Kalp Hastalığının Var Olduğunu Gösterebilecek 12 Belirti

Turuncu Benekler

Aşırı yüksek trigliserid seviyeleri, cildinizin, parmaklarınızın etrafında ve altında bir çeşit sivilce benzeri benekler oluşturabilir. Kanınızdaki bu yağların birçoğu atardamarlarınızı sertleştirmede rol oynayabilir ve yüksek sayıları genellikle sizi kalp hastalığı ve çarpıntıları için risk oluşturan diğer koşullarla ilişkilendirir.

Zayıf Kavrama Gücü

Elinizin gücü, kalbinizin gücü hakkında birçok şey söyleyebilir. Araştırmalar, bir şeyi sıkıştırma kabiliyetinin yüksekliğinin, kalp rahatsızlığı riskinin düşük olduğunu gösteriyor. Bir nesneyi kavrayabilmeniz zor olduğunda, karşılaşabileceğiniz oran yüksektir.

Tırnak Altındaki Noktalar

Parmağını son zamanlarda herhangi bir yere vurmadığınız veya zarar vermediğiniz halde, tırnağınızın altına sıkışmış küçük noktalar mevcut ise bu kalp hastalığı veya endokardit adı verilen bir enfeksiyona işaret edebilir. Şeker hastalığınız olduğunda bu kan lekelerini de görebilirsiniz. Bu durumdaki insanlar iki ila dört kat daha fazla kalp hastalığı ve inme geçirme riski altındadır

Baş dönmesi

Baş dönmesi genellikle beyninize yeterli miktarda kan pompası yapmadığı için kalbinizle ilgili yanlış bir şeyin doğrudan bir sonucudur. Baş dönmesi bir aritmi adı verilen anormal bir ritim semptomu olabilir. Yorgunluk hissetmek, kalp krizinin daha az bilinen semptomlarından biridir.

Cinsel Sorunlar

Yatak odasında yaşanan bazı sıkıntılar kalp rahatsızlığınızın olduğunu, kalp krizi veya inme riski taşıdığınız anlamına gelebilir. Ereksiyon bozukluğu olan erkeklerde yüksek tansiyon veya kolesterol birikiminden kaynaklanan dar arterler ile ilgili dolaşım problemleri olabilir. Bu kan akışı sorunları da bir kadının cinsel isteksizlik ve cinsellikten zevk alma kabiliyetini azaltabilir.

Cilt Rengi Değişiklikleri

Mavi veya gri el parmakları ve ayak parmakları, genellikle kan damarları tıkandığında veya kalmış bir kalp kusurundan dolayı, oksijen açısından zengin kan dolaşımının yetersizliğinden olabilir. Bu bitkisel kolesterol plaklarının parçalanmasıyla ortaya çıkıp küçük damarlarda tıkılıp kalır. Endokarditiniz olduğunda ellerinizin içinde veya cildin hemen altındaki ayak tabanlarınızda kan lekeleri olabilir.

Diş eti kanaması

Uzmanlar diş eti hastalığı ve kalp hastalığı arasındaki bağlantıyı tamamen anlamıyorlar. Ancak çalışmalar, kanamanın, şişmesinin veya kötü diş etlerinin sizinle ilgili sorunlara yol açabileceğini göstermektedir. Bir teori de dişetlerinizden gelen bakterilerin kan dolaşımına girmesi ve kalbinizdeki iltihaplanmaya yol açmasıdır. Diş kaybına neden olabilen diş eti hastalığına sahip olmak, inme şansınızı da artırabilir

Koyu, Kadife renkteki cilt lekeleri

Acanthosis Nigricans olarak adlandırılan bu kalın lekeler, vücudunuz insülin hormonu kullanmada sorun yaşarsa, boyun, koltuk altı ve kasık gibi cilt katlamaları ve kırışıklıklarda ortaya çıkabilir. İnsülin direnci, metabolik sendrom veya tip 2 diyabet tedavisi görmüyorsanız, kan şekerinizi kontrol altına alma ve kalbinizi koruma konusunda yardım almak için doktorunuza danışın.

Alt bacaklarda şişme

Uzun süre ayakta durduğunuzda veya oturduğunuzda olur. Hamilelikte de sık görülür. Sıvı birikimi aynı zamanda kalp yetmezliği ve bacaklardaki zayıf dolaşımdan kaynaklanabilir. Şişmiş bacaklar, alt ekstremiteden kalbinize kan dönüşünü engelleyen bir pıhtıdan olabilir. Şişkinlik aniden ortaya çıkarsa derhal doktorunuzu arayın.

Yorgunluk

Kalp yetmezliği sizi yorgun ve bitkin halde bırakabilir, çünkü kas artık vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılayacak kadar pompa yapmaz. Öksürme ve şişme gibi diğer semptomları da izleyin; öyle ki tükenmişlik ve zayıflık hissiyatı anemi, kanser, hatta depresyon gibi birçok farklı durumun uyarı işareti olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. kalp-hastaligi-belirtileri Kalp Hastalığının Var Olduğunu Gösterebilecek 12 Belirti için yorumda bulun

    Kalp Hastalığının Var Olduğunu Gösterebilecek 12 Belirti için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kalp Hastalığının Var Olduğunu Gösterebilecek 12 Belirti için ilk yorumu yapabilirsin.