İş Yerindeki İlişkileri Olumsuz Etkileyen Faktörler

İş Yerindeki İlişkileri Olumsuz Etkileyen Faktörler

İş yerinde o kadar anlık ya da farklı davranışlar farklı tepkimelere yol açıyor ki iş yerindeki tüm ilişkiler etkilenebiliyor. Günümüzde artık iş yerlerinde ilişkileri etkilemek için etkileşime bile gerek yok. Sosyal medya, e-mail, sms, vb. Her şey bu şekilde yürüyor ama bazen de sorunlara davetiye çıkarıyor.

Sosyal Medya Kullanımı

Bir departman sizden önemli bir mail bekliyor ancak mail yok ama aynı kişi sosyal medya da online olduğunuzu görüyor. Dolayısıyla bu da onu sinirlendiriyor. Bir şey de demediği için sizin olaydan haberiniz yok atarım diyorsunuz ama o bekliyor ve davranışlarına yansıyor. Sizde bu davranışlara anlam verene kadar ilişki kopuyor. İşte günümüzde buna benzer o kadar çok olay yaşanıyor ki şirketler kısıtlamalar bile getirdi ancak sonuç yine kişinin kendisiyle alakalı. İşlerinizdeki önceliğiniz iş yerindeyken bir numara olmalı. Kendinizi kötü hissettiğinizde kafanızı dağıtabilirsiniz ama sorumluluklarınızı unutmayın.

Dostluklar Bozulduğunda Savaş Başlıyor

Düşünün ailenizden bile daha çok gördüğünüz kişiyle birçok şey paylaşıyorsunuz ama bu dostluk talihsiz bir olayla bitiyor. Peki iş yerinde bu durum neye dönüşüyor. Ya o ya ben! Bu sefer rahatsız edici bakışlar, iğneleyici sözler… Bazen inceldiği yerden kopuyor bazense farklı sonuçları oluyor. İş yerinde arkadaşlık güzel ancak dozu kaçırmayın sonuçta bu ileride önünüze çıkabilir unutmayın.

Dedikodudan Uzak Durun

Konuşmayı severiz hele ki konu başkası olunca. Yeter ki bize toz konmasın. Ama böyle birine bir gün toz da konar, suçlamalarda gelir. Dedikodudan uzak durun unutmayın iş yerinde birbirine söylediğin sözler unutulmaz sadece kısa bir süreliğine rafa kalkar. Zor zamanda ya da farklı bir alanda çat diye hiç ummadığınız bir anda karşınızda bulursunuz. Çünkü iş yerinde dengeler her zaman değişmeye müsaittir.

Yalanlar Üzerine Bir Gelecek Olamaz

Yalan söylemeyin. Geçmiş ya da sizle alakalı bir şey mutlaka açık verecek ve sizi zor duruma sokacaktır. Yalan söyleyip nasıl olsa… diye düşünürseniz başka bir zamanda yine aynı yola başvurursunuz çünkü zamanında işe yaramıştır ve yine yaracaktır taa ki duvara toslayan kadar. Terfi alacakken bir anda istifa yazıyor şekilde bulursunuz ve bu sizi yıpratır. Üstelik geçmişinizede etki eder. Bu sebeple yalandan uzak durur. Beyaz yalan vb. Gibi hafifletici şeylerin ardına sığınmayın.

Zamanı Yanlış Kullanmak

Programınız sıkışabilir, iş yerinde her şey olabilir dolayısıyla işlerinizi biriktirmeyin ya da ertelemeyin. Yaparım kolay deyip geçmeyin yeri geldiğinde birkaç dakika iş yerinde belirleyicidir. Bunun için bir disiplin oturtmalı ve o disipline sadık kalmalısınız. İş kategorilerinizi bölebilir zorluk derecesine göre bir çalışma planı çıkarabilirsiniz. Bu işi kolaylaştırır. Ancak programa sadık kalmazsanız sürekli üst üste işler birikir ve sizi bunaltır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. is-yerindeki-iliskileri-etkileyen-olumsuz-faktorler İş Yerindeki İlişkileri Olumsuz Etkileyen Faktörler için yorumda bulun

    İş Yerindeki İlişkileri Olumsuz Etkileyen Faktörler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İş Yerindeki İlişkileri Olumsuz Etkileyen Faktörler için ilk yorumu yapabilirsin.