iPhone 5S Parmak İzi Güvenliği Kırıldı (Video)

Apple’ın yeni canavarı olarak sunulan iPhone 5S telefonunun yeni özelliği olan TouchID hackerlar tarafından kırıldı. Apple’ın açıkladığına göre bu işlem telefonlar için güvenilir ve hızlı bir sistem oluşturan parmak izi güvenliğinin kolayca kırılması Apple açısından kötü bir haber.

Apple’ın tanıtımda yaptığı açıklamaya göre; bu sistem piyasadakilere göre çok üst düzey ve derialtı izini okuyordu.

Almanya’da toplanan Chaos Computer Club (CCC) üyesi bir grup hacker, TouchID sisteminin diğer parmakizi sensörleriyle aynı olduğunu diğerlerinde olduğu gibi bununda kolayca kırılabileceğini gösterdiler. Özellikle biyometrik sensörler üzerinde uzman olan CCC hackerları, TouchID sistemini yanıltırken kullandıkları sistem için sadece barak üzerinde bırakılmış parmak izinin fotoğrafına ihtiyaç duyduklarını açıkladılar.

Öncelikle bardağın üzerindeki parmak izi 2400 DPI çözünürlük ile fotoğraflanmış. Alınan fotoğraf Photoshop ile temizlenmiş, renkleri ters çevrilmiş ve 1200 DPI ile bir lazer yazıcı yardımı ile şeffaf kağıt üzerine basılmış. Daha sonra basılan parmak izinin üzerine pembe latex dökülmüş. Kuruduktan sonra biraz nemlendirilmiş ve telefonu başarı ile açmak için kullanılmış. Latex yerine ahşap tutkalının da işe yaradığı söyleniyor.

Apple’ın söylediği iPhone 5S’in üstün güvenliğini kırmak sadece bir kaç dakika sürüyor. Üstelik gerekli materyalleri bulmakta hiç zor değil. İOS 7’nin bir o kadar probleminin içinde iPhone 5S’inde güvenlik problemleri eklendiğinde Apple’ın işi zor gözüküyor.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. 5stouch iPhone 5S Parmak İzi Güvenliği Kırıldı (Video) için yorumda bulun

    iPhone 5S Parmak İzi Güvenliği Kırıldı (Video) için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak iPhone 5S Parmak İzi Güvenliği Kırıldı (Video) için ilk yorumu yapabilirsin.