İphone Pasaport Kaydı Nasıl Yaptırılır ?

İphone Pasaport Kaydı Nasıl Yaptırılır?

Ülkemizdeki vergi oranları, yurt dışındaki vergilere oranla bir hayli yüksek olduğu için yurtdışından telefon alarak ülkemizde kullanmak ekonomik bir çözümdür. Bunun için Apple marka iPhone telefonunuzu pasaport üzerinden kayıt ettirmeniz gerekmektedir.

Ticari bir amaç gütmek yerine, yurt dışından getirdiğiniz telefonları kendi pasaportunuz üzerine kayıt yaptırarak kullanmak bir hayli ekonomik avantaj sağlamaktadır. Vergi oranları arasındaki fark sebebiyle iPhone telefonunuzu yurtdışından alarak büyük bir kâr sağlayabilirsiniz. Lakin telefonunuzun kaydını pasaportunuz üzerinden yapmamanız durumunda Türkiye sınırlarında kullanamama durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Peki gelelim merak edilen sorunun cevabına;
Yurtdışından satın alınan iPhone, Pasaport üzerinden nasıl kaydettirilir?

Yürürlükte olan yasaya göre, yurtdışından Türkiye’ye giriş yapan yolcu, beraberinde getirdiği cihazların kaydını yaptırmadan önce bir miktar harç ücreti ödemesi yapması gerekir. Bu harç ücreti günümüz itibariyle 138 TL 80 kuruştur.

Yurtdışından satın aldığınız iPhone’nuzu Türkiye’de pasaportunuza kaydettrmek için öncelikle PTT, Halk Bankası, Vakıfbank, Denizbank, ING Bank, HSBC Bank Şekerbank, T.Garanti Bankası, TC Ziraat Bankası, İş Bankası bankalarından herhangi birine veya vergi dairesine 138,80 TL’lik harcı yatırmanız gerekmektedir.

Yaptığınız ödeme sonrasında size verilen belge ile birlikte abone kayıt merkezine giderek bu kaydı gerçekleştirebilirsiniz.

Veya vergi ödemesini yaptıktan sonra size en yakın PTT şubesine giderek e-devlet şifrenizi temin edip, internet üzerinden herhangi bir belge gerekmeden telefon kaydınızı yapabilirsiniz.

Bu kayıt için 2 yılda 1 telefon hakkınız bulunmaktadır. Başka bir deyişle, telefonu kaydedeceğiniz pasaport üzerine son 2 yılda herhangi bir cihaz kaydı olmamlıdır. Aynı zamanda pasaport sahibi olan kişinin son 4 ay içerisinde yurtdışına çıkarak tekrar Türkiye’ye giriş yapmış olması gerekmektedir. Giriş ve çıkışlarda pasaportunuza vurulan mühür yurt dışına çıkış ve giriş tarihinizi göstermektedir. Bu mührün okunaklı olmaması durumu size sıkıntı yaratacağı için dikkatli olmanızda fayda var.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. iphone-pasaport-kaydi-nasil-yapilir İphone Pasaport Kaydı Nasıl Yaptırılır ? için yorumda bulun

    İphone Pasaport Kaydı Nasıl Yaptırılır ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İphone Pasaport Kaydı Nasıl Yaptırılır ? için ilk yorumu yapabilirsin.