriye göre bir kara deliğe girerek zaman yolculuğu yapabiliriz.Kendi zamanımızdan çok daha eski zamanlara ya da çok daha ileriye gidebiliriz ki benimde en çok inandığım teori budur.Çünkü kara deliklerin içinde tüm fizik kuralları yok olur.Kara deliğin dışında duran biri bize baktığı zaman bizi hareket etmiyormuş gibi görür ama aslında o anda kara delik bizi içine çekiyordur.Bunun sebebi ise kara deliğin içinde zaman kavramının olmamasıdır.

Kara deliklerin ne olduklarından,içeri girersek nasıl bir şey ile karşılaşabileceğimizden bahsettik birazda kara deliklerin nasıl oluştuğu hakkında bilgi edinelim.Bir yıldız tüm yakıtını bitirip yaşamına son verdiği zaman kara delik oluşabilir.Tabi her yıldız ölümünde kara delik olmaz bunu anlamak için yıldızın oluşumunu da bilmek gerekir.

Kara delikler yıldızsal karadelik,dev kara delik,orta kara delik,ilksel karadelik olmak üzere dört sınıfta boyutlarına göre adlandırılırlar.Yıldızsal kara delikler güneşin boyutlarında olan kara delikler için geçerlidir.Dev kara delikler güneşimizden bir milyon-bir milyar kat daha büyüktürler ve çoğunlukla galaksilerin ortalarında bulunurlar.İlksel kara delikler adından da anlaşılacağı gibi bing bang patlaması sırasında oluşan boyutları çok küçük olan kara deliklerdir.Orta kara delikler ise güneşin bin-on bin kat daha fazla kütleye sahip kara delikler için kullanılan terimdir.

Aşağıdaki linkten kara deliğe girersek ne olur simülasyonuna girebilirsiniz aklınızdaki çoğu soruya oradan cevap bulabilirsiniz.

Simülasyona gitmek için tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. karadelik0101010146 Kara delikler ve beyaz delikler nedir ? için yorumda bulun

    Kara delikler ve beyaz delikler nedir ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kara delikler ve beyaz delikler nedir ? için ilk yorumu yapabilirsin.