Kabızlığa İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Birçok bireyin sindirim sistemi kaynaklı olarak sık sık çektiği bir rahatsızlık olduğundan dolayı bitkisel tedavi yöntemlerini kullanmak daha cazip geliyor. Gün içerisinde içilen 1-2 bardak yeşilçay kabızlık sorununun ortaya çıkmasını engelliyor. Yeşil çayın demlenirken siyah çay gibi demlenilmemesine dikkat etmek gerekiyor. Kaynayan suyun içine yeşil çay ilave edilerek 5 dakika çayın çıkması beklenilir. Çok uzun süre bekletilen çay acır ve içilmez hale gelir. Bundan dolayı 5 dakika geçtikten sonra çay süzülür ve içilmeye hazır olur. Kabızlığa iyi gelen besinlerden biri de kayısıdır. Kuru kayısının etkisi oldukça fazladır ki bu unutulmamalı. Kuru kayısının kendisini yiyebileceğimiz gibi çayını da demleyebiliriz. Ayrıca geceden bir bardak suyun içine bırakılan kuru kayısı ya kuru mürdüm eriğinin sabahları suyunun içilmesi ve meyvelerinin yenmesi de etkili bir kabızlık gidericidir.

Her derde deva olan balın da kabızlığa iyi geldiği unutulmamalı. Bir bardak sıcağa yakın ılık suyun içine iki tatlı kaşığı bal konularak karıştırılır ve içilirse kabızlık sorunu en hızlı şekilde giderilir.

Keten tohumunun havanda dövülerek sabahları aç karna az yağlı yoğurtla yenmesi kabızlık için iyi gelen yöntemlerdendir.

Vaktiniz yoksa teker teker hazırlamak size zor geliyorsa eğer bir bitki çayı karışımı tarifi önerilir.Bir avuç içi kadar maydonoz, bir avuç içi kadar kiraz sapı, üç poşet yeşil çay, üç kayısı ve bir limonu beş bardak suyun içine koyarak kaynatın. Bu hazırladığınız çayı sabahtan akşama kadar aralıkla içerek bitiriniz.
Pırasadan hazırlanan zeytinyağlı ve pirinçsiz olan pırasa yemeği de haftada 3 ve ya 4 kez tüketilirse kabızlık sorunu ortadan kalkar.

Son olarak günlük tüketilen sıvı alımları kontrol edilmeli ve artırılmalıdır. Çünkü kabızlığı asıl tetikleyen etmenlerden biri de yetersiz sıvı alımıdır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. kabizliga-iyi-gelen-besinler-nelerdir Kabızlığa İyi Gelen Besinler Nelerdir? için yorumda bulun

    Kabızlığa İyi Gelen Besinler Nelerdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kabızlığa İyi Gelen Besinler Nelerdir? için ilk yorumu yapabilirsin.